לאחר ארבע וחצי שעות של דיונים הסתיימה ישיבת צוותי המו"מ. הליכוד: "ביקשו מנציגי כחול לבן תשובה ברורה בפגישתם הבאה לגבי קבלת מתווה הנשיא". בכחול לבן בחרו לתקוף את הליכוד - "המהות והתוכן הם העיקר לכל משא ומתן"

צוותי המשא ומתן של הליכוד וכחול לבן נפגשו הבוקר (שישי) בירושלים בפעם השנייה השבוע. לאחר ארבע וחצי שעות – הסתיימה הפגישה בה השתתפו השרים יריב לוין וזאב אלקין מטעם הליכוד ועורך דין יורם טורבוביץ' ושלום שלמה מטעם כחול לבן, להמשיך לדון באפשרות להקמת ממשלת אחדות, אך בשני הצדדים הביעו פסימיות בנוגע לסיכויי שתהיה התקדמות בפגישה. נציגי 'כחול לבן' סירבו להצטלם בפתח הישיבה יחד עם נציגי הליכוד.

לאחר הפגישה הוציאו בליכוד הודעה בה נכתב כי בפתח הישיבה הודיעו נציגי הליכוד כי הם מקבלים את מתווה הנשיא כבסיס למו"מ להקמת ממשלת אחדות, והדגישו את הצורך המיידי בהקמת ממשלת אחדות רחבה. השר לוין אמר: "סיימנו את ישיבת המשא ומתן לצערנו בתחושה לא נוחה".

"עיקר הפגישה עסקה במתווה הנשיא על מרכיביו השונים, אולם בסופה נציגי כחול לבן לא השיבו האם הם מקבלים את המתווה. נציגי הליכוד ביקשו להמשיך ולקיים ישיבות מיידיות ורציפות בכדי לקדם את המו״מ, אך לבקשת כחול לבן נקבע כי לא תתקיים ישיבה במוצאי השבת, וכי הישיבה הבאה תתקיים ביום ראשון בבוקר". בליכוד הדגישו כי "השרים לוין ואלקין ביקשו מנציגי כחול לבן תשובה ברורה לגבי קבלת המתווה על ידם בפגישתם הבאה".

בכחול לבן בחרו לתקוף את הליכוד לאחר הפגישה, בהודעה שיצא מטעם המפלגה נטען: "כחול לבן חוזרת ועומדת על כך שהמהות והתוכן הם העיקר לכל משא ומתן על הרכבת ממשלה. מנגד עמדת הליכוד כפי שנמסרה בפגישה, הינה כי סוגיית הרוטציה והמשך כהונתו של נתניהו כראש ממשלה היא הבסיס לניהול הדיון".

עוד הוסיפו בכחול לבן כי "במהלך הדיון הציגו חברי צוות המו"מ של כחול לבן מספר דרישות תוכן ראשוניות אך צוות המו"מ של הליכוד התבצר בעמדתו והתנה התייחסותו לנושאים אלו בכך שקודם כל וכתנאי מוקדם תסכים כחול לבן שנתניהו יוסיף לכהן כראש הממשלה ושהממשלה שתוקם תתבסס על בלוק ה-55. ידוע מראש כי כחול לבן לא תסכים לתנאים אלו ולפיכך, אין מנוס מלהבין, כי הצבת שני תנאים מקדימים אלו מטרתם לגרור את מדינת ישראל לבחירות שלישיות, כפי שרוצה ראש הממשלה".

מדובר בפגישה הראשונה של צוותי המו"מ מאז הטיל נשיא המדינה את המנדט להרכבת הממשלה העתידית על רה"מ בנימין נתניהו לפני כיומיים. ריבלין הציע לצדדים להקים ממשלה פריטטית, שבה יתחלקו התפקידים והסמכויות באופן שווה בין שני הגושים, כולל ממלא מקום ראש הממשלה עם סמכויות נרחבות, אך גנץ סירב להצעה.

 

אלקין ולוין בפתח הפגישה. צילום: יונתן זינדל

 

השר יריב לוין אמר בפתח הפגישה כי, "ישראל חייבת ממשלה יציבה ורחבה. ממשלת אחדות. לכן אנו מבקשים לקיים משא ומתן מהיר וענייני כדי לסיים את הדברים ולהקים ממשלה באופן מיידי. שמענו את הדברים של נשיא המדינה, ואנו סבורים שנכון לנהל את המו"מ על בסיס המתווה שהציג הנשיא. אני מאוד מקווה שאכן נמצא גם אצל כחול לבן נכונות לעניין הזה".

השר זאב אלקין הוסיף כי, "הציבור הישראלי לא רוצה בחירות בפעם השלישית, הציבור הישראלי רוצה ממשלת אחדות רחבה. אנו בהחלט רואים במתווה של נשיא המדינה בסיס נכון למשא ומתן ואנחנו מודים לו על כך. אפשר לסיים את ההליך הזה במהירות במידה ויש רצון טוב".

 

עורך דין יורם טורבוביץ' מטעם כחול לבן מגיע לפגישה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

"צריך להקים ממשלת אחדות רחבה עם כל המפלגות שהעקרון של מדינה יהודית ודמוקרטית יקר להם. בעזרת השם נגיע בשנה החדשה לממשלה חדשה. אם לא נצליח בתהליך בסופו של דבר, מי שיכשיל אותו יקח את העם לבחירות. אני מאוד מקווה שנוכל לבשר בימים הראשונים של השנה החדשה שאפשר להקים ממשלה רחבה של כל המפלגות", דברי אלקין.