הרב יוסף רמיס ששימש שליח ציבור בבית הכנסת בו אירוע הפיגוע: "המחבל ירה לכיוון הדלת הראשית ולא הצליח לפתוח. ביקשתי מהמתפללים להקים 'חומה' מכיסאות וספסלים. יצאתי לכיוון הדלת כדי לסגור אותה והמחבל זרק רימון לכיווני"

הרב יוסף רמיס, מי ששימש שליח ציבור בבית הכנסת שמחוצה לה אירע אתמול הפיגוע הרצחני בעיצומו של יום הכיפורים, תיאר הבוקר בראיון ל'יתד נאמן' את רגעי החרדה שעברו על ציבור מתפללי בית הכנסת בזמן ניסיון הפיגוע, "היינו כעשרים מתפללים מקרב חברי הקהילה ועוד כ-30 סטודנטים שהגיעו להתחזק יחד עם הקהילה".

"היינו באמצע קריאת התורה. בעליית רביעי, פיצוץ עז החריד את כל בית הכנסת", הוא משחזר. "עצרנו את קריאת התורה לכמה דקות, רצתי לכיוון הדלת, הבחנתי באדם חבוש קסדה מחזיק נשק בידו ולבוש בשכפ"ץ צבאי נאבק בדלת החיצונית ומנסה לפרוץ אותה. הבנתי מיד שמדובר בניסיון פיגוע, רצתי חזרה לפנים בית הכנסת וביקשתי מהמתפללים להגן על דלת הכניסה הפנימית באמצעות הקמת חומה מכיסאות וספסלים".

 

תיעוד אימה מהפיגוע בגרמניה: המחבל יורה על דלת בית הכנסת • צפו

 

בדבריו מתאר לנו הרב רמיס את מבנה בית הכנסת בניסיון לסבר את האוזן עד כמה הסכנה לאסון נוראי היתה במרחק פסיעה ורק רחמי שמים מרובים עמדו לימין הקהילה היהודית להצלתה. "באירופה בכלל כמו גם בבית הכנסת אצלנו, דלת הכניסה לבית הכנסת היא כפולה. יש את דלת הכניסה הראשית ואחריה רחבה – כעין מבואה לעבר בית הכנסת ואז דלת נוספת המובילה ישר להיכל בית המדרש".

"המחבל נאבק בדלת הראשית וניסה לפרוץ אותה. הוא ירה לכיוון הדלת באמצעות נשקו ולא הצליח לפתוח, ואז הבחנתי כי הוא עוזב את הדלת. יצאתי לכיוון הדלת כדי לסגור אותה חזרה ואז המחבל חזר לכיוון הדלת עם מה שנראה כמו רימון וזרק אותו לכיווני, וכעת מה שהפריד בינינו היתה רק אותה דלת שנאבקה במחבל כמו חומה בצורה ולא נכנעה לפיצוצים ולירי. למרות שמדובר בדלת עץ, הקב"ה מנע מהמחבל לבצע את זממו והדלת עמדה גם מול הדף הרימון ורסיסיו", מתאר הרב רמיס בקול רועד, כשהוא עושה את דרכו ברכבת חזרה לברלין, מקום מושבו, בדבריו הוסיף לתאר את שאירע.

"בינתיים, הצעירים יחד עם המבוגרים בקהל הבינו את הסיטואציה וחסמו את דלת הכניסה הפנימית. הם הרימו כסאות וספסלים על הדלת ואני הצלחתי להשתחל חזרה. המחבל פנה חזרה לכיוון רכבו והתעמת מילולית עם אשה עוברת אורח והוא בתגובה ירה בה למוות".

 

2 הרוגים בפיגוע ירי מחוץ לבית כנסת בגרמניה; הערכות: בוצע ע"י ימין קיצוני

 

"במקביל, בבית הכנסת הייתה בהלה גדולה. הסטודנטים ניסו להרגיע את המבוגרים. פיוטו של רבי אמנון ממגנצא מעולם לא היה מוחשי כל כך, 'מי יחיה ומי ימות, מי בקיצו ומי לא בקיצו, מי במים ומי באש…' האווירה היתה מחודדת ל'יום הדין'. למרות שלנו בפנים בית הכנסת זה היה נראה כנצח, כעבור כעשר דקות הגיעו כוחות הביטחון למקום".

"לאחר שהבנו כי הסכנה חלפה וקצין משטרה אף אישר בפנינו שהמצב בשליטה, חזרנו להמשך קריאת התורה והתפילות, כאשר מחוץ תשכל חרב, ומחדרים אימה – אימת הדין. תפילת מוסף ונעילה התקיימו השנה בצורה מיוחדת והן נחרטו בלב כל אחד מהמתפללים. ניגשו אלי סטודנטים הרחוקים משמירת תו"מ שהגיעו לחוות ולהתחזק ביום הכיפורים, שהתפילות הפעם נחרטו בנשמתם והאירוע חידד בפניהם את משמעות היותם יהודים".

לסיום ציין הרב יוסף רמיס, כי "אף אחד לא יצליח לשבור אותנו, הרוח של העם היהודי איתנה גם מול גלי השנאה והמשטמה, כל ניסיון לפגוע בנו מביא מולו גל של חיזוק פנימי, מי ייתן ותכלה שנה וקללותיה ומעתה נחתם גזר דיננו לשנה טובה לכל כלל ישראל בכל מקומות מושבותיהם".

 

 

נתניהו על הפיגוע בגרמניה: "עוד עדות לכך שהאנטישמיות באירופה גוברת"