"אני מכוון לתפקיד חסר תקדים שיעזור לחברה הערבית", אמר הבוקר יו"ר הרשימה המשותפת כשהודיע שידרוש את תפקיד היו"ר האופוזיציה, מצב זה הוא חסר תקדים שכן בפעם הראשונה מקום המדינה, יכהן באחד משבעת סמלי השלטון, ח"כ שאינו יהודי

כפי שמסתמן מתוצאות הבחירות, שתי המפלגות הגדולות בכנסת, הליכוד וכחול לבן צפויות להיות בקואליציה של ממשלת אחדות. במקרה כזה, תפקיד יו"ר האופוזיציה יהיה שייך למפלגה השלישית בגודלה – הרשימה הערבית המשותפת. מצב זה הוא חסר תקדים שכן בפעם הראשונה מקום המדינה, יכהן בתפקיד הרגיש, שהוא גם אחד משבעת סמלי השלטון, ח"כ שאינו יהודי.

מעמדו של יו"ר האופוזיציה בישראל חשוב ביותר. בין היתר מחויב ראש הממשלה למסור לו עדכונים בענייני המדינה וענייני ביטחון. כמו כן נחשב ראש האופוזיציה כ"סמל מדינה" וזכאי לאבטחה כראש ממשלה וכנשיא.

"אני מכוון לתפקיד חסר תקדים שיעזור לחברה הערבית", אמר הבוקר יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה שטען כי ידרוש את התפקיד. "מי שמנהל אופוזיציה אמיתית זה אנחנו, לכן אנחנו מעוניינים לעמוד בראש האופוזיציה. זו במה מאוד חשובה, בה ניתן לדבר על חוק הלאום ועל הדברים שקורים בנגב".

עודה אף בירך את שיעור ההצבעה הגבוה במגזר הערבי. "שמע 'אבו-יאיר', להסתה יש מחיר", עקץ עודה את ראש הממשלה בנימין נתניהו. וסיפר כי שוחח עם יו"ר כחול לבן בני גנץ וכי אחת המטרות של מפלגתו היא הפלת ממשלת נתניהו אך הבהיר: "אנחנו לא בכיס של אף אחד". עודה ציין כי ישוחח פעם נוספת עם גנץ בשעות הערב. "אנחנו צריכים לשמוע ממנו על הרבה דברים", אמר עודה. "אחרי עשור של הסתה מנתניהו, כולנו מושפעים מה-לגיטימציה".

בתוך כך, חבר הכנסת הבכיר מהרשימה המשותפת, אחמד טיבי, הגיב לדברי ראש הממשלה בנימין נתניהו מוקדם יותר היום לפיהם, ממשלה עם ערבים היא ממשלה מסוכנת ואמר כי נתניהו "ממשיך להסית, למרות סטירת הלחי שקיבל". גם טיבי דיבר על האפשרות לכהן בתפקיד מרכזי באופוזיציה. בראיון ל"חדשות 12" טען טיבי, כי אין סיכוי שחבר כנסת ערבי יכהן בכנסת הבאה כיו"ר האופוזיציה.

במענה לשאלת המראיין האם ראש הסיעה, איימן עודה, יעמוד בראש האופוזיציה, כמי שעשוי לכהן שיו"ר המפלגה הגדולה ביותר שאינה בממשלה, ענה טיבי: "החוק הוא לא שאוטומטית ראש הסיעה הגדולה ביותר הופך להיות ראש האופוזיציה, אלא שכל ח"כ שרוב חברי הכנסת של האופוזיציה ממליצים עליו. לא יתנו לח"כ ערבי להיות יו"ר האופוזיציה ולכן אני אומר לך – זו אוטופיה".

טיבי גם הגיב להודעתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לפיה "האפשרויות העומדות בפני מדינת ישראל הן ממשלה בראשותו או ממשלה מסוכנת שנשענת על המפלגות הערביות". הוא אמר כי "האיש הזה ממשיך להסית מאתמול, גם אחרי סטירת הלחי שהוא קיבל מהציבור".

כזכור, מספירת כלל הקלפיות הערב, למעט המעטפות הכפולות עולה כי כחול לבן מובילה עם 33 מנדטים, הליכוד עם 32, הרשימה המשותפת 12, שס 9, יהדות התורה 8, ישראל ביתנו 8, ימינה 7, העבודה-גשר 6, המחנה הדמוקרטי 5, עוצמה יהודית לא עוברת את אחוז החסימה. הנתונים מעניקים לשתי הגושים שוויון של 56 מנדטים, וליברמן עם – 8 מנדטים.