משרד החוץ זימן את שגריר רוסיה בישראל למספר שיחות הבהרה במהלך משפטה של הצעירה הישראלית נעמה יששכר, שנשלחה ל-7.5 שנות מאסר. גוברת ההערכה כי ישראל תסגיר בקרוב את פושע הסייבר הרוסי אלכסיי בורקוב לארה"ב

שגריר רוסיה בישראל, אנטולי ויקטורוב, זומן לאחרונה לשיחת הבהרה במשרד החוץ, כך דווח ב'ישראל היום'. במהלך השיחה הובעה בפניו מורת הרוח הישראלית מהיחס לנעמה יששכר. הדבר נעשה כבר לפני מספר שבועות, לאחר שבדרג המדיני בשלה ההכרה כי יששכר לא נשפטה על רקע פלילי אלא מדובר במקרה בעל היבט מדיני-מודיעיני. ב'חדשות 12' דווח כי משרד החוץ זימן את שגריר רוסיה בישראל למספר שיחות הבהרה במהלך משפטה של הצעירה.

עוד דווח כי גוברת ההערכה כי ישראל תסגיר בקרוב את פושע הסייבר הרוסי אלכסיי בורקוב לארה"ב. מקורות במערכת המשפט ציינו כי הבקשה של בורקוב להעביר אותו לידי רוסיה הייתה "דלה ובלתי מבוססת מבחינה משפטית". כמו כן ציינו אותם מקורות כי בין ארה"ב וישראל מתנהלת מערכת הדדית ושיתוף פעולה מוצלח ורב שנים של הסגרת פושעים, ולכן "לא סביר יהיה לקלקל את הקשר הזה בנסיבות שנוצרו".

שר המשפטים אמיר אוחנה התייחס הבוקר למצבה והבהיר כי מאמצים נעשים "בדרגים הגבוהים ביותר" בצד הישראלי ובצד הרוסי כדי לפתור את המצב. "מדינת ישראל צריכה לעשות, ותעשה כל מה שהיא יכולה כדי להשיב אותה הביתה", אמר השר אוחנה בריאיון ל'ערוץ 12', "אין ספק שהעונש שניתן הוא לא פרופורציונלי , לא הגיוני ולא הולם את עברה".

 

משבר מדיני? בית המשפט ברוסיה גזר 7 וחצי שנות מאסר על העצורה הישראלית

 

כזכור, בית המשפט בחימקי שבמוסקבה גזר ביום שישי שבע וחצי שנות מאסר בפועל על נעמה יששכר, שנעצרה לפני כמה חודשים והואשמה בעבירות סמים, זאת למרות לחץ מצד ישראל להקל בעונשה. רגע לפני גזר הדין, נחשף כי ישראל ורוסיה ניהלו מגעים לעסקת חילופי אסירים שמעלה לא מעט תהיות.

על פי ההערכה, גורמי ביטחון ומודיעין רוסים עומדים מאחורי ההצעה לשחרר את יששכר תמורת אלכסיי בורקוב, האקר רוסי שנעצר בישראל ב-2016. הגורמים משתמשים למעשה בה כקלף מיקוח בעסקה, על מנת לשחרר את בורקוב ולמנוע את הסגרתו לארצות הברית. עוד מודאגים בישראל מכך שהעונש שייגזר היום על יששכר יהיה כבד במיוחד – שבע שנות מאסר. זאת, בעקבות הסירוב לעסקה לשחרור ההאקר.

לפני שלוש שנים נפגש שר המשפטים של רוסיה עם שרת המשפטים דאז איילת שקד, וביקש שישראל לא תסגיר אותו לאמריקנים. הוא אף העלה אפשרות שהוא יוסגר לרוסיה ויעמוד למשפט שם. ההליך המשפטי בעניין הסגרתו נמשך ארבע שנים ולאחרונה נפסק בבית המשפט העליון העליון בישראל על הסגרתו. המהלך מצריך את חתימת שר המשפטים.

מנגד, ההתנהלות של הרוסים בעניין נעמה יששכר, נערה ישראלית-אמריקנית, מעלה תהיות לגבי שיקולים זרים בעניינה. היא נעצרה בקונקשן במוסקווה כשברשותה כאמור תשעה גרם של סם אסור. בתחילה סעיף האישום נגדה היה שימוש עצמי, אך לאחר שבועיים הוא שונה לסחר והברחת סמים, שלכאורה לא תואם לכאורה את נסיבות המעצר. כעת מבקשת התביעה ברוסיה לגזור עליה 8-3 שנות מאסר.

ממשרד החוץ נמסר בתגובה לפסיקה ביום שישי כי, "ישראל רואה בחומרה את פסק הדין שניתן היום ברוסיה לאזרחית הישראלית, נעמה יששכר. מדובר בענישה כבדה חסרת פרופורציות כלפי צעירה ישראלית ללא עבר פלילי, אשר הייתה בטיסת מעבר בשדה התעופה במוסקבה, בדרכה לישראל. לצערנו, השלטונות הרוסיים לא נענו עד כה להפצרותנו לטפל במקרה בהלימה לנסיבות מעצרה".

 

ישראל סירבה לשחרר האקר רוסי תמורת שחרורה של ישראלית העצורה ברוסיה