יו"ר יהדות התורה בראיון בחירות ל'חדשות JDN': "נדבר שוב עם נתניהו לפני שנמליץ עליו, צריך להיות התחייבות שלא ילך בלעדינו" • על השבת: "הולכים להתמקד בנושא בקואליציה הבאה" • עתידו הפוליטי: "רוצה להישאר במשרד הבריאות"

את סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, יו"ר יהדות התורה, אני פוגש ביום חמישי האחרון במטה אגודת ישראל בגבעת זאב, בתחילתו של יום סיורים ארוך במטות השונות ברחבי הארץ, כפי שהוא עושה בימים האחרונים וכפי שהוא יעשה עד יום הבחירות, כולל. בדרך לתחנה הבאה, אלעד, אנחנו מצטרפים אליו לנסיעה.

איך אתה מרגיש, אני מתעניין בנימוס, "מצוין, אני אופטימי, אבל ברור דבר אחד ללא ספק, כמה שאני אופטימי, בלי עבודה קשה אנחנו לא נגיע גם למה שהיה לנו, חייבים הפעם לעשות מאמץ יתר". לדבריו יש אפשרות לשחזר את המנדט השמיני, "אני מקווה שכן, אני בטוח שאפשר, עכשיו זה תלוי בציבור, כמה שיהיה חם וכמה הוא יהיה עם אש בעיניים, זה תלוי בזה".

הוא דוחה את טענתי שהשטח מנומנם, "אצלנו הבחירות מתחילות בעיקר ביום ראשון, באגודת ישראל זה התחיל קודם בכינוס מועצת גדולי התורה, אבל הכנס הגדול שיהיה בירושלים בשבוע הבא (היום, הראיון בוצע בחמישי, ש.ב.צ.), זה עיקר היומיים האחרונים של העבודה, בעיקר יום הבחירות, זה העבודה. אני אופטימי שאנחנו יכולים, אני רק רוצה להיות יותר אופטימי שאני רואה שבאמת עובדים עם האש בעיניים".

כשאני מסיים עם שאלות הנימוס ועובר לתכלס, ליצמן מתחיל לענות כמו פוליטיקאי. "אגודת ישראל מתנגדת לנסיגה מיהודה ושומרון או חלקים ממנה"?, אני שואל ברורות. "מה שחתמנו בהסכם עם הרב דוד חי הכהן אנחנו נקיים במלואו, יש לנו מועצת גדולי התורה שהיא מנחה לנו את הדרך ומה שהיא תגיד נעשה. אבל את ההסכם שחתמנו נקיים עד הסוף", עונה ליצמן בהתחמקות.

בהסכם לא כתוב שיתנגדו, רק שלא יתמכו?!

"מה שחתמנו, זה מה שיהיה, אני חושב שאנשי הרב דוד חי הכהן יכולים בהחלט להיות רגועים שאנחנו רציניים ולא מתכוונים למרוח אותם".

יהדות התורה, או לפחות אגודת ישראל, היא מפלגה ימנית?

"בעיקרון הציבור החרדי ימיני, השאלה עד כמה, זה אני לא יודע, אני לא יכול להגיד לך. לפני כל הצבעה אנחנו צריכים לשאול את מועצת גדולי התורה מה להצביע".

האיחוד עם 'דגל התורה' הוא בלוק טכני, או יותר מזה?

"רסמי זה בלוק טכני, אבל זה יותר מזה. אנחנו מתואמים ויש לי שיתוף פעולה מלא עם גפני".

יש לך שיתוף פעולה כזה גם עם שס?

"לא. טבעי שעם גפני יותר כי גפני הוא השותף שלי במפלגה, אבל גם עם דרעי יש תיאום".

בעבר היה לך יחסים יותר טובים עם דרעי?!

"בפוליטיקה אין יחסים יותר טובים או פחות טובים, תסתכל על היחסים בין דרעי לאיווט ליברמן"

היום היחסים שלך עם דרעי יותר טובים ממה שהיו לפני שנה, בבחירות לרשויות המקומיות?

"נראה לי שכן, פחות או יותר כן, כמעט אין לי הבדל".

אגודת ישראל היא מפלגה מאוחדת?

"כן, אתה לא רואה?".

"לא אהסס להצביע בעד בחירות בסיבוב שלישי"

ליצמן מסביר את השותפות עם הליכוד וראש הממשלה, "השותפות עם נתניהו זה הכרת הטוב שלנו עליו, נכון שלפני שש שנים הוא אכזב אותנו עם לפיד וזה… (בנט? ש.ב.צ.) לא משנה מה הוא אמר, הוכח לו, הוא לבד, כמה הוא התאכזב וכמה בגדו בו, לפיד בזמנו שרצה להפיל אותו ובגלל זה הוא עשה את הבחירות בזמנו, אני גיליתי לו שיש לו פוטש מאחורי הגב שלו, מאיפה אני ידעתי? כי היו אצלי גם כן כדי שנתמוך בפוטש וסירבתי, גיליתי לו את זה. בסופו של דבר אנחנו השותפים הכי נאמנים, גם שס וגם יהדות התורה".

דרעי אומר שאם לא יהיה 61 מנדטים, נתניהו יקים ממשלה עם לפיד וגנץ?!

"ברור שאנחנו דיברנו ונדבר עוד פעם לפני שנמליץ לנשיא, או שאנחנו הולכים להמליץ על נתניהו, צריך להיות התחייבות ממנו שלא ילך בלעדינו לאף מקום".

למה לא דרשתם התחייבות כזאת קודם, כמו שאתם ושס מצהירים כבר במהלך הבחירות?

"לא שמת לב למה שאמרתי, דיברנו איתו גם כן, הוא מצהיר תחת כל במה שהוא הולך רק איתנו, ככה הוא אמר. זהו, אני סומך עליו, הוא לא יבגוד בנו. אני בלי נדר לא אשב בשום ממשלה שלפיד יהיה שם".

אבל גנץ לא פסול?

"גנץ בלי לפיד כן, גנץ בלי לפיד אני מוכן ללכת איתו ביחד אחרי ביבי, לא לפני ביבי, אני עם ביבי, אנחנו עם ביבי. אבל אם משום מה יהיה משהו שביבי לא יהיה, אין לי בעיה ללכת עם גנץ, אבל לא עם לפיד בתוכו, לא משנה כן ראש ממשלה או לא ראש ממשלה".

אם אנחנו נהיה שוב בסיטואציה שנתניהו לא יצליח להרכיב ממשלה, אחרי שהמלצתם עליו, תלכו לסיבוב שלישי?

"תראה, תשים לב למה שקורה, אומר איווט ליברמן אני לא אשב עם יהדות התורה, הוא לא יישב עם החרדים, עם שס, הוא לא יישב עם סמוטריץ, עם מפד"ל, עם מי נשאר לו לשבת? עם הערבים? עם מר"צ?"

בפועל, אתה הצבעת בעד פיזור הכנסת, יכולת להצביע נגד?!

"למה לי להצביע נגד? אני בעד להצביע על בחירות נוספות. אגב, אני לא אהסס גם הפעם להצביע עוד פעם בעד הבחירות אם זה יהיה… עם לפיד אני לא אשב".

כלומר, אם אנחנו נהיה בסיטואציה הזאת עוד כחודשיים…

"אני עם לפיד, חוזר פעם שלישית, לא הולך לשבת, גם עבור גנץ עם לפיד בתוכו".

ואם גנץ ייפרד מלפיד?

"אז דין אחר, אבל קודם כל עם ביבי, אם הוא לא יהיה אז זה דין אחר"

לא היית רוצה לחזור לימים שבוגי יעלון שר הביטחון?

"אני טוב עם בוגי יעלון, אבל הוא התחבר עם חברים לא טובים, עם לפיד".

אז גם הוא שותף רצוי?

"אני מוכן ללכת עם כולם, רק לא עם לפיד".

אתה מוכן ללכת עם כולם, כולל ליברמן?

"זה לא אקטואלי כי הוא לא רוצה ללכת איתי, למה אני צריך אפילו לענות לך על זה, הוא אמר שהוא לא הולך איתנו אז הוא לא הולך איתנו, אז הוא נפרד".

ואם הוא ישנה את דעתו?

"אם הוא יחזור בתשובה…"

גם לפיד רצה לחזור בתשובה, לא נתת לו?!

"אני נתתי לו, הוא רוצה לחזור בתשובה בסך הכל זה שאשתו תפריש חלה, זה לא תשובה. תשובה זה שהוא יחזור על מה שהוא חטא, על חוק הגיוס כפי שאנחנו רוצים, תקציב הישיבות שהוא יתמוך בזה בכל ליבו, שלא יגיד שגנבנו את הכסף, זה תשובה, זה הוא לא עשה".

ההסתה של ליברמן היא לא סיבה לפסול אותו?

"ההבדל בין ליברמן ללפיד זה פשוט מאוד. לשניהם יש פה מלוכלך, מדברים ה' ישמור, ההבדל הוא שלפיד עשה וליברמן לא עשה כלום בחיים שלו".

ליברמן מנע את אישור חוק הגיוס?!

"אבל הוא לא עשה כלום".

מניעת חוק הגיוס זה לא נקראה מעשה?

"לפיד עשה לנו הרס בכל הישיבות".

 

 

אתה חושש מ'ברית אחים' בין בנט לשקד?

"לא נראה לי שאיילת שקד תלך לברית אחים איתם, איילת שקד היא מסורתית, היא לא נגד החרדים, היא אף פעם לא תבגוד במגזר החרדי. אני חושב שגם אנחנו צריכים לשמור עליהם".

לדעתך יש סיכוי להרכיב ממשלת ימין?

"תלוי אם ביבי יחוזר על ההישגים, שמעתי שהיום היה סקר שביבי כבר 36".

זה בסוף על חשבון ימינה?!

"לא, פעם ראשונה התקרבנו לשישים, בלי איווט ליברמן".

יש מגעים עם עוצמה יהודית?

"זה לא עסק שלנו, אנחנו לא מטפלים בזה".

ועם מפלגת נעם?

"עם נעם כן, אנחנו משתדלים, נראה אם נצליח או לא".

יש משא ומתן עם נעם?

"מדברים, זה לא רסמי, אבל מדברים".

יש אפשרות שיחתמו על הסכם כמו שחתמו עם 'אור ישראל'?

"בהחלט יש סיכוי, אתה לא מצפה שאני בכלי התקשורת יפרסם את כל המשא ומתן".

יש אפשרות לחתימה עם קהלים נוספים?

"אנחנו חלקנו עשינו, אנחנו משתדלים עם אלי ישי, אנחנו מקווים מאוד עם הרב טאו שזה נעם, עכשיו ביבי צריך לעשות את השאר".

מה מתעכב עם אלי ישי?

"אנחנו באמצע משא ומתן".

זה משא ומתן עם אלי ישי או עם נתניהו?

"גם וגם".

"אנחנו הולכים להתמקד בנושא השבת בקואליציה הבאה"

בראיון מודה ליצמן, כיום סגן השר, שיש הפרה בסטטוס קוו בנושא השבת, "אחד הדברים שיש לנו טענות לראש הממשלה שלא עשה מספיק בנושא השבת, היות שהיה תקופת בחירות של כמה חודשים טובים, יותר משלושת רבעי שנה, אז לא יכולנו לטפל כפי שצריך בנושא שבת, אבל אנחנו הולכים להתמקד בזה בקואליציה הבאה".

אז לא תשבו בקואליציה אם חילולי השבת יימשכו?

"מטפלים בדברים, אני הוכחתי שאני יכול לפרוש מתפקיד שר, אז לא צריך להטיף לי מוסר על ישיבה או לא, אנחנו נעשה את הכל ואני מקווה… כמה שאני מכיר את סמוטריץ, הוא יהודי חם וידאג שהכל יהיה בסדר".

מה עוזר שאתה סגן שר ולא שר, אם חילולי השבת נמשכים?

"מי אמר לך, אתה אפילו לא יודע על מה אנחנו מדברים, שיהיה לך סבלנות, תבוא למשא ומתן הקואליציוני ותראה בדיוק מה שאנחנו נסכם עם סמוטריץ' ועם הליכוד כמובן ותראה שזה יהיה בסדר".

"אנחנו נתמקד בשיכון"

נושא נוסף שמטריד לא פחות את בוחריו של ליצמן, זה מצוקת הדיור, "ברור שצריך לטפל בזה בצורה יותר אינטנסיבית, אני לבד גם מתכוון להיכנס לזה יותר, צריך לזכור שלי יש המון עבודה במשרד הבריאות, זה לא עניין שאני יכול לעסוק בו רק חמש דקות ביום, אבל בטוח לי שכל חבריי יכנסו ויתמקדו בנושא השיכון יותר.

תדרשו את משרד השיכון בממשלה הבאה?

"אנחנו נרצה בטח, אבל הכל תלוי בקולות שנקבל".

בהסכמים הקואליציוניים יהיו דרישות קונקרטיות?

"אנחנו נתמקד בשיכון, נראה אחר כך איפה ואיך מה וכמה".

מה לדעתך הפתרונות?

"יש מקומות, שפיר זה אחד המקומות שצריך להתמקד, מענקים לדירות יד שניה".

 

 

"רוצה להישאר במשרד הבריאות, למרות החקירות"

אחרי הרבה דיבורים על פוליטיקה, אני שואל את סגן שר הבריאות על מצב משרדו, "ברור שיש הרבה מה לעשות, ברור שאנחנו מנסים, ברור שאנחנו משנים. הבעיה בעיקר זה כסף, הגעתי להסכם עם משרד האוצר שאנחנו נעלה את מס בריאות והכסף ייכנס למשרד הבריאות, זה היה בבחירות הקודמות, אני מקווה שאותו הסכם יחול גם בבחירות האלו ואז יהיה לנו יותר טוב".

"אין משרד יותר טוב לעזור לאנשים מבמשרד הבריאות, לצערי כולם נזקקים לעזרה וסיוע, הצלת נפשות, אנחנו עושים את המיטב לעזור לכל אחד ואחד וזה המקום הכי טבעי", הוא מסביר את מעשיו במשרד שבו אין פעילות לטובת החרדים דווקא. כשאני שואל למה יהדות התורה, מפלגה סקטוריאלית, לא מבקשת משרד רלוונטי לציבור שלה, הוא משתמש בשאלתי כדי לענות, "זה מראה לך שמה שאמרת על מפלגה סקטוריאלית, זה לא נכון. אנחנו כמפלגה, אני מדבר על כולם, גם גפני, אנחנו מפלגה שעוזרים לכולם, הכי הרבה מכל המפלגות".

אחרי הבחירות, תרצה להישאר במשרד הבריאות?

"כן".

ואם יוגש נגדך כתב אישום ולא תוכל להמשיך בתפקיד?

"אני מקווה שלא"

בהרכבת הקואליציה הבאה לא תשקול לקחת את ראשות וועדת הכספים? (שתאפשר לו להמשיך בתפקיד גם במקרה של כתב אישום, ש.ב.צ)

"לא. אני חזרתי והודעתי שאני רוצה בריאות, אני מתכוון להמשיך בבריאות, אני בטוח שהכל יסתדר ושיהיה לנו שנה טובה ומבורכת".

אתה לא מודאג מהחקירות?

"מה שעניתי. אני לא מתכוון להרחיב על החקירות"

אתה מרגיש שרודפים אותך?

"לא מתכוון להתייחס יותר לנושא החקירות".