במשך תקופה ארוכה יו"ר כחול לבן ניסה לשכנע את גבי אשכנזי להצטרף לפוליטיקה. כעת נחשף הקלף שסייע לשכנע אותו: הבטחה ולפיה אשכנזי יהיה יורשו."אם אצטרך לפרוש - אתה תהיה מחליפי", הבטיח גנץ ב־4 עיניים. לפיד לא עודכן על ההסכמה

יו"ר כחול לבן בני גנץ הבטיח למספר ארבע ברשימתו, הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי כי ביום שאחרי, הוא יחליף אותו בראשות הרשימה, כך דווח הבוקר ב'ישראל היום'. גורמים המעורים בפרטים סיפרו כי בתקופת קמפיין הבחירות הקודם, במסגרת החיזורים של גנץ אחרי אשכנזי כדי שיצטרף לרשימה, נתן גנץ הבטחה לאשכנזי כי ביום שהוא יפרוש או ייאלץ לפרוש, אשכנזי יהיה מחליפו.

ההבטחה הזו ניתנת בתקופה שבה גנץ ניהל מו"מ עם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד בנוגע לחבירה לחוסן לישראל שהתהוותה לרשימת כחול לבן. ברשימה שבה לפיד מוצב במקום השני עם סיכום לרוטציה על ראשות הממשלה, אשכנזי שהוצב רק במקום הרביעי כבר יודע שניתנה לו מילה מגנץ לרשת את המקום הראשון בעתיד.

לפי מקורבים לגנץ ולאשכנזי, בין השניים היו כמה פגישות שבהן, כאמור, ניסה גנץ לשכנע את אשכנזי להצטרף עמו לפוליטיקה. פגישות אחדות נערכו ב"זולה" של גנץ ביפו, ופגישה אחת נערכה בביתו של איש העסקים שלמה דוברת. אף שהשיחות נערכו בין גנץ לבין אשכנזי בארבע עיניים, השניים שיתפו את אנשיהם בתוכנן.

באחת השיחות פנה גנץ אל אשכנזי ואמר לו כי "אם לא אגיע לקו הגמר ואצטרך לפרוש, אתה תהיה מחליפי". אשכנזי הביע פליאה, ושאל את גנץ מדוע שיצטרך לפרוש? גנץ בחר לא להרחיב בעניין. אחת ההערכות שעלתה ממקורביו של אשכנזי דיברה על פרשת הפריצה לטלפון של גנץ. מקורביו של אשכנזי מעריכים כי גנץ חשש שאם תוכן הדברים שבטלפון ידלוף החוצה, הוא יצטרך לשקול את אפשרות הפרישה. אך זו, כאמור, הערכה בלבד.

עוד מדווחים מתי טוכפלד ודניאל רוט-אבנרי, כי במהלך השיחות בין השניים הם "ניקו שולחן" והציפו בעיות שהיו ביניהם בעבר. לפי גורמים המעורים בפרטים, גנץ טען בפני אשכנזי שהוא יודע שהוא אינו מעריך אותו ותמיד חש שלא רצה אותו בתפקידים בכירים בצה"ל, ולכן הוא לא מונה אליהם. עוד טען גנץ בפני אשכנזי כי מי שמינה אותו לתפקידים בכירים היו אלה שניצבו מעל או מתחת לאשכנזי בדרג. "אך כרגע מדובר בעניין פוליטי וצריך ללכת יחד", הבהיר גנץ לאשכנזי.

מכחול לבן נמסר בתגובה: "מדובר בשקר מוחלט".