צרפת, גרמניה, איטליה, ספרד ובריטניה פרסמו הודעה משותפת שבה הביעו דאגה בעקבות הצהרתו של נתניהו על הכוונה לספח את בקעת הירדן אם ייבחר. בהודעה שפורסמה נכתב כי "אם הדבר יתבצע, זאת תהיה הפרה רצינית של החוק הבינלאומי"

חמש מדינות באירופה פרסמו הלילה הודעה משותפת, שבה הביעו את "דאגתן העמוקה" מהצהרתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו על כוונתו לספח את בקעת הירדן וצפון ים המלח עם הקמת הממשלה החדשה. לטענתן, "אם ההצהרה תיושם, היא תהווה הפרה חמורה של החוק הבינלאומי".

צרפת, בריטניה, גרמניה, איטליה וספרד ניסחו הודעה משותפת, בה גינו את התקיפות האחרונות שביצע חמאס כנגד יישובי הדרום והבהירו כי לישראל עומדת הזכות להתקיים ביטחון, ובנוסף קראו לכל הצדדים "להימנע מצעדים המנוגדים לחוק הבינלאומי שיסכנו את פתרון שתי המדינות, על בסיס קווי 67'".

ביום רביעי נמסר ממשרד החוץ הרוסי כי הם מודאגים מהצהרתו של נתניהו: "אנו מדגישים כי הצהרת ראש הממשלה נתניהו יצרה תגובה שלילית בעולם הערבי. כמו כן, מהלך שכזה עלול לערער על התקווה לשלום בין ישראל לעולם הערבי". הדברים נאמרו ערב טיסת ראש הממשלה לסוצ'י, שם הוא נפגש עם הנשיא פוטין.

כזכור, ראש הממשלה נתניהו כינס מסיבת עיתונאים בכפר המכבייה והכריז כי "אם אבחר – אחיל את הריבונות הישראלית על בקעת הירדן וצפון ים המלח". נתניהו הדגיש כי אם ייבחר לראש הממשלה הבא, ויקים קואליציה המחויבת למדיניות ולעקרונות שלו, הוא יבצע את הצעד. כמו כן, רה"מ הסביר את חשיבות המהלך: "זה הגבול המזרחי של מדינת ישראל, זוהי חגורת הביטחון שלנו במזרח. זה קיר המגן המזרחי, שמבטיח לעולם לא נחזור להיות מדינה ברוחב של כמה קילומטרים ולצורך זה צה"ל חייב לשבת בכל בקעת הירדן".

בהמשך להצהרתו של נתניהו, הממשלה תבקש בישיבתה הבאה לאשר את היישוב מבואות יריחו, שבו מתגוררות כיום כ-30 משפחות. עם זאת, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הביע אתמול את התנגדותו להחלטת הממשלה להקים יישוב חדש בבקעת הירדן בעיתוי הנוכחי. במסגרת חוות דעתו לקראת ישיבת הממשלה בנושא שנקבעה ליום ראשון הקרוב, הבהיר מנדלבליט כי "לא הוצג כל צורך חיוני או דחוף באישורה של הצעת ההחלטה יומיים לפני הבחירות".