לקראת פגישתו של ראש הממשלה עם נשיא רוסיה פוטין, פרסם משרד החוץ הרוסי הודעה נגד סיפוח הבקעה. על פי הדיווח, משרד החוץ הרוסי הביע חששות כי יישומה של הצהרת נתניהו בדבר סיפוח בקעת הירדן "יגרום להסלמה במתיחות באזור"

רוסיה הזהירה הערב (רביעי) את ראש הממשלה בנימין נתניהו על כוונתו לספח את בקעת הירדן, לקראת ביקורו ברוסיה ופגישתו הצפויה עם הנשיא ולדימיר פוטין. משרד החוץ הרוסי הודיע כי הוא מודאג מתכניתה של הממשלה, ואמר שיישומו עלול להוביל ל"הסלמת המתיחות באזור וערעור התקווה לביסוס השלום המיוחל בין ישראל ושכנותיה הערביות".

"במוסקבה ערים להצהרתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו – שעוררה תגובות חריפות בעולם הערבי – על הכוונה להרחיב את הריבונות הישראלית לשטחי בקעת הירדן", נכתב בהודעת משרד החוץ. "אנו שותפים לדאגה שתוכניות כאלו של הממשלה הישראלית עלולות להוביל להסלמה של המתיחות באזור, ולפגוע בתקוות לשלום בין ישראל לשכניה הערבים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו ימריא מחר לביקור מדיני בעיר סוצ'י שברוסיה, שם ייפגש עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. המנהיגים צפויים לדון בסוגיות האזוריות ובמצב בסוריה, בדגש על הידוק מנגנוני התיאום הצבאי. אל נתניהו, שייפגש גם עם שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו, יתלוו ראש המטה לביטחון לאומי מאיר בן שבת, ראש אגף המודיעין האלוף תמיר היימן, וראש אגף המבצעים האלוף אהרון חליוה.

בכיר בבית הלבן התייחס אמש להצהרת נתניהו ואמר כי, "אין כל שינוי בעמדת הבית הלבן לגבי הגדה המערבית ובקעת הירדן נכון לעכשיו. אנחנו נפרסם את תוכנית השלום שלנו אחרי הבחירות בישראל ונפעל כדי למצוא את הנתיב הטוב ביותר להשגת ביטחון ויציבות לאזור". לדברי נתניהו היום, בכיר בבית הלבן אמר כי הצהרתו לא פוגעת בתוכנית השלום.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהיר אתמול כי לאחר הבחירות יחיל את הריבונות באופן מיידי על בקעת הירדן, "בחודשים האחרונים הובלתי מאמץ מדיני, ובימים האחרונים בשלו התנאים המדיניים לכך. היום אני מודיע על כוונתי להכיל עם הקמת הממשלה הבאה את הריבונות הישראלית על בקעת הירדן וצפון ים המלח. זה יהיה הצעד הראשון אם אקבל את אמונכם".

נתניהו הבטיח כי בהמשך גם יחיל את הריבונות על יהודה ושומרון, "מתוך כבוד לנשיא טראמפ ומתוך אמונה גדולה בידידותינו, אני אמתין עם החלת הריבונות עד הצגת התכנית המדינית של הנשיא. ככל שניתן הדבר אני רוצה להכיל ריבונות בישובים ואזורים אחרים בתיאום מירבי עם ארה"ב. כמובן שהדבר יחייב הקמת קואליציה שמחויבת לעקרונות הללו, זה יחייב גם היערכות בטחונית מתאימה", אמר בהתייחס ליתר הישובים, אך בהתייחס לבקעת הירדן אמר כי, "יש מקום אחד שבו ניתן להכיל את הריבונות הישראלית מיד לאחר הבחירות. אם אקבל מכם, אזרחי ישראל, מנדט ברור לעשות זאת".