אילוסטרציה. צילום: דוד כהן / פלאש 90

ארגנטינה: בית קברות יהודי הושחת על ידי אלמונים – מצבות נותצו

אנטישמיות בבואנוס איירס שבארגנטינה: בית קברות יהודי באזור הושחת על ידי אלמונים. קיר המקיף את בית הקברות נהרס, כמה מצבות נותצו, ולוחות ברונזה שהיו חלק ממצבות נגנבו. נשיא הארגון היהודי AMIA, מסר: "מלאים בכאב וחרדה"

בית קברות יהודי באזור בואנוס איירס הושחת על ידי אלמונים. קיר המקיף את בית הקברות נהרס, כמה מצבות נותצו, ולוחות ברונזה שהיו חלק ממצבות נגנבו. נשיא הארגון היהודי AMIA, מסר: "האירועים האלימים במקום כה קדוש ממלאים אותנו בכאב וחרדה".

ח"כ יואב בן צור חבר ועדת חוץ וביטחון בתגובה לביזוי בית העלמין היהודי בבאונוס איירס – ״בעיתוי חגי תשרי, גלי האנטישמיות האכזריים ממשיכים להכות בעולם וזו השעה לפעול נגדם בנחישות חסרת פשרות. ברור לכולנו כי מדיניות של הכלה כלפי אנטישמיות מצד מנהיגי העולם תכשיר את הקרקע לטרור מכל זן שהוא״.

נציין כי לפני כחודש הרב דניאל סיתהון, מנהיג קהילת "עוד יוסף חי" שבבואנוס איירס, ארגנטינה – עבר שוד אלים בדרכו לסליחות. הרב היה ברכבו כאשר ארבעה גברים הקיפו אותו ביציאה מחניית ביתו שברובע אונסה. האלמונים פרצו לרכב, אזקו את הרב תוך כדי שהם מכים אותו בפניו ובידיו – ולקחו את מפתחות ביתו.

"אנחנו רגילים לחיות במשבר תמידי", אומר הרב פאביאן זיידמברג, רבה של הקהילה היהודית במנדוסה. אבל גם הוא מודה שהמשבר הזה, שהחל לאחר הבחירות, שונה: "הפעם אנחנו באמת לא יודעים איך נצא מזה. בקהילה היהודית יש פחד כלפי החופש שלנו בעתיד"

לאחר כ-20 דקות שבמהלכן לא הצליחו לפרוץ לבית, שבו העבריינים לרכב בעוד הרב אזוק במושב האחורי, התרחקו מהמקום נטשו אותו. לאחר זמן מה הצליח הרב להשתחרר בכוחות עצמו, ולהזמין את כוחות ההצלה והמשטרה.

הרב סיתהון אושפז בבית החולים "איטליינו" בבירה, בואנוס איירס, כשהוא פצוע בפניו. מנהיגי הקהילה היהודית (ארגון הדייה ומרכז האמיא) הגיעו עם כוחות הביטחון כדי לדרוש בשלומו של הרב, ולהאיץ את חקירת האירוע בהמשך להגשת התלונה במשטרה.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *