דיווחים: רוסיה הציעה לישראל חילוף אסירים בין האקר רוסי הכלוא בישראל, לבין הצעירה הישראלית. נתניהו: מקווה שהמאמץ מול הנשיא יישא פרי בהמשך. משרד החוץ: "ענישה כבדה וחסרת פרופורציות"‎. גורם מדיני בכיר: ישראל תערב את ארה"ב

בית המשפט בחימקי שבמוסקבה גזר אחר הצהריים (שישי) שבע וחצי שנות מאסר בפועל על נעמה יששכר, שנעצרה לפני כמה חודשים והואשמה בעבירות סמים, זאת למרות לחץ מצד ישראל להקל בעונשה. רגע לפני גזר הדין, מסתמן כי ישראל ורוסיה ניהלו מגעים לעסקת חילופי אסירים שמעלה לא מעט תהיות, כך מאשר גורם ישראלי.

מטעם משפחתה של יששכר נמסר: "אנו בהלם מכך שרוסיה החליטה לחטוף את נעמה ולהחזיק אותה כבת ערובה. היא לא פושעת. מקומה אינו בכלא הרוסי. אנו פונים לראש ממשלת ישראל לבקשת עזרה – נעמה לא תחזיק מעמד בכלא הרוסי. אנא הוצא אותה משם". אמה הוסיפה כי, "עושים פוליטיקה על הגב של הבת שלי. ראש הממשלה נתניהו יצטרך לעזור לי להוציא אותה משם, אני לא יודעת מה הדרישות של הרוסים, רק הוא יודע".

ממשרד החוץ נמסר בתגובה לפסיקה כי, "ישראל רואה בחומרה את פסק הדין שניתן היום ברוסיה לאזרחית הישראלית, נעמה יששכר. מדובר בענישה כבדה חסרת פרופורציות כלפי צעירה ישראלית ללא עבר פלילי, אשר הייתה בטיסת מעבר בשדה התעופה במוסקבה, בדרכה לישראל. לצערנו, השלטונות הרוסיים לא נענו עד כה להפצרותנו לטפל במקרה בהלימה לנסיבות מעצרה".

גורם מדיני בכיר צוטט ב'ישראל' היום אומר כי, מדובר במשבר דיפלומטי עם רוסיה וכי ישראל צפויה לערב את ארה״ב. לדבריו, "זה לא רק משבר בילטרלי אלא בינלאומי. רוסיה הפרה אמנות בינלאומיות בסיסיות״. מלשכת ראש הממשלה נמסר לאחר פסק הדין כי, "ראש הממשלה בנימין נתניהו מעריך מאוד את הנכונות של הנשיא פוטין להקדיש זמן לנושא ומקווה שהמאמץ יישא פרי בהמשך".

הסיפור המלא

על פי ההערכה, גורמי ביטחון ומודיעין רוסים עומדים מאחורי ההצעה לשחרר את יששכר תמורת אלכסיי בורקוב, האקר רוסי שנעצר בישראל ב-2016. הגורמים משתמשים למעשה בה כקלף מיקוח בעסקה, על מנת לשחרר את בורקוב ולמנוע את הסגרתו לארצות הברית. עוד מודאגים בישראל מכך שהעונש שייגזר היום על יששכר יהיה כבד במיוחד – שבע שנות מאסר. זאת, בעקבות הסירוב לעסקה לשחרור ההאקר.

לפני שלוש שנים נפגש שר המשפטים של רוסיה עם שרת המשפטים דאז איילת שקד, וביקש שישראל לא תסגיר אותו לאמריקנים. הוא אף העלה אפשרות שהוא יוסגר לרוסיה ויעמוד למשפט שם. ההליך המשפטי בעניין הסגרתו נמשך ארבע שנים ולאחרונה נפסק בבית המשפט העליון העליון בישראל על הסגרתו. המהלך מצריך את חתימת שר המשפטים.

מנגד, ההתנהלות של הרוסים בעניין נעמה יששכר, נערה ישראלית-אמריקנית, מעלה תהיות לגבי שיקולים זרים בעניינה. היא נעצרה בקונקשן במוסקווה כשברשותה כאמור תשעה גרם של סם אסור. בתחילה סעיף האישום נגדה היה שימוש עצמי, אך לאחר שבועיים הוא שונה לסחר והברחת סמים, שלכאורה לא תואם לכאורה את נסיבות המעצר. כעת מבקשת התביעה ברוסיה לגזור עליה 8-3 שנות מאסר.

בכיר ישראלי צוטט הבוקר ב'חדשות 13' אומר כי ישראל דחתה הצעה רוסית לבצע עסקה שבמסגרתה תשוחרר יששכר בתמורה לבורקוב. עוד ציין הגורם כי הרוסים העלו את ההצעה כמה פעמים כולל לאחרונה, והנושא עלה בשיחות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין. לדברי הבכיר הישראלי, אחרי פסיקת בית המשפט העליון שאישרה את ההסגרה לפני כמה שבועות, הובהר לרוסים כי לא ניתן באופן חוקי לשחרר את ההאקר. זאת, מכיוון שמדובר בפסק דין חלוט של בית המשפט העליון.

מוקדם יותר פרסמה לשכת ראש הממשלה הודעה המתייחס לנושא: "ראש הממשלה בנימין נתניהו פעל באופן אישי בעניינה של נעמה יששכר בשבועות האחרונים. רה"מ נתניהו שוחח על כך עם הנשיא פוטין בביקורו בסוצ'י לפני מספר שבועות וחזר והעלה את הנושא בשיחתם הטלפונית השבוע", נמסר.

עוד הוסיפו בלשכת ראש הממשלה כי, "כמו כן, הרשויות בישראל פעלו בעניינה של יששכר במשך כל תקופת מעצרה. ישראל העבירה מסר ברור: הענישה שהתביעה הרוסית מבקשת אינה מידתית ואינה הולמת את אופי העבירה המיוחסת ליששכר. רה"מ נתניהו ביקש הקלה הן בעונש והן בתנאי החזקתה של נעמה. לצערנו, בקשות אלה עדיין לא נענו ע"י התביעה הרוסית".

"גורמי המשפט בישראל הבהירו חד משמעית שאין אפשרות למנוע את הסגרתו של בורקוב לאחר שבית המשפט העליון בישראל פסק שהוא בר הסגרה. לאחר פגישתם של ראש הממשלה והנשיא פוטין בסוצ'י, התקשר ראש הממשלה לאימה של נעמה ועידכן אותה בשיחה. ראש הממשלה ומדינת ישראל ימשיכו לעשות כל מאמץ מול הרשויות ברוסיה כדי לשחרר את נעמה יששכר ולהשיבה לחיק משפחתה", לשון ההודעה הישראלית הרשמית.