קשור להצהרת נתניהו? בבית הלבן יקיימו הערב תדרוך מיוחד עם הנשיא ובכירי הממשל • דיווח: הבית הלבן מנע את כוונת ראש הממשלה להכריז כבר הערב על החלת ריבונות בבקעת הירדן • הפלסטינים: "קובר את הסיכוי לשלום במאה הקרובה"

בבית הלבן הודיעו זמן קצר לפני ה"הצרה הדרמטית" של ראש הממשלה בנימין נתניהו, כי בשעה 20:30 (שעון ישראל) יתקיים תדרוך עם בכירי הממשל בהם הנשיא דונלד טראמפ, מזכיר המדינה מייק פומפאו ושר האוצר סטיב מנוצ'ין, אולם נושא התדרוך לא פורסם. על פי הדיווחים, גם היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון היה אמור להשתתף בתדרוך, אך הוא פוטר בינתיים ע"י הנשיא וכנראה לא ישתתף.

כאמור, לא ברור אם התדרוך אכן יעסוק בהצהרת ראש הממשלה כי יחיל ריבונות בבקעת הירדן מיד לאחר הבחירות, אך כל מעריכים חלק מהפרשנים. בכיר בבית הלבן התייחס להצהרת נתניהו ואמר כי, "אין כל שינוי בעמדת הבית הלבן לגבי הגדה המערבית ובקעת הירדן נכון לעכשיו. אנחנו נפרסם את תוכנית השלום שלנו אחרי הבחירות בישראל ונפעל כדי למצוא את הנתיב הטוב ביותר להשגת ביטחון ויציבות לאזור".

העיתונאי דני זקן דיווח הערב ב'גלובס' כי, הצהרת נתניהו הייתה אכן אמורה להיות בדבר החלת הריבונות כבר כעת בהחלטת ממשלה על בקעת הירדן אך ההצהרה שונתה במהלך אחר הצהריים, כך לדברי גורם מדיני בכיר. לדברי הגורם, הסיבה לשינוי מהצהרת ריבונות ממשית להבטחה כי תוחל הריבונות רק בממשלה הבאה, הייתה התנגדות אמריקנית. בשיח עם הבית הלבן הביעו גורמים בממשל התנגדות לכך שנתניהו יכריז על החלת ריבונות בטרם פורסמה תכנית המאה.

על פי הדיווח, בשיחות הועלו אפשרויות שונות ולבסוף הסכים נתניהו למתן את ההצהרה ולמעשה להותירה ללא משמעות של ממש. בצוות הקרוב של נתניהו שהבטיח לציבור הודעה דרמטית של ממש, התלבטו מה לעשות, ולבסוף החליטו כי הנזק מביטול מסיבת העיתונאים יהיה גדול מהצהרה על כוונה להחיל ריבונות. "הצהרת ריבונות כזו בוודאי לא הייתה יכולה להיות מקובלת בוושינגטון, שדחתה את פרסום תכנית המאה בגלל הבחירות", צוטט דיפלומט אמריקני בדיווח.

בכיר הרשות הפלסטינית, סאיב עריקאת, תקף את נתניהו והבהיר כי "אם יבוצע הסיפוח, הוא יקבור כל אפשרות לשלום במאה השנים הבאות". עוד הוסיף כי "הישראלים והקהילה הבינלאומית צריכים לעצור את השיגעון הזה. הסיפוח הוא פשע מלחמה, אפרטהייד, אלימות, קיצוניות ושפיכת דמים".