גורמים בצוות המו"מ של כחול לבן אומרים כי הם מוכנים להתפשר על אחד משני ה"דגלים" שהניפו לפני הבחירות, אך לא על שניהם. על שבירת גוש ה-55 הם הודיעו כי לא יתפשרו. מנגד, דיווח אחר טוען כי לפיד לא מוכן בשום אופן לשבת עם נתניהו

מחלוקת פנימית חריפה בכחול לבן, על רקע המגעים להקמת ממשלת אחדות עם הליכוד והסיכום העקרוני על רוטציה בין בנימין נתניהו לבני גנץ בראשות הממשלה: על פי דיווח ב'ידיעות אחרונות', מספר 2 בכחול לבן ויו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, אינו מוכן לשבת בממשלה שבה נתניהו מכהן כראש הממשלה, גם במקרה של רוטציה. גורמים בכחול לבן אמרו אמש: "לפיד בעד אחדות, אבל לא יישב בממשלה של ביבי".

מנגד, ב'כאן חדשות' דווח כי גורמים בכירים בצוותי המשא ומתן מטעם כחול לבן והליכוד אומרים שבמפלגה יהיו מוכנים על אחד משני ה"דגלים" שהניפו לפני הבחירות, אך לא על שניהם. דגל אחד של המפלגה הוא שלא ישבו תחת בנימין נתניהו, והשני הוא שלא ישיבו עם המפלגות החרדיות. כעת מוכנים בכחול לבן להתפשר על אחד מהשניים. כך שהאפשרויות העומדות בפניהם הן ישיבה תחת נתניהו אך בלי החרדים, או ישיבה עם החרדים בממשלת מרכז-שמאל-חרדים ללא נתניהו. בכחול לבן הכחישו את דברי הגורמים.

בתוך כך, יו"ר הליכוד בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ צפויים להיפגש הערב בפעם השנייה בבית הנשיא על מנת לדון בהקמת ממשלת אחדות, כשבמרכז שולחן הדיונים עומדת שאלת הרוטציה. על אף התחושה שיש לחלקים במערכת הפוליטית כי ראש הממשלה נתניהו עושה מאמצים להביא למערכת בחירות שלישית תוך שנה, המגעים בין כחול לבן לליכוד נמשכים, ובליכוד עדיין מנסים לשכנע את גנץ לוותר על הווטו שהטיל.

ב'ידיעות אחרונות' דווח כי, אחד הרעיונות שעלו הוא שנתניהו ימשיך לכהן בתפקידו כראש הממשלה למשך כמה חודשים שיהיו מוגדרים מראש, ומיד אחריו ייכנס גנץ לתפקיד. אם נתניהו יזוכה, או לא תחול מניעה משפטית שיכהן כראש ממשלה – הוא יוכל לחזור לתפקיד על פי הסכם הרוטציה בין השניים.

ב'כאן חדשות' צוטטו גורמים ב'כחול לבן' שאומרים כי מבחינתם ניתן להמשיך בשיחות המשא ומתן, אך לטענתם לא תוקם בשום אופן ממשלת אחדות במידה וגוש ה-55, הבלוק שהקים נתניהו, יישאר כעובדה מוגמרת גם בסוף הדרך. זאת לצד הדרישות של כחול לבן ובהן: תחבורה ציבורית בשבת, נישואים אזרחיים, ביטול חוק המרכולים ואישור חוק הגיוס ומתווה הכותל.

 

מו"מ מתקדם? חלוקת התיקים, פשרת הרוטציה ונושאי דת ומדינה

 

דרעי: "נתניהו הסכים ללכת לרוטציה, זה מה שהנשיא מוביל"