בשתי שאלות מרכזיות ייאלצו הצדדים להכריע: מתי תתחיל הנבצרות של נתניהו והאם תקופת הנבצרות תיספר ככהונה של גנץ או של נתניהו? בתוך כך, יו"ר האיחוד הלאומי קורא הערב לאיחוד בימין הדתי "לא רואה הצדקה ל-2 מפלגות"

עשרה ימים חלפו מאז הטיל נשיא המדינה ראובן ריבלין את הרכבת הממשלה על ראש הממשלה בנימין נתניהו ועדיין לא נרשמה פריצת דרך במגעים לאחדות. ב'חדשות 12' דווח הערב (ראשון) כי ישנם שתי בעיות מרכזיות שעל הליכוד וכחול לבן יהיה לפתור.

לפי הפרשן הפוליטי של הערוץ, עמית סגל, נכון להיום הוא שנתניהו והליכוד הסכימו למתווה האחדות שהציע ריבלין בפגישה המשולשת בבית הנשיא. "גם גנץ עצמו לא פסל רשמית את ההצעה, אולם ח"כ יאיר לפיד כן פסל אותה" טוען סגל. אך מסביר את המחלוקת בנוגע למתווה עליו הסכימו השניים "גם אם מסכימים על המתווה הזה, במסגרתו נתניהו ייצא לנבצרות אם יוגש נגדו כתב אישום וגנץ יחליפו בתפקיד ראש הממשלה – לא ברור מה יהיה חלון היציאה לנבצרות של נתניהו".

לדבריו: "גנץ ידרוש שנתניהו ייצא לנבצרות ברגע שהיועץ המשפטי לממשלה יודיע שהוא מגיש כתב אישום נגד נתניהו – מה שעל פי ההערכות, צפוי ככל הנראה לקרות בחודשיים הקרובים, עד סוף שנת 2019. מנגד בליכוד יגידו, "מה פתאום? יציאה לנבצרות של נתניהו צריכה להיות רק בתחילת המשפט עצמו" – מה שיכול לקחת בערך שנה".

סגל ציין כי קיימת מחלוקת נוספת בעניין הרוטציה בין נתניהו וגנץ: "על הצדדים יהיה להסכים איך סופרים את ימי הכהונה של כל אחד משני המנהיגים – נתניהו וגנץ – במסגרת הרוטציה על ראשות הממשלה: כלומר, מה יקרה כשגנץ ישמש ממלא מקום ראש הממשלה, בזמן תקופת הנבצרות של נתניהו?". הוא מסביר כי השאלה שיהיה על הצדדים לפתור היא: "האם הזמן שבו גנץ יכהן כממלא מקום ייחשב כתקופת הזמן של נתניהו בתפקיד – או ייספר כחלק מתקופת הרוטציה של גנץ? אם גם הזמן הזה יהיה על חשבון נתניהו, המשמעות היא שגנץ יהיה ראש ממשלה במשך כ-3 וחצי שנים, מה שעשוי להיות משתלם מאוד מבחינתו".

בתוך כך, יו"ר האיחוד הלאומי חה"כ ‏בצלאל סמוטריץ' אמר הערב בכינוס הרמת כוסית מרכז האיחוד הלאומי כי הוא "לא רואה הצדקה ל-2 מפלגות. אפנה לרב רפי למיזוג מיידי של הבית היהודי והאיחוד הלאומי". לדבריו: "המצב הנוכחי לא יכול להימשך. אפשר לייצר הסכמה על מוסד משותף שיוויוני".

מפתיע: על רקע תוצאות הבחירות – נתניהו ובנט הקימו ציר פוליטי

כמו כן, על רקע הדיווחים על התקרבות בתקופה האחרונה בין נתניהו לבנט, הערב דווח ב'כאן חדשות' כי בסביבתו של ח"כ נפתלי בנט פנו לליכוד בבקשה שראש הממשלה ימנה אותו לשר. בנט פוטר מהממשלה לאחר שמפלגתו הימין החדש לא עברה את אחוז החסימה בבחירות הקודמות. אולם כעת, הצליח בנט להיבחר לכנסת ובשל כך הגיעה הפנייה. לפי אותו דיווח נתניהו לא ממהר לקבל החלטה בנושא. בנט מכחיש את הידיעה.