חוק מצלמות בקלפיות יעלה היום להצבעה בקריאה ראשונה, אחרי ששלשום נכשלה הממשלה במאמציה לזרז את הליכי החקיקה. היא צפויה ליפול כבר בקריאה ראשונה, מאחר ונדרש רוב של 61 ח"כים. נתניהו: "אני קורא לליברמן להתעשת"

חוק מצלמות בקלפיות יעלה היום להצבעה במליאת הכנסת בקריאה ראשונה, 48 שעות אחרי שהונחה על שולחן הכנסת. למרות ששלשום נכשלה הממשלה במאמציה לזרז את הליכי החקיקה של הצעת החוק. בהצבעה שהתקיימה בישיבת הוועדה המסדרת, בתום דיון סוער היה שוויון בין התומכים למתנגדים – 12:12. היום, לאחר שחלפו 48 שעות מאז הונחה הצעת החוק על שולחן הכנסת, רשאית הממשלה להביאו לאישור, אולם היא צפויה ליפול כבר בקריאה ראשונה.

גורמים בליכוד צוטטו ב'ישראל היום' אומרים כי, נתניהו החליט להביא את הצעת החוק לכנסת, למרות שאישורו מחייב תמיכה של 61 ח"כים, שברור שאין סיכויים להשיג אותה, וזאת כדי להמחיש את שיתוף הפעולה הקיים בין ישראל ביתנו לבין הרשימה הערבית המשותפת נגד החוק.

ב'ישראל ביתנו' ו'כחול לבן' מתכוונים להחרים את ההצבעה ולא להגיע היום לכנסת. גורם בכיר במפלגת ישראל ביתנו צוטט ב'מעריב' אומר כי, "ברור לכולם שכל ההצבעה הזאת (על חוק המצלמות) מתוכננת ממניעים פוליטיים גרידא. המטרה של הליכוד היא עוד פעם לקבוע את סדר היום ולעשות שיימינג לישראל ביתנו. לא נשחק לטובת המטרות הפוליטיות של נתניהו, לא נגיע".

המשמעות היא שכביכול יהיה רוב לחוק, אך הרוב הזה אינו מספיק, מאחר והיועץ המשפטי של הכנסת הודיע מראש שנדרש רוב מיוחד של 61. במילים אחרות, ההיעדרות של ישראל ביתנו וכחול לבן מההצבעה תספיק כדי להפיל את החוק, אך נתניהו לא יקבל את התמונה שהוא רוצה, שזה להראות את ליברמן וחברי הנהגת כחול לבן מצביעים אקטיבית נגד המצלמות.

ראש הממשלה ויו״ר הליכוד בנימין נתניהו אמר הבוקר כי, "חוק המצלמות עולה להצבעה היום בעוד כמה שעות. ליברמן הודיע שיתנגד לחוק, לא יבוא להצבעה ובכך יפיל את החוק. אם ליברמן וסיעתו יבואו להצביע, יהיה הרוב הדרוש להעביר את החוק ברוב של יותר מ-61 ח״כים".

"אני קורא לליברמן להתעשת, לא לחבור ללפיד-גנץ אחמד טיבי ואיימן עודה, להגיע לכנסת ולהצביע בעד החוק החשוב הזה שימנע זיופים וגניבת בחירות. ליברמן, אם לא תגיע להצביע, זאת הוכחה נוספת לכך שחברת לממשלת השמאל של לפיד-גנץ והמפלגות הערביות. ההחלטה בידיך".