בכירים במפלג החרדית הציעו מתווה לגישור בין כחול לבן לליכוד, לפיו לראשי המפלגות תהיה זכות וטו למנוע חקיקה שנויה במחלוקת, שתפתור את הנחיתות של כחול לבן מול בלוק הימין. ביהדות התורה מכחישים: "אין כל יוזמת פשרה מטעמנו"

בכירים ביהדות התורה הציעו הבוקר מתווה פשרה בכדי לגשר בין כחול לבן לליכוד, לפיו לראשי המפלגות בני גנץ ובנימין נתניהו תהיה זכות וטו על כל החלטה שתגיע לכנסת, כך שכל צד יוכל למנוע חקיקה שנויה במחלוקת, כך דווח ב'כאן חדשות. ההצעה אמורה לפתור את המצב שבכחול לבן יהיו במיעוט בכנסת בתוך הקואליציה (33 מול בלוק ה-55) ולייצר שיוויון בין הגושים.

מאוחר יותר מסרו ביהדות התורה בתגובה כי, "אין כל יוזמת פשרה מטעמנו, זולת השיחות עם צוות המו”מ הקואליציוני מטעם הבלוק הימין המאוחד, בראשות השרים לוין ואלקין".

בכיר בכחול-לבן צוטט ב'מעריב' בתגובה לדיווח על הצעת יהדות התורה, "אם קיימת הצעה כזאת, היא לא מקובלת עלינו. הנקודה היא לא ההצעה הספציפית. אנחנו לא מנהלים משא ומתן עם בלוק. הליכוד יכולים לבוא למשא ומתן עם כל הצעה באשר היא, ונדון בה".

בתוך כך, גורם בליכוד הגיב הבוקר למתווה האחדות בת הארבע שלבים שהציג אתמול יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן, "אין שום חדש ואין שום התקדמות. בעינינו מדובר במריחה חסרת משמעות. ליברמן דורש לשבור את הברית של 55 שותפים, זה אולי נוח לו אך לא מתאים לליכוד".

גורמים פוליטיים העריכו כי למרות פרסום המתווה הקורא לצדדים להתגמש, הפערים בין הצדדים רחוקים כפי שהיו. "גם אחרי פרסום המתווה האפשרות הסבירה יותר היא בחירות", צוטט גורם פוליטי בכיר ב'ידיעות אחרונות'. "לליכוד אין כוונה לוותר על הגוש בכל מקרה". גם בכחול לבן מסתמן כי לא יפרו את הבטחת הבחירות המרכזית ולפיה נתניהו לא יכול לכהן עם כתב חשדות.

כזכור, ליברמן פרסם האמש את המתווה של מפלגתו להקמת ממשלת אחדות. ליברמן הציג 4 שלבים להקמת הממשלה בה מפלגתו תהיה שותפה. "תוצאות הבחירות שנערכו ב- 17 בספטמבר, מדברות בעד עצמן ומבטאות יותר מכל את רצון העם להקמת ממשלת אחדות". פתח ליברמן והוסיף כי "ישראל ביתנו" הצהירה תמידית שהקמת ממשלת אחדות זה הפתרון: "דיברתי על כך לאורך כל מערכת הבחירות וגם לאחר שהתפרסמו תוצאות הבחירות".

בהמשך כתב יו"ר ישראל ביתנו "כפי שהבטחתי, אני מציג היום תוכנית בת 4 שלבים להקמת ממשלת אחדות לאומית". שלב ראשון לפי מתווה ליברמן מדבר על הקמת צוות משותף לשלוש המפלגות ("כחול לבן", "הליכוד" ו"ישראל ביתנו") לגיבוש קווי יסוד של ממשלת האחדות. "בראש ובראשונה, אנו חייבים להגדיר באופן ברור ובהיר את כל הנושאים הנמצאים על סדר היום – ביטחון, כלכלה, חברה, דת ומדינה. ישנן שאלות שנצטרך לתת להן מענה ולהגיע להסכמות באשר לפתרונות מקובלים.

ליברמן הביא דוגמאות לנושאים עלים צריכים המפלגות לדון – "האם אנו ממשיכים במדיניות "ההסדרה" מול רצועת עזה? האם נבצע קיצוץ רוחבי עמוק או שנעלה מיסים, או שניהם יחד? האם ממשיכים בישום מתווה הנכים והעלאת קצבת הנכים לגובה שכר המינימום? האם אנו פועלים לתת הכנסת מינימום לכל גמלאי בגובה 70% משכר המינימום? האם משלימים את חקיקת חוק הגיוס בקריאה שניה ושלישית? האם מבטלים את חוק המרכולים? ועוד סוגיות נוספות רבות".

"השלב השני במתווה – במידה ותושג הסכמה בנוגע לקווי היסוד יש לאמץ את מתווה הנשיא לרוטציה על ראשות הממשלה. בשלב השלישי אומר ליברמן שתוקם ממשלת אחדות המרוכבת משלוש המפלגות "כחול לבן", "הליכוד" ו"ישראל ביתנו", אשר תפעל לאישור תקציב המדינה לשנת 2020 באופן מיידי, ולאישור תכנית רב שנתית (תר"ש) כפולה לצה"ל ל- 10 השנים הבאות".

לסיום מציג יו"ר ישראל ביתנו את השלב הרביעי והאחרון בו לפי דבריו "על בסיס קווי היסוד הקיימים והתקציב המאושר, כל מפלגה שתרצה להצטרף לממשלת האחדות תוכל לעשות זאת".