דו"ח המודיעין האחרון שהוגש לשר הביטחון ולרמטכ"ל בערב יום הכיפורים, שעות לפני פרוץ המלחמה, העריך כי "הסבירות שהמצרים מתכוונים לחדש את הלחימה היא נמוכה". עוד נכתב: "סבירות של פעולה סורית עצמאית (ללא מצרים) נשארת נמוכה"

46 שנים אחרי, היום הותר לפרסום "לקט מודיעין מיידי- צבאי" העוסק ב"כוננות ופעילות בסוריה ובמצרים". הדו"ח הועבר ב-5.10 בשעה 13:15, שעות בודדות לפני כניסת יום הכיפורים, למספר מצומצם מאוד של בכירים, בהם שר הביטחון, הרמטכ"ל, ראש אג"ת וראש אמ"ן.

בדו"ח המודיעין מתואר כי בחזית הסורית "בלטה מגמה לסיים הכנות שונות לקראת ה-5 ו-6 לאוקטובר". בנוסף, "נמסר על תחושה בקרב קצינים וחיילים סורים, כי צפויה לחימה בקנה מידה גדול, מבלי שיוסבר מי עתיד ליזום אותה ומהו הרקע לה".

על פי הדו"ח, ברדיו דמשק הודיעו כי ב-10.10 עתיד הנשיא אסד לצאת לסיור באזוריה המזרחיים של סוריה. הערכת המודיעין הינה כי: "מדובר כאן בניסיון סורי ליצור תחושה של הרגעה… אפשר גם, אם כי בסבירות נמוכה, שהודעה זו נועדה לשמש כיסוי לנסיעה מתוכננת של אסד למוסקבה או לקהיר".

 

צלם: אברהם ורד, במחנה באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון

 

לקט המודיעין התייחס גם להכנות בסוריה לפינוי של משפחות המומחים הסובייטים: "בשלב זה אין בידינו כל ידיעות העשויות להצביע על תחילת פינויים בפועל… נראה כי בקרב המומחים עצמם שוררת אי בהירות לגבי עתידם ואפשר כי החלטה בעניין עומדת להתקבל בדרג הגבוה בשעות לפנה"צ המוקדמות".

גם בחזית המצרית הכוננות הצבאית נמשכת. על פי הערכת המודיעין: "נמשכים חששות המצרים מפני כוונה ישראלית לנצל את התרגיל ואת חג הרמאדן לפעולה אווירית התקפית". החששות והכוננות הגבוהה הביאו את הצבא המצרי לנקיטת מספר צעדים חריגים ובהם: "מפקדי חטיבות אוויריות אמורים להימצא אישית במרכזי המבצעים, הופסקו קורסים של חיל האוויר, חדרי קשר וקודים הוחלפו באופן לא שגרתי, הותר לחיילים לא לצום בחג הרמאדן". למרות זאת, הערכת המודיעין הינה: "בשלב זה אין סימנים להכנות קונקרטיות לפעולה יזומה ע"י חיל האוויר המצרי…".

 

צלם: מוריס, במחנה באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון

 

באשר לחזית בתעלת סואץ נכתב כי "למרות שעצם תפיסת מערך החירום בחזית התעלה טומן בחובו לכאורה סימנים מעידים ליוזמה התקפית, הרי לפי מיטב הערכתנו לא חל שום שינוי בהערכת המצרים את יחסי הכוחות בינם לבין כוחות צה"ל. אי לכך, הסבירות שהמצרים מתכוונים לחדש את הלחימה היא נמוכה".

בסיכום הדו"ח מכנה המודיעין את נושא ההכנות לפינוי משפחות המומחים הסובייטים כ-"התפתחות חריגה" ומעריך כי: "פינוי המשפחות מסוריה אינו נובע ממתיחות בין הסורים לסובייטים, אלא מחששות סובייטים שצפויה יוזמה צבאית מצרית-סורית נגד ישראל. אנו מעריכים סבירות של פעולה יזומה כזו כנמוכה".