צילום: Abed Rahim Khatib / Flash90

"ההערכה הייתה שהפעולה תוביל להסלמה בסדר גודל של עמוד ענן"

גורם בכיר במערכת הביטחון מעריך כי באם התגובה שתכנן נתניהו לפני הבחירות נגד חמאס בעקבות ירי הרקטות לאשדוד במהלך נאומו הפוליטי, התגובה הייתה גוררת למערכה בעזה "לפחות בסדר גודל של מבצע עמוד ענן ואף מבצע רחב יותר ברצועה"

במהלך נאומו הפוליטי של ראש הממשלה בעיר אשדוד ימים ספורים לפני הבחירות אולץ נתניהו לרדת מהבמה ולמהר לחדר מוגן בעקבות ירי הרקטות לעבר העיר. ארגוני הטרור בעזה ניצלו את העובדה שדבר ביקורו של נתניהו פורסם מראש וכן הלייב שהעביר נתניהו בעמוד הפייסבוק הפרטי, סייע לחמאס והג'יהאד לדעת בכל רגע נתון היכן נמצא נתניהו.

נתניהו קיים דיון חירום בעקבות כך במטרה לדחוף לתגובה חריפה נגד חמאס והג'יהאד האיסלאמי. רק בגלל הסתייגות של הצמרת הביטחונית ושל היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, הפעולה לא יצאה אל הפועל. כפי שחשף עמוס הראל ב'הארץ'.

כעת חושף גורם ישראלי רשמי הבקי בפרטים את הסיבה ואומר ל'מעריב': "ההערכה הסבירה הייתה כי מימוש הפעולה יוביל להסלמה מסדר גודל של 'עמוד ענן' ועד למבצע נרחב בתוך הרצועה".

לפי מספר גורמים ששוחחו עם 'מעריב', התרחישים הסבירים הביאו בחשבון שהסלמה שתתפתח בעקבות פעולת צה"ל תהיה בסדר גודל של מבצע כמו עמוד ענן ועד התגלגלות למבצע קרקעי ברצועה. הגורמים מעריכים כי הסלמה כזו לא הייתה מסתיימת בסבב קצר בן ימים בודדים והייתה בפועל גולשת לתוך מועד הבחירות בשבוע שעבר. וכמובן בירי טילים למרכז הארץ.

מעבר לבעיות המשפטיות והפוליטיות הגורם מוסיף כי במערכת הביטחון הדגישו גם שהפעולה כרוכה בצעדי מוכנות נוספים להמשך ההסלמה שצפויה בעקבותיה. לכן, עיתוי הפעולה והדחיפות לבצע אותה דרשו לכל הפחות דיון רציני בקבינט המדיני־ביטחוני, בו מציגים גורמי הביטחון את עמדתם ולא פחות חשוב – גם את מידת מוכנות צה"ל בלוחות הזמנים הקצרים לאפשרות של הידרדרות ביטחונית מהירה. בהיבט הזה, אומר הגורם, במערכת הביטחון פעלו נכון כאשר הבהירו את החשיבות של כינוס הקבינט לפני אישור הפעולה.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו