צילום: פלאש 90

נתניהו: "ברית הגנה לא מחליפה את האופציה הצבאית מול איראן"

ראש הממשלה דוחה את תיוג ההצהרה על ברית ההגנה כמתנת בחירות וטוען כי, "זה חיזוק אדיר לביטחון ישראל ולהרתעת ישראל שיש ברית הגנה עם המעצמה הגדולה ביותר בעולם". מסביר למה שינה את עמדתו: "עם מי יכולתי לדבר, עם אובמה?"

 • הכמות מוגבלת: משלוח מנות אישי ממרן הגר"ח קניבסקי שליט"א

  תוכן מקודם

 • באופן אישי: גדול הדור מעיין במקרי הצדקה של ועד הרבנים

  תוכן מקודם

 • 13 שנה חכינו! מעמד תפילה היסטורי ביום הפורים עצמו בערב שבת אחר חצות, למסירת שמות >>

  תוכן מקודם

 • הריני ממנה לשליח את מרן הגר"ח קניבסקי שליט"א להעביר עבורי את המתנות לאביונים

  תוכן מקודם

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לשיחתו עם הנשיא טראמפ לגבי ברית הגנה עם ארצות הברית ואמר כי, "זאת לא מתנת בחירות בשבילי, זאת מתנה למדינת ישראל. אני לא מבין, אם זה בא, אם אני מביא את רמת הגולן בהכרה אמריקנית – זאת מתנה לי או למדינת ישראל? למדינת ישראל. כשאני מביא הכרה בירושלים כבירת ישראל זאת מתנה לי או למדינת ישראל? למדינת ישראל".

בראיון ל'וואלה' הסביר למה בעבר התנגד וכעת דעתו השתנתה, "אני התחלתי לדבר על זה עם קלינטון ולא סיימנו את זה. עובדה, לא התקדמנו. אבל מאז עם מי יכולתי לדבר, עם אובמה? מה שהתברר בינתיים שיש הרבה הסכמי הגנה של ארצות הברית, למשל יש הסכם הגנה אחד ענק שכל העולם מכיר אותו – זה ברית נאט"ו. נו, אז תחת ברית נאט"ו, שבריטניה היא נניח חברה בו, ויש לה ברית הגנה עם ארצות הברית אבל היא חופשיה לנקוט פעולה צבאית בפוקלנד. היא לא ביקשה אישור. אותו דבר צרפת כן – היא חברה בנאט"ו, והיא יוצאת להתקפה במאלי, באפריקה. היא לא מבקשת אישור".

לדברי נתניהו, ברית ההגנה תאפשר לצה"ל לשמור על חופש הפעולה שלו, והוא רומז שהברית תכלול סייגים לגבי הפעילות של צה"ל "בנסיבות מיוחדות" ובכל הנוגע לאיראן. "אנחנו בנסיבות מיוחדת, הנסיבות האלה מחייבות את חופש הפעולה שלנו", הוא אומר, ומוסיף: "הוא קודם כל לא מחליף את האופציה הצבאית הישראלית, והוא יכול להיות מותאם למצבי קיצון שאני לא רוצה לפרט כאן, כרגע, וזה המטרה העיקרית שלו".

בראיון ל'ויינט הוסיף' כי, "המשמעויות הן כבירות, זה חיזוק אדיר לביטחון ישראל ולהרתעת ישראל שיש ברית הגנה עם המעצמה הגדולה ביותר בעולם. אזרחי ישראל מבינים את זה אינסטינקטיבית, אני עובד על זה כבר שמונה חודשים וסיכמנו שאנחנו נמשיך לדון בזה, נקים גם צוותים לטפל בזה כשניפגש בעצרת האו"ם".

"כשגנץ אומר שזה כובל את ידינו הוא לא יודע על מה הוא מדבר. ההנחיה שלי היא קודם כל להבטיח את חופש הפעולה של ישראל. יש הסכמי הגנה כאלה למכביר, לארה"ב יש הסכם הגנה עם מדינות נאט"ו, במסגרת ההסכם הזה בריטניה למשל שמרה על חופש הפעולה שלה ופעלה בפוקלנד, צרפת שומרת על חופש הפעולה שלה ופועלת עכשיו באפריקה, טורקיה אפילו שומרת כבעלת ברית על חופש הפעולה שלה", כך ראש הממשלה.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן