נשיא המדינה שוחח טלפונית עם נשיא גרמניה בעקבות הפיגוע האנטישמי שהתרחש אמש בבית הכנסת בהאלה. ריבלין: "עלינו ללמוד מן האירוע הנורא הזה בכדי להבטיח ולוודא שלא ישוב". בתוך כך, יו"ר הסוכנות היהודית שיגר אגרת חירום דחופה לשגרירי מדינות אירופה

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח הערב (חמישי) בטלפון עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. ראש הממשלה הביע הערכה על העמדה התקיפה שהביעה הקנצלרית מרקל נגד האנטישמיות. רה"מ אמר בשיחה כי חשוב להגביר את המאמצים נגד תופעת האנטישמיות והקנצלרית הסכימה. הקנצלרית מרקל ציינה כי בכוונתה גם להגביר את המאמצים לאבטחת הקהילה היהודית.

מוקדם יותר שוחח נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין עם עמיתו וידידו נשיא גרמניה, פרנק וולטר שטיינמאייר. השניים דנו בפעולות הננקטות על ידי ממשלת גרמניה לחקירת הפיגוע ובחשיבות המאבק הבלתי מתפשר באנטישמיות על כל צורותיה. נשיא המדינה הדגיש את הצורך לפעול ללא פשרות כנגד האנטישמיות, וגינה בחריפות את הפיגוע שאירע בבית הכנסת היהודי בהאלה אמש, במהלך יום הכיפורים.
 
בשיחתם אמר נשיא המדינה: "אנו מעריכים את כל שעושות הרשויות בגרמניה בכדי להגן ולשמור על בטחון יהודי גרמניה, ומפצירים בכם להמשיך ולעשות זאת ביתר שאת", אמר הנשיא בשיחה עם מקבילו. "אני מעריך את תמיכתך ואת תמיכתה של הקנצלרית בקהילה היהודית ואת המחוות האישיות שלכם כמו גם את ביקורך בבית הכנסת מוקדם יותר היום".
 
הנשיא הוסיף: "אנו שותפים במאבק נגד אנטישמיות ונאו-פאשיסטיות. עלינו ללמוד מן האירוע הנורא הזה בכדי להבטיח ולוודא שלא ישוב. פאשיזם וניאו-פאשיזם, והרמת ראשה של האנטישמיות, הם סיבה לדאגה עבור העולם כולו." הדגיש הנשיא.
 
נשיא גרמניה אמר לנשיא המדינה כי הוא שותף מלא לדאגה הישראלית והוסיף: "אני חש את כאבכם, דאגתכם ופחדכם ושותף מלא לכך. אמרתי גם בביקורי בבית הכנסת בהאלה שלא די בהבעת הצער והוקעת המעשה. על גרמניה לממש את התחייבותה ההיסטורית להגנה על חיי היהודים."

אגרת חירום למנהיגי מדינות אירופה

בתוך כך, יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג, שיגר אחר הצהריים אגרת חירום דחופה לשגרירי מדינות אירופה המוצבים בישראל בדרישה מראשי מדינתם לתגבר את האבטחה סביב המוסדות היהודיים במדינות אירופה לקראת חג הסוכות שייחל בשבוע הבא. זאת לאור הפיגוע הקשה בפתח בית הכנסת בעיר האלה בגרמניה ופיגועים קודמים שהתרחשו על אדמת אירופה בשנים האחרונות.

"עלי להביע בפניך את דאגתי העמוקה מול הגידול חסר התקדים באלימות על רקע אנטישמי, בפרט לאחר ההתקפה הרצחנית על בית הכנסת בהאלה, גרמניה. וכמובן לאחר התקפות רצחניות קודמות נגד יהודים בטולוז, בפריז ובבריסל." כתב הרצוג והוסיף כי, "הפיגוע הנוכחי נגד בית הכנסת בהאלה, במהלך היום הקדוש ביותר בלוח השנה היהודי, חייב להפעיל אזעקה רמה ברחבי אירופה."

הרצוג קרא לתגבר את האבטחה על המוסדות היהודיים על אדמת אירופה וכתב: "אני קורא לך, בכבוד הראוי, לוודא שהאבטחה של בתי הכנסת והמוסדות היהודיים תקבל עדיפות גבוהה, במיוחד במהלך חג הסוכות הקרוב, שבו צפויים יהודים רבים להתכנס בבתי כנסת ובמוסדות קהילתיים לאורך כל שבוע החג."

הרצוג הוסיף דרישה מראשי המדינות לפעול באופן חקיקתי וחינוכי כנגד האנטישמיות ברחבי אירופה: "כמו כן אני מבקש, שתעשו את כל המאמצים האפשריים כדי להאבק ביעילות באנטישמיות באמצעות חקיקה, אכיפה וחינוך. אנחנו מצויים בשעת חירום מובהקת וממשית בעניינים אלה, ואין לחסוך במאמצים על מנת לחסום ולחסל את האנטישמיות האלימה בכל מקום שבו היא מרימה את ראשה".