בכיר בבית הנשיא: "ההנחה היא שהמנדט יינתן לבני גנץ ולא תהיה ארכה לנתניהו". יו"ר שס לראשי כחול לבן: "אתם יודעים כמוני שבשביל ביטחון ישראל, אנו זקוקים לממשלה חזקה - אין חלופה אחרת חוץ מאסון בחירות • הפלונטר הפוליטי

בעוד 11 יום יסתיימו 28 הימי שהעניק נשיא המדינה ראובן ריבלין לראש הממשלה בנימין נתניהו בכדי לנסות ולהרכיב ממשלה חדשה, כשמרביתם ימי חג ולאור הפלונטר הפוליטי לא צפוי בהם פריצת דרך. על פי חוק לריבלין האפשרות להעניק לנתניהו ארכה של 14 ימים נוספים, אך במקרה ולא יראה סיכוי ממשי להקמת ממשלה בימים אלו, הוא צפוי להעביר את המנדט ליו"ר 'כחול לבן' ח"כ בני גנץ.

מקור בכיר בבית הנשיא צוטט הבוקר בעיתון 'ישראל היום' אומר כי, "ההנחה היא שהמנדט יינתן לבני גנץ ולא תהיה ארכה לנתניהו, אלא אם כן לאחר שהמנדט יוחזר לנשיא מידי נתניהו, יעלה שם של חבר כנסת אחר שעליו ימליצו ראשי המפלגות במהלך סבב ההתייעצויות הטלפוני שיקיים הנשיא ריבלין".

בנוסף, על רקע ההתכתשויות בין נתניהו ליו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, ב'מעריב' דווח כי גורמים המקורבים לראש הממשלה טוענים כי הוא יעדיף להרכיב את הקואליציה ללא ישראל ביתנו, לפחות בשלב הראשון. עוד דווח כי המשא ומתן בין הליכוד לכחול לבן לא קיים בפועל, ובמערכת הפוליטית מעריכים כי נתניהו מתכוון להחזיר לנשיא בקרוב מאוד את המנדט שקיבל להרכבת הממשלה.

יו"ר שס השר אריה דרעי ניצל את ההזדמנות הכמעט אחרונה ופנה הבוקר מעל דפי העיתון לראשי 'כחול לבן' בקריאה להתעשת: "אני קורא לראשי כחול לבן, הייתם רמטכ"לים ומסרתם את רוב חייכם לביטחון המדינה. אתם יודעים כמוני שבשביל ביטחון המדינה וביטחון עם ישראל, אנו זקוקים לממשלה חזקה. אני קורא לכם, בשם האחריות לעם ישראל, לסלק כל שיקול פוליטי כזה או אחר".

בשיחה ל'ישראל היום', שם הוגדר כמי שנחשב למבוגר האחראי בפוליטיקה הישראלית בשנים האחרונות, טוען השר הבכיר ויו"ר שס כי "יש רק מתווה אחד על השולחן, מתווה הנשיא. אין חלופה אחרת חוץ מאסון בחירות. בואו נגמור את העניין באופן מיידי, חבל לסחוב עוד חודש ועוד כמה שבועות".