צילומים: משרד החוץ האיראני ויונתן זינדל, פלאש 90

איראן על הצהרת רה"מ: "נתניהו רק רוצה מלחמה"

שר החוץ של איראן התייחס לחשיפת ראש הממשלה מוקדם יותר היום כי איראן מחזיקה אורניום מועשר באתרים סודיים במדינה, והצהיר: "המחזיק האמיתי בנשק גרעיני מתלונן על אתר איראני לכאורה. לו, לא אכפת משפיכות דמים של חפים מפשע"

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, התייחס הערב (שני) להצהרתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו מוקדם יותר הערב (שני) בה חשף אתר גרעין איראני נוסף. "המחזיק האמיתי בנשק גרעיני מתלונן על אתר גרעין איראני, לכאורה", כתב זריף בחשבון הטוויטר שלו. "נתניהו, כמו ג'ון בולטון ואנשיו, רק מעוניין במלחמה – לא אכפת לו משפיכות דמים של אנשים חפים מפשע".

כאמור, ראש הממשלה חשף הערב אתרים סודיים נוספים בתכנית הגרעין של איראן. בהצהרה מיוחדת בנושא הגרעין האיראני ממשרד החוץ בירושלים, אמר ראש הממשלה כי פקחים של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) מצאו חומר גרעיני במתקן שחשף באו"ם אשתקד. נתניהו פתח את הצהרתו ואמר: "היום אני חושף עוד פרטים על תוכנית הגרעין הסודית של איראן. לפני שנה וחצי חשפתי את ארכיון הגרעין הסודי שהמוסד הביא מטהרן. בדיוק לפני שנה חשפתי באו"ם את מחסן הגרעין הסודי של טהרן בטורקוזאבאד".

נתניהו הוסיף כי "האיראנים טענו שזה מפעל לניקוי שטיחים. קראתי לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית סבא"א לבדוק מיד את טורקוזאבאד. היום אני מודיע לכם שהפקחים של סבא"א מצאו בטורקוזאבאד חומר גרעיני, אורניום, שאיראן הסתירה בניגוד להתחייבויותיה הבינלאומיות".

"זו הפרה חמורה ביותר של אמנת ה-NPT, האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני. היום גם הודיע מנכ"ל סבא"א פרוטה שהוא לא זכה לשיתוף פעולה מלא מצד איראן, זה בלשון המעטה. אין פלא כי איראן עשתה הכל, אבל הכל, כדי לנסות להסתיר את מעשיה האסורים בטורקוזאבאד".

נתניהו הציג צילום של האתר לפני החשיפה, היכן שאיראן הסתירה ציוד וחומר גרעיני סודי שאסור לה להחזיק. וצילום של אותו המקום לאחר החשיפה, בצילומים ניראה כי האיראנים כיסו את האתר בחצץ – "הנה טורקוזאבאד לפני החשיפה שלנו, אתם רואים כאן את המכולות שבתוכן איראן הסתירה ציוד גרעיני וחומר גרעיני סודי שאסור היה לה להחזיק. הנה טורקוזאבאד אחרי החשיפה שלנו, אתם רואים שהם השמידו את הדברים האלה, סילקו את המכולות. הם עשו אפילו משהו נוסף – הם כיסו את האתר בחצץ, זה מה שנקרא ממש 'קאבר-אפ', זה מה שאיראן עשתה שם. זה לא עזר להם כי הם השאירו עקבות של חומר גרעיני, כפי שאמרתי".


לפני ואחרי, התמונה שרה"מ הציג.

"אבל היום אני מגלה שחשפנו אתרים סודיים נוספים בתוכנית הגרעין של איראן, אחד החשובים שבהם הוא אתר לפיתוח נשק גרעיני באבאדה, דרומית לאיספהאן. אתר לפיתוח נשק גרעיני. בדיוק כמו בטורקוזאבאד, כשאיראן הבינה שעלינו על עקבותיה, היא מיד התחילה בניסיונות הסתרה".

"הנה האתר באבאדה לפני שהבינו שהוא נחשף, אתם רואים אותו כאן, ותראו את האתר, אחרי שהם הבינו שעלינו עליהם הם פשוט השמידו אותו, פשוט חיסלו את הכל. זה פשוט מדהים. בכל פעם הם מסתירים, אנחנו חושפים, ואז הם מנסים לטשטש את עקבותיהם".

"לכן, לרודנים באיראן אני אומר – ישראל יודעת מה אתם עושים, ישראל יודעת מתי אתם עושים, וישראל יודעת איפה אתם עושים. אנחנו נמשיך לחשוף את השקרים שלכם, אנחנו נמשיך לעשות הכל כדי למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני ונמשיך לפעול נגד התוקפנות של איראן בכל מקום ובכל עת".

הסביר נתניהו וקרא לקהילה הבינלאומית להתערב: "אני קורא לקהילה הבינלאומית להתעורר, להבין שאיראן משקרת כל הזמן ולהצטרף לנשיא טראמפ ולמדינת ישראל בהפעלת לחץ מקסימלי על איראן. המדיניות הדרושה היא לחץ, לחץ ועוד לחץ". בסיום דבריו אמר נתניהו בקריצה: "וחשוב שיהיו מצלמות בכל מקום".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *