בישיבת סיעה ראשונה מאז ההישג בבחירות, הגיב יו"ר כחול לבן לקריאתו של נתניהו ליו"ר לחבור לגוש הימין ולהקים יחד ממשלת אחדות רחבה: "כדי להקים ממשלת אחדות לא באים עם בלוקים פוליטיים וספינים". לפיד: "נתניהו מנסה לגרור לבחירות"

יו"ר כחול לבן בני גנץ אמר היום (חמישי) כי "אני מעוניין ומתכוון להקים ממשלת אחדות רחבה וליברלית בראשותי". בישיבת הסיעה בתל אביב הגיב גנץ לראשונה לקריאתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להקמת ממשלת אחדות ואמר כי "כדי להקים ממשלת אחדות לא באים עם בלוקים פוליטיים וספינים אלא עם כנות, ממלכתיות, אחריות ורצינות". לדבריו, "העם ביקש שישראל תהיה לפני הכול, לכן כחול לבן ניצחה והיא המפלגה הגדולה ביותר. העם אמר את דברו. ראוי שכולנו נעמיד את טובת העם לפני כל שיקול אחר".

ח"כ יאיר לפיד תקף את נתניהו ברקע הצעתו להקמת ממשלת אחדות. לדבריו, "נתניהו מנסה לגרור את מדינת ישראל למערכת בחירות שלישית. העם לא נתן בו אמון אז הוא מנסה להחליף את העם". לפיד הבהיר כי "המטרה שלנו היא להקים ממשלת אחדות ליברלית עם ליברמן, הליכוד ושותפים נוספים. זה לא תנאי שליברמן מציב לנו, על זה הלכנו לבחירות". הוא הבהיר את דרישותיו להקמת ממשלה, בהן תחבורה אזרחית בשבת, ביטול חוק המרכולים ונישואים אזרחיים.

לפיד טען כי נתניהו הקים "בלוק סחטנים וקיצונים" שנועד לאפשר לו לגרור את המדינה שוב לבחירות. "העם לא נתן בו אמון – הוא מנסה להחליף את העם. כמו המפא"יניקים ב-77. העם לא רוצה אותו, הוא רוצה להחליף את העם. אסור לתת לו לגרור אותנו לעוד מערכת בחירות", הוסיף. "המטרה שלנו היא להקים ממשלת אחדות ליברלית, זה לא תנאי שליברמן מציב לנו – על זה הלכנו לבחירות".

עוד התייחס לפיד לטענות על מחלוקות פנימיות במפלגה ואמר: "אני רוצה שנתווכח על אידיאולוגיה, זה מה שהופך מפלגה לגוף חי ונושם. זאת לא חולשה – זה כוח. זה לא סדקים, זה מה שמחבר בינינו. מבפנים, פה בבית, נתווכח נריב נצעק – נשתנה יחד. כשנצא החוצה נהיה אגרוף אחד. חס וחלילה שנפסיק להתווכח כי זה מה שקרה לליכוד".

מנתונים כמעט סופים של תוצאות הבחירות עולה כי, כחול לבן קיבלה 33 מנדטים, הליכוד 31, הרשימה המשותפת 13, ש"ס 9, ישראל ביתנו 8, יהדות התורה 8, ימינה 7, העבודה-גשר 6, והמחנה הדמוקרטי 5. עוצמה יהודית זורקת לפח כ-70 אלף קולות. לגוש השמאל-ערבים יש 57 מנדטים, לגוש הימין-חרדים יש 55 מנדטים, ליברמן עם 8 מנדטים.

קודם לכן, בתום פגישה עם ראשי מפלגות הימין, אמר נתניהו: "בני, בוא ניפגש היום, בכל שעה, בכל עת, כדי להניע את המהלך הזה שהוא צו השעה. אין ברירה אלא להקים ממשלת אחדות רחבה, רחבה ככל האפשר, שמורכבת מכל אותם גורמים שמדינת ישראל יקרה להם. העם מצפה מאיתנו, משנינו, שנגלה אחריות ושנפעל לשיתוף פעולה". השניים לחצו ידיים בטקס האזכרה לשמעון פרס בהר הרצל.

עוד אמר נתניהו כי "במהלך הבחירות קראתי להקמת ממשלת ימין. אבל לצערי תוצאות הבחירות מראות שהדבר לא אפשרי. העם לא הכריע בין שני הגושים. אסור לנו ואין שום סיבה להגיע לבחירות שלישיות – אני נגד זה. צו השעה – ממשלת אחדות רחבה, עוד היום". יונתן אוריך, דובר הליכוד ויועצו של רה"מ, אמר בתגובה: "לשכת רה"מ פנתה ללשכת בני גנץ לתיאום פגישה בארבע עיניים עוד היום".