ארה"ב: "ממשיכים בלחץ על איראן – אין תוכנית לפגישה בין הנשיאים"

סטיבן מנוצ'ין שלל הקלה בסנקציות על טהראן "נכון לעכשיו, אנחנו ממשיכים במדיניות של לחץ מירבי מול איראן". כמו כן התייחס לאפשרות שהמנהיגים יוועדו בשולי עצרת האו"ם בניו יורק ואמר כי "כרגע אין תוכנית שהנשיא טראמפ ייפגש עם רוחאני"

ברקע הדיווחים לפיהם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ צפו לקיים פגישה עם עמיתו האיראני בשולי עצרת האו"ם בניו יורק בעוד כשבועיים, ולאחר שאמש פורסם ברשת "בלומברג" כי היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן ג'ון בולטון פוטר בעקבות כך שהוביל קו נצי מול טהרן. שר האוצר האמריקני סטיבן מנוצ'ין התייחס היום (חמישי) לאפשרות למשא ומתן בין ארצות הברית לאיראן, ואמר כי "כרגע אין תוכנית שהנשיא טראמפ ייפגש עם רוחאני". מנוצ'ין אף טען כי אין תוכנית להקלה בסנקציות על איראן: "נכון לעכשיו, אנחנו ממשיכים במדיניות של לחץ מירבי מול איראן".

אמש (רביעי) פרסמה סוכנות הידיעות הכלכלית "בלומברג" כי הנשיא טראמפ דן בהקלת הסנקציות על איראן, זאת בכדי לקדם את הפסגה בינו ובין הנשיא האיראני חסן רוחאני. הדיווח מגיע ברקע פיטוריו של היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן ג'ון בולטון שהוביל קו נצי מול טהרן, לפי פרשנים, הנושא האיראני גרם למתיחות בינו ובין הנשיא האמריקני, שהובילה לסיום תפקידו.

ביום שלישי השבוע הודיע הנשיא טראמפ כי החליט לפטר את היועץ לביטחון לאומי שלו בולטון. בחשבון הטוויטר שלו כתב טראמפ כי "הודעתי אמש לבולטון כי אין עוד צורך בשירותיו בבית הלבן. אני לא מסכים עם הרבה מהצעותיו, וכך גם אחרים בממשל. לכן, ביקשתי מג'ון להגיש את התפטרותו, שניתנה לי הבוקר". טראמפ הודה לבולטון על שירותו, והודיע כי ימנה יועץ חדש לביטחון לאומי בשבוע הבא.

בולטון, שנכנס לתפקידו ב-9 לאפריל, הוא היועץ לביטחון לאומי השלישי שמסיים את עבודתו בטרם עת תחת טראמפ, אחרי מייקל פלין ומקמאסטר. היועץ הבהיר בריאיון לכתב של רשת פוקס ניוז כי הוא זה שביקש להתפטר מתפקידו. "הצעתי להתפטר אמש, וטראמפ אמר 'בוא נדבר על זה מחר'", אמר בולטון לאחר הודעת טראמפ.

בולטון נהג לדחוף את טראמפ לנקוט מדיניות אגרסיבית. עמדותיו של בולטון הנצי עלו על חברי הקבינט, ואופיו, השש אלי קרב, פגע ביחסיו עם עמיתיו. בשבועות האחרונים רמת ההשפעה של בולטון על הנשיא עמדה בסימן שאלה. טראמפ מגיב בסלחנות לשיגורי הטילים בצפון קוריאה ולא שולל פגישה עם נשיא איראן חסן רוחאני, בניגוד לעמדתו של בולטון.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *