ראש הממשלה מכחיש בכל תוקף את הדיווח באתר "פוליטיקו" לפיו ישראל עומדת מאחורי התקנת מכשירי ריגול בוושינגטון וטוען כי דיווחים אלו שקריים. "יש לי הנחייה ברורה - לא אוספים מודיעין בארצות הברית וההנחייה הזו נאכפת לחלוטין"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס במהלך ביקורו ברוסיה לדיווחים באתר "פוליטיקו" לפיהם – ממשלת ארה"ב הגיעה למסקנה שישראל עומדת מאחורי הטמנת מכשירי מעקב סלולריים שנמצאו בשנתיים האחרונות בסמוך לבית הלבן ובמקומות רגישים אחרים ברחבי וושינגטון הבירה. ראש הממשלה אמר לאחר נחיתתו בסוצ'י לקראת פגישתו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כי "מדובר בשקר וכזב, אבל מוחלט". נתניהו הדגיש: "יש לי הנחייה ברורה – לא אוספים מודיעין בארצות הברית וההנחייה הזו נאכפת לחלוטין".

עוד לפני נחיתת ראש הממשלה נתניהו הוציאה לשכתו הודעה בה נכתב כי הפרסום הוא ״שקר מוחלט. קיימת התחייבות רבת שנים והנחייה גורפת של ממשלת ישראל שלא לעסוק בפעילות מודיעינית בארה"ב״.

גם שר החוץ והמודיעין ישראל כץ הצטרף להכחשה הגורפת מצד ישראל והצהיר כי "ישראל אינה מנהלת שום מבצעי ריגול בארה"ב", לדבריו: "ארה"ב וישראל חולקות בניהן מידע מודיעיני רב ופועלות ביחד למניעת איומים וחיזוק בטחון שתי המדינות".

כמו כן, דובר השגרירות בוושינגטון הכחיש כי ישראל אחראית להאזנה, ואמר כי "ההאשמות הללו הן שטויות מוחלטות. ישראל אינה מרגלת אחר ארצות הברית, נקודה".

לפי הפרסום היום (חמישי) באתר 'פוליטיקו' שלושה בכירים אמריקאים לשעבר טענו בשיחה עם האתר כי ממשלת ארה"ב הגיעה למסקנה בשנתיים האחרונות שישראל עומדת ככל הנראה מאחורי הטמנת מכשירי מעקב סלולריים שנמצאו בסמוך לבית הלבן ובמקומות רגישים אחרים ברחבי וושינגטון הבירה.

לפי הדיווח, בשונה מרוב המקרים האחרים שבהם התגלו אירועים של ריגול זר על אדמת אמריקה, ממשל טראמפ לא נזף בממשלת ישראל, ולא היו השלכות על התנהגותה של ישראל.

ככל הנראה, המכשירים נועדו לרגל אחר הנשיא דונלד טראמפ, אמר אחד הפקידים לשעבר, כמו גם אחר עוזריו הבכירים ומקורביו – אם כי לא ברור אם המאמצים הישראלים הצליחו.

הנשיא טראמפ נחשב רשלן בשמירה על פרוטוקולי הביטחון של הבית הלבן. חברת POLITICO דיווחה במאי 2018 כי הנשיא השתמש לא פעם בטלפון סלולרי שלא מאובטח מספיק כדי לתקשר עם חברים ואנשי סוד. הניו יורק טיימס דיווח באוקטובר 2018 כי "מרגלים סינים מקשיבים לעתים קרובות" לשיחות הטלפון הנייד של טראמפ.

באותה עת, כחלק מהבדיקות של הממשל הפדרלי, גילו גורמים במשרד לביטחון פנים עדויות למכשירי המעקב סביב בירת המדינה, אך לא הצליחו לייחס את המכשירים לגורמים ספציפיים. הגורמים חלקו את ממצאיהם עם סוכנויות פדרליות רלוונטיות, על פי מכתב שכתב בכיר ב- DHS, כריסטופר קרבס, במאי 2018 לסנאט רון ווידן.

בהתבסס על ניתוח משפטי מפורט, ה-FBI וסוכנויות אחרות שעבדו בתיק הרגישו בטוחים כי סוכנים ישראלים הציבו את המכשירים, לטענת הגורמים לשעבר, שכמה מהם שימשו בתפקידי מודיעין וביטחון לאומי.