יו"ר ישראל ביתנו מציע ארבעה שלבים בדרך לממשלה שתכלול תחילה את הליכוד, כחול לבן וישראל ביתנו - ואימוץ מתווה הנשיא לפיו נתניהו ראשון. הליכוד: "המתווה של ליברמן לא מחדש שום דבר". כחול לבן: "מברכים - מקווים שהליכוד יתעשת"

יו״ר ישראל ביתנו, ח״כ אביגדור ליברמן, פרסם הערב (מוצאי יום כיפור) את המתווה של מפלגתו להקמת ממשלת אחדות. ליברמן הציג 4 שלבים להקמת הממשלה בה מפלגתו תהיה שותפה. "תוצאות הבחירות שנערכו ב- 17 בספטמבר, מדברות בעד עצמן ומבטאות יותר מכל את רצון העם להקמת ממשלת אחדות". פתח ליברמן והוסיף כי "ישראל ביתנו" הצהירה תמידית שהקמת ממשלת אחדות זה הפתרון: "דיברתי על כך לאורך כל מערכת הבחירות וגם לאחר שהתפרסמו תוצאות הבחירות".

בהמשך כתב יו"ר ישראל ביתנו "כפי שהבטחתי, אני מציג היום תוכנית בת 4 שלבים להקמת ממשלת אחדות לאומית". שלב ראשון לפי מתווה ליברמן מדבר על הקמת צוות משותף לשלוש המפלגות ("כחול לבן", "הליכוד" ו"ישראל ביתנו") לגיבוש קווי יסוד של ממשלת האחדות. "בראש ובראשונה, אנו חייבים להגדיר באופן ברור ובהיר את כל הנושאים הנמצאים על סדר היום – ביטחון, כלכלה, חברה, דת ומדינה. ישנן שאלות שנצטרך לתת להן מענה ולהגיע להסכמות באשר לפתרונות מקובלים.

ליברמן הביא דוגמאות לנושאים עלים צריכים המפלגות לדון – "האם אנו ממשיכים במדיניות "ההסדרה" מול רצועת עזה? האם נבצע קיצוץ רוחבי עמוק או שנעלה מיסים, או שניהם יחד? האם ממשיכים בישום מתווה הנכים והעלאת קצבת הנכים לגובה שכר המינימום? האם אנו פועלים לתת הכנסת מינימום לכל גמלאי בגובה 70% משכר המינימום? האם משלימים את חקיקת חוק הגיוס בקריאה שניה ושלישית? האם מבטלים את חוק המרכולים? ועוד סוגיות נוספות רבות".

"השלב השני במתווה – במידה ותושג הסכמה בנוגע לקווי היסוד יש לאמץ את מתווה הנשיא לרוטציה על ראשות הממשלה. בשלב השלישי אומר ליברמן שתוקם ממשלת אחדות המרוכבת משלוש המפלגות "כחול לבן", "הליכוד" ו"ישראל ביתנו", אשר תפעל לאישור תקציב המדינה לשנת 2020 באופן מיידי, ולאישור תכנית רב שנתית (תר"ש) כפולה לצה"ל ל- 10 השנים הבאות".

לסיום מציג יו"ר ישראל ביתנו את השלב הרביעי והאחרון בו לפי דבריו "על בסיס קווי היסוד הקיימים והתקציב המאושר, כל מפלגה שתרצה להצטרף לממשלת האחדות תוכל לעשות זאת".

"זה המתווה היחיד שיכול להוביל את מדינת ישראל להקמת ממשלה יציבה", מצהיר ליברמן. "במידה וכל המעורבים יהיו מסוגלים להתגבר על כל המשקעים והאמביציות האישיות. בכל מקרה ולמען הסר ספק, "ישראל ביתנו" לא תצטרף לשום ממשלה צרה, לא של הגוש החרדי-משיחי בראשות נתניהו ולא לממשלת שמאל בתמיכת רשימת החתרנים (הרשימה המשותפת) מבחוץ".

"על מנת לממש את המתווה הנ"ל, נתניהו חייב להיפרד מגוש החרדים-משיחיים שהקים וגנץ חייב לקבל את מתווה הנשיא. אני שב ומדגיש לאחר אישור קווי היסוד, הקמת הממשלה ואישור תקציב המדינה לשנת 2020, כל מפלגה שתרצה לקחת חלק בממשלת האחדות על פי העקרונות שנקבעו מראש, תוכל לעשות כן".

מפלגת הליכוד פרסמה הודעה בתגובה למתווה שהציג ליברמן וכתבה: "המתווה של ליברמן לא מחדש שום דבר. ליברמן ממשיך להתחמק מלומר בקולו שהוא ומפלגתו יצביעו נגד (ולא רק ימנעו/יעדרו) ממשלת שמאל בראשות גנץ שתשען בהקמתה על תמיכה חיצונית של המפלגות הערביות".

מכחול לבן נמסר: ״אנחנו מברכים ורואים במפלגת ישראל ביתנו וביושב הראש שלה אביגדור ליברמן שותפים לדרך ושותפים לקואליציה שתקום, ומקווים שתקום במהרה. מיד לאחר הבחירות קראנו לליכוד לבוא ולנהל עמנו משא ומתן ענייני ותכליתי קודם כל על קווי היסוד. לצערנו בקשתנו עד כה נענתה בבלוק! אנו מקווים כי הצעת ישראל ביתנו תהיה קריאת השכמה נוספת לליכוד להתעשת ולעשות את המעשה הנכון – לחשב מסלול מחדש ולבוא לשולחן הדיונים. כשיו״ר כחול לבן יקבל המנדט, נהיה מוכנים ליישם את השלב הראשון – ניסוח קווי יסוד ודיון בכלל הסוגיות הלאומיות שעל סדר היום".

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ׳ כתב בחשבון הטוויטר שלו: "שמישהו יסביר לליברמן שבממשלת אחדות של הליכוד וכחול לבן אף אחד לא צריך אותו… ניתן להניח שאף אחד גם לא באמת רוצה אותו".