שר החוץ ישראל כ"ץ קיים לאחרונה סבב פגישות עם שרי חוץ ערביים והציג להם יוזמה שמטרתה לסיים את הסכסוך עם מדינות המפרץ. הוקמו צוותים משותפים שידונו בקידום הרעיון. השר כ"ץ: "ישים קץ לסכסוך ויאפשר שת״פ אזרחי עד לחתימת הסכמי שלום"

שר החוץ ישראל כ"ץ בתמיכת ראש הממשלה נתניהו קיים לאחרונה סבב פגישות עם שרי חוץ ערביים ממדינות המפרץ שבמהלכן הציג להם יוזמה היסטורית שמטרתה לסיים את הסכסוך עם מדינות המפרץ, כך דווח אמש ב'חדשות 12'. במסגרת הפגישות, שהתרחשו במהלך עצרת האו"ם בניו יורק, הציג כ"ץ את נוסח ההסכם שגובש במשרד החוץ ומוכר על ידי הדין הבינלאומי.

על פי הדיווח של דנה ויס, הרעיון העומד בלב המאמצים הוא לנצל את האינטרס המשותף מול איראן כדי לנרמל את היחסים בנושאי מלחמה בטרור וכלכלה. זאת, מתוך הבנה שבשלב הנתון לא ניתן לחתום על הסכמי שלום מלאים עקב הסכסוך הישראלי-פלסטיני. היוזמה הוצגה על ידי השר כ"ץ גם בפני השליח האמריקני ג'ייסון גרינבלט. כמו כן, בין ישראל למדינות המפרץ סוכם על הקמת צוותים משותפים שידונו בקידום הרעיון.

 

הותר לפרסום: ישראל כץ ביקר באבו דאבי במסגרת ועידה של האו"ם

 

ההסכמים יתמקדו בדברים הבאים: פיתוח יחסי ידידות ושיתוף פעולה ביניהם בהתאם להוראות מגילת האומות המאוחדות ולעקרונות של משפט בין-לאומי. נקיטת צעדים נחוצים ויעילים כדי להבטיח שפעולות או איומים של לוחמה, עוינות, חתרנות, אלימות או הסתה כנגד הצד האחר לא ינבעו, יתוכננו או ימומנו, משטחם. הימנעות מלהצטרף, לקדם או לסייע לקואליציה, לארגון או לברית בעלי אופי צבאי או ביטחוני, עם צד שלישי. כל חילוקי דעות הנובעים מהסכם זה ייושבו בדרך של התייעצויות.

השר כ"ץ אישר הבוקר את הפרטים בציוץ בטוויטר וכתב כי, "לאחרונה אני מקדם, בגיבוי רה״מ, יוזמה מדינית לחתימת 'הסכמי אי לוחמה' עם מדינות המפרץ הערביות. מהלך היסטורי, שישים קץ לסכסוך ויאפשר שת״פ אזרחי עד לחתימת הסכמי שלום. בביקורי באו״ם הצגתי את התוכנית לשרי חוץ ערביים ולשליח האמריקאי גרינבלט. אמשיך לפעול לחיזוק מעמד ישראל באזור ובעולם".

לפני כשבועיים השתתף כ"ץ בעצרת הכללית של האו"ם בני יורק ובסיומה פרסם כי נפגש בשולי העצרת עם אחד משרי החוץ הערביים. "בשולי עצרת האו״ם, פגישה ראשונה ומרתקת אתמול עם אחד משרי החוץ הערביים. דנו לעומק במציאות האזורית ובדרכים להתמודד מול האיום האיראני, ובמקביל סכמנו על תהליך לקידום שת״פ אזרחי בין שתי המדינות. מציאות חדשה ומאתגרת", כתב בטוויטר.

כץ באו"ם: "קוראים לפלסטינים לחזור לשולחן המו"מ ללא תנאים מוקדמים"