צילום: ארכיון ויקיפדיה

לפני 40 שנה: ארה"ב גילתה שישראל ביצעה ניסוי גרעיני – ושתקה

המגזין פוריין פוליסי טוען כי ארה"ב גילתה ב-1979 שישראל ביצעה ניסוי גרעיני, ושתקה כדי לא לפגוע בהסכם השלום עם מצרים. מחקר שמתפרסם היום מגלה כי אפשר לקבוע חד משמעית Aמדובר באירוע גרעיני ולא רק בהבזק חריג כפי שנטען במשך עשורים

 • החיסון האמיתי לנזקי הקורונה הרוחניים: הישיבה שתציל את הילד שלך - כפר סיטרין

  תוכן מקודם

 • כשלבן שלך יהיה טוב, לך תהיה נחת: הרישום בישיבה שמשנה חיים בעיצומו!

  תוכן מקודם

 • האלמנה לקוית שמיעה ו4 הילדים נותרו ללא משען ומשענה

  תוכן מקודם

 • למה להעיב על רגעי האושר?

  תוכן מקודם

מחקר חדש של המגזין 'פוריין פוליסי' חושף כי לוויין אמריקני זיהה, היום לפי 40 שנה, אותות לפיצוץ גרעיני בדרום האוקיינוס האטלנטי. ניתוח של העדויות כיום מצביע על ניסוי סודי חשאי שנערך על ידי ישראל וטויח על ידי ממשל הנשיא האמריקני דאז ג'ימי קרטר, במטרה לא לפגוע בהסכם השלום עם מצרים שנחתם באותה עת.

על פי הדיווח במגזין היוקרתי, לוויין אמריקאי, הנקרא "ולה 6911", שתפקידו לזהות ניסויים גרעיניים בכדור הארץ, קלט הבזק דרומית לדרום אפריקה. לאנשי הצוות בבסיס חיל האוויר "פטריק" בפלורידה מהות ההבזק הייתה ברורה: פיצוץ גרעיני. הם העבירו את הדיווח מעלה בשרשרת הפיקוד, והנשיא קרטר כינס ישיבת חירום בחדר המצב של הבית הלבן כבר למחרת.

נשיא ארה"ב דאז, ג'ימי קרטר, האמין שמדובר בניסוי גרעיני שביצעה ישראל בשיתוף פעולה עם דרום אפריקה. אולם צוות מומחים קבע אז כי לא מדובר בכלל בניסוי גרעיני, אלא בהבזק מטאורי שקלט הלוויין. צוות מומחים שמינה יועצו המדעי של הנשיא פרסם את הדו"ח הסופי שלו במאי 1980, אחרי שלוש ישיבות בלבד: "לפי הערכתנו, זה כנראה לא היה ניסוי גרעיני". חברי הוועדה, נכתב בכתבה, דחו את כל העדויות שהצביעו אחרת.

במגזין האמריקני טוענים כי ככל הנראה נעשה ניסיון להוריד את פרטי המקרה מסדר היום על רקע רגישות ההסכם בין ישראל למצרים. המסקנה שלהם היא שממשל קרטר, שניסה אז להיבחר בשנית לתפקיד נשיא ארצות הברית ועמל על חתימת הסכם שלום בין ישראל למצרים, ניסה אז לטייח את מה שכיום כבר ברור כי הוא ניסוי גרעיני.

"הייתה אינדיקציה לניסוי גרעיני באזור דרום אפריקה" כתב הנשיא קרטר ביומנו. "זאת דרום אפריקה, או ישראל באמצעות שימוש בספינה בים, או כלום". דרום אפריקה ניסתה אז לפתח פצצה גרעינית אך האצבע המאשימה הופנתה כלפי ישראל שהייתה ידועה בקשריה עם משטר האפרטהייד. בפרסומים זרים מאותה תקופה עלה כי לישראל יש נשק גרעיני.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן