צילום: משה שי / פלאש 90

ועדת הריכוזיות ממליצה: לאפשר לדלק ונובל להוליך גז טבעי למצרים

ועדת הריכוזיות המליצה לאפשר לדלק ונובל להוליך גז טבעי למצרים, בתנאי שמחיר דומה יוצע ללקוחות בישראל בהתאם למתווה הגז. הוועדה התייחסה למסקנת רשות התחרות בבחינת המיזוג כי אין היתכנות של יבוא גז ממצרים בטווח הנראה לעין
 • "נקרע לי הלב" הפרמדיק שטיפל ברב פרוש ז"ל

  תוכן מקודם

 • שלא ישמע עוד שוד ושבר בגבולו ויזכה לבריאות הנפש ואריכות ימים

  תוכן מקודם

 • "אבא עזב אותי בגיל 4" ניכור הורי או נטישה?

  תוכן מקודם

 • ברוך דיין האמת: הרב ברוך יהושע דים, אב לעשרה ילדים

  תוכן מקודם

הוועדה לצמצום הריכוזיות המליצה היום (רביעי) למשרד האנרגיה להקצות רישיון להקמה והפעלה של מערכת הולכת גז טבעי ל-EMG, שתהא בבעלות דלק, נובל וגורמים מצריים, המחזיקה בצינור להולכת גז טבעי בין אשקלון לאל-עריש שבמצרים, כפוף להתחייבויות דלק ונובל להציע את מחירי הייצוא ללקוחות מקומיים כנדרש במתווה הגז.

דלק קידוחים ונובל אנרג'י שצפויות לרכוש יחידות השתתפות ב-EMG, מוגדרות גורמים ריכוזיים, בין השאר, משום שהן מחזיקות את מרבית עתודות הגז הטבעי בישראל.

לפי חוק הריכוזיות, מאסדרים נדרשים לשקול שיקולי ריכוזיות ולהתייעץ עם הוועדה לצמצום הריכוזיות כשהם שוקלים להקצות זכויות לגורמים ריכוזיים. הזכות המבוקשת היא רישיון הולכה שיאפשר אספקה של גז טבעי ממאגרי הגז הטבעי לוויתן ותמר למצרים במסגרת הסכמים שחתמו עם לקוחות מצריים לתקופה בת כעשר שנים, עם אופציה להארכה בכשש שנים נוספות. הקצאת הרישיון תעניק למפעילות הצינור מעמד דומיננטי וייחודי בתחום הולכת גז טבעי למצרים.

הוועדה התייחסה בהמלצתה למסקנת רשות התחרות בבחינת המיזוג כי אין היתכנות של יבוא גז ממצרים לישראל בטווח הנראה לעין. מסקנה זאת מפחיתה את כוח המיקוח שטמון בהקצאה. הוועדה סברה גם שתנאי הרישיון והתנאים שנקבעו באישור המיזוג ברשות התחרות מפחיתים מכוח המיקוח שטמון בהקצאה.

הוועדה בחנה גם את התועלות בהקצאה שעולות על הפגיעה שעשויה להיגרם מהגידול בריכוזיות הכלל-משקית. בין היתר שקלה הוועדה את התועלות שנובעות מהכנסות ממיסים. תועלת נוספת עליה עמדה הוועדה קשורה להוראת מתווה הגז, לפיה, ייצוא הגז יחייב את דלק ונובל להציע את מחירי הייצוא ללקוחות מקומיים, הצעה שעשויה להוזיל את מחירי הגז שמשלמים לקוחותיהם. הוועדה סברה גם כי קיים חשש שאלמלא יוקצה הרישיון ייפגע ייצוא הגז, ובעקבות זאת יפחתו התמריצים להמשך פיתוח מאגר לוויתן ומאגרי גז נוספים.

תוצאת האיזון בין החשש מגידול בריכוזיות הכלל-משקית כתוצאה מההקצאה, לעומת הפסד התועלות אלמלא ההקצאה, מובילה למסקנה כי אין מקום למנוע את ההקצאה משיקולים של ריכוזיות כלל-משקית. יחד עם זאת, הוועדה ראתה חשיבות רבה בקיום מלא של חובות דלק ונובל להציע ללקוחות בישראל גז במחיר שבו הוצע ללקוחות במצריים כנדרש מכח מתווה הגז, וסבורה כי ראוי להבטיח שהציבור ייהנה מהתועלות שגלומות בקיום המתווה.

לכן, הוועדה המליצה להתנות את רישיון הולכת הגז, בחתימה של דלק ונובל על התחייבות לעמידתן בהוראות מתווה הגז כמפורט לעיל לשביעות רצון משרד האנרגיה.

בראש ועדת הריכוזיות עומדת עו"ד מיכל הלפרין, הממונה על התחרות, וחברים בה פרופ' אבי שמחון, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה ומר שי באבד, מנכ"ל משרד האוצר.

כתבות קשורות

כאיש אחד: מעל רבבה חגגו את הכנסת 'ספר התורה של ילדי ישראל'
מודיעין עילית: נער נפצע קשות ופונה לביה''ח לאחר שהחליק מקורקינט חשמלי
הִילּוּלָא קַדִּישָׁא • מרן הקהלות יעקב זצ"ל
הרמב"ם היומי • הלכות תרומה פרק י"ב • צפו
זְכוּתו יָגֵן עָלֵינוּ • הילולת מהר"א מבעלזא בחצה"ק מכנובקא בעלזא
שמחת הברית לנין מרן גאב"ד ירושלים • גלריה
מחדל הקורונה: זינוק בחולים המאושפזים במצב קשה; 3 נפטרו
מעמד הוקרה והערכה בכולל גבוה להוראה 'תורת שמואל' ירושלים 
תיעוד: האדמו"ר מטראבישאן בביקור בבית הרה"צ ר' ישראל הגר
התפרעויות סמוך לביתר עילית; חקירת התקיפה מול עומאן • חדשות השבת
אַהֲרֹן כַּהֲנָא קַדִּישָׁא • הילולת הרה"ק מהר"א מבעזלא זיע"א
אתרא קדישא מירון: שבת התאחדות לקהל חסידי אשלג

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן