ארכיון. צילום: נתי שוחט / פלאש 90

"רעש נחיתות המטוסים בלתי נסבל": התושבים דרשו תשובות והשר הסביר

בעקבות פניות של תושבי ראש העין על רעש מוגזם שנגרם כתוצאה ממעבר של מטוסים רבים בגובה נמוך מעל העיר בדרכם לנחיתה בנתב"ג החליט השר בצלאל סמוטריץ' להבהיר לתושבים על אופן נתיבי הטיסות והרעש שנגרם בעקבות כך

 • האברך שדאג לעשרות משפחות במצוקה נפטר מהמחלה

  תוכן מקודם

 • קברוך דיין האמת: הרב חיים טודרוס גולדבלט זצ"ל

  תוכן מקודם

 • השכנים בחירם: מדובר בטרגדיה מתגלגלת שחייבים לעצור

  תוכן מקודם

 • מרן רבי ברוך ויסבקר שליט"א פונה אליכם בפניה אישית ומרגשת

  תוכן מקודם

בתקופה האחרונה התקבלו בלשכתו של שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' פניות מתושבי ראש העין על רעש מוגזם שנגרם כתוצאה ממעבר של מטוסים רבים בגובה נמוך מעל העיר בדרכם לנחיתה בנתב"ג.

בעקבות כך החליט השר להבהיר לתושבים על נתיבי הטיסות והרעש שנגרם בעקבות כך "ראשית, צריך לזכור שנחיתות והמראות של מטוסים גורמות לרעש. הרעש הוא תוצר לוואי של הקידמה. עם ישראל טס בהמוניו וכל מטוס צריך להיכנס ולצאת בשמי הארץ בנתיב כלשהו. מלאכת תכנון נתיבי ההמראה והנחיתה היא מורכבת מאוד ותלויה במגוון רחב מאוד של שיקולים, חלק גדול מהם ביטחוניים".

בהמשך ההסבר כותב סמוטריץ': "ככלל, אנחנו מנסים מאוד לחלק את הנטל באופן שווה עד כמה שניתן בין כל הישובים שבאזור ועומדים בקשר הדוק עם צה"ל, שכל נתיב דורש אישור שלו וחייב להיות מתואם עם הצרכים המבצעיים ועם תכניות האימונים של חיל האוויר".

"חשוב להדגיש שלמרות שלפעמים זה נראה ככה, השמים הם לא מרחב חופשי שבו כל אחד יכול לטוס איפה שמתחשק לו. דמיינו שיש בשמיים רשת של מעין כבישים עם נתיבים מאוד ברורים שבהם יש חוקים של איך כמה ומתי מותר לטוס. השמים בישראל מנוהלים על ידי צה"ל וגורמי המקצוע של משרד התחבורה (רשות שדות התעופה ורשות התעופה האזרחית) מצויים כל הזמן בקשר עם רשויות הביטחון כדי לאזן נכון בין צרכי הביטחון לצרכים האזרחיים. נתיבי התעופה האוויריים חייבים גם להיות מתואמים עם המדינות שמסביבנו, במקרה שלנו, בעיקר עם קפריסין".

"יש, כמובן, גם את המסלולים הקיימים על הקרקע בנתב"ג, שצריכים לשמש גם לנחיתות וגם להמראות, נדרשים לביצוע עבודות תחזוקה מעת לעת, וכד'. יש משטרי רוח ושאר גורמי מזג אוויר, ולסיום, כמובן, יש מערכת של חוקים וסטנדרטים בין לאומיים שמגדירים מרחקים, טווחי בטיחות ועוד, שאנחנו חייבים לעבוד על פיהם. שקלול של כל הגורמים והאילוצים הללו ביחד הוא שמכתיב את נתיבי התעופה ואת החלוקה ביניהם".

ומכאן לסוגיה הקונקרטית. שמתי לכם כאן תרשים של המסלולים והנתיבים אז אתם יכולים לעקוב אחרי ההסבר.

"נתיב הנחיתה העיקרי בנתב"ג הוא נתיב פשוט וקצר שמגיע ישר מהים, ממערב למזרח, ומנחית את המטוסים על מסלול 12 בנתב"ג. הבעיה עם הנתיב הזה היא שכאשר ישנה רוח מערבית בעוצמה מסויימת לא ניתן להנחית בו את המטוסים. בעונה הזו הרוח מתחילה אי שם בשעות הצהרים המוקדמות".

"מה שאומר שהחל משעות הצהרים עוברים לנחיתה על מסלול 30 שהנתיב אליו מגיע מדרום, עובר את השדה לצד מזרח ואז עושה סיבוב וחוזר מערבה אל המסלול. הבעיה עם המסלול הזה שהוא מגביל מאוד את המראות המטוסים שמבוצעות על מסלול 26 (המראה ממזרח למערב היישר אל הים). לא ניתן להמריא על 26 ולנחות על 30 בו זמנית מאחר המסלולים נפגשים בקודקוד של משולש ובמקרה של תקלה עלולה להיווצר התנגשות מסוכנת".

"לכן, עד בערך 28 תנועות (המראות ונחיתות) בשעה ניתן לסדר את ההמראות והנחיתות על שני המסלולים, אבל מעבר לזה כבר אי אפשר לעבוד על שני המסלולים במקביל, ולכן עוברים לנחות על מסלול 21 שמאפשר נחיתות עליו והמראות על 26 במקביל. נתיב התעופה שמביא למסלול 21 מגיע מצפון ויורד דרומה אל המסלול בין היתר מעל ראש העין, ומכאן הרעש מעל העיר".

"השורה התחתונה היא שבתקופות עמוסות, שבהן יש לנו יותר מ 28 תנועות בשעה, הנחיתות עוברות למסלול 21 שנתיב התעופה אליו עובר מעל ראש העין".

"אנחנו בתקופת החגים עכשיו ולכן באופן טבעי יש ימים עמוסים יותר שבהם נעשה שימוש רב יותר במסלול הזה ולכן התושבים סובלים. אבל חשוב לי לומר, למרות שאני כמובן לא מזלזל חלילה במטרד הרעש שנגרם לתושבי ראש העין, שגם כעת מצבם הרבה יותר טוב ממצבם של תושבי תל אביב – שמרבית המטוסים הנוחתים בכלל, ובשעות הלילה בפרט, עוברים מעליהם, וחולפים מעליהם באותו גובה כמו הנתיב מעל ראש העין. חשוב גם להדגיש שאין שום דבר חדש בנתיב הזה. הוא קיים ומשתמשים בו כפי שהסברתי כבר משנת 2014. כאמור, תחושת הרעש החריגה היא תוצאה של עומס הטיסות בתקופת החגים שגורם לשימוש גבוה מהרגיל בנתיב הזה. בע"ה אחרי החגים נחזור לשגרה ונשתמש יותר במסלול 30 לנחיתות כשאי אפשר יהיה לנחות על 12 בגלל הרוח".

"ובכל זאת, יש גם בשורות טובות: בע"ה במהלך חודש נובמבר נעבור לשימוש בנתיב חדש שינתב את המטוסים אל מסלול 30 מצפון ולא מדרום כמו היום. זה יאפשר לנו לנצל קצת יותר טוב את מסלול 30 לנחיתות, עם קצת פחות הפרעות להמראות, שנגרמות בשל חציית נתיבים באוויר (הבעיה בקרקע עדיין תישאר אבל החיסכון במפגשי נתיבים באוויר יאפשר להשתמש ב 30 קצת יותר וממילא קצת פחות במסלול 21)".

"לסיכום: אין לי פתרון קסם לרעשי המטוסים. זה אינהרנטי לשימוש ההולך וגובר של העולם המתקדם בשירותי התעופה, אבל סביר מאוד להניח שבחלוף תקופת החגים העמוסה תושבי ראש העין יסבלו פחות (ובעזרת השם תושבי מודיעין לא יסבלו במקומם כי, כאמור, הנתיב שיביא אל מסלול 30 יעבור צפונה ולא כפי שהוא היום מעל מודיעין)".

21 תגובות

כל הכבוד. תשובה מפורטת !

התלהב השר וחפר עם ההסבר המפורט

מה זו הבדיחה הזו !? תושבים קנו במיטב כספם בית אחרי שבדקו שהמקום שקט ללא זיהום אויר ופתאום שדה תעופה מעל הראש ! התשובות שלך לא במקום !!! יותר ממיליון תושבים סובלים !!! ילדים לא ישנים ולא יכולים ללמוד ! ואתה מספר לנו את מה שבנו אחרי שקנינו !? הרבה לילות אני לא ישנתי ! התושבים קודמים להכל !

כבוד השר,תשובה מפורטת..אבל מה עם נתיב הנחיתות 12 מעל תל אביב שהוזכר.מדובר על נתיב פעיל יותר 24/7.המגיע ממערב חוף הים של תל אביב דרך מרכז,דרום ומזרח העיר ועד לאור יהודה ותושבי הסביבה(לפי אומדן סבל של 250000 איש מתחת למסלול) ..לנו לא מגיע קצת הפוגה ..ואיפה ההסבר שלנו..מדובר על מפגע רעש ברמות לפעמים גבוה מהמותר הפוגע בבריאות התושבים.. אז בבקשה תבדוק ותתיחס.תודה

הרבה מלל
ללא פתרון והמשך הסבל
סתם קשקשן

לכל מי שמתלונן יש תשובה אחת, כשרכשתם את הבית לא ידעתם שאתם קרובים לנתב"ג?
נתיבים משתנים ע" פ צרכי ביטחון ועומס כפי שהסביר השר ואין מה לעשות עם זה, גם אני שומע את הנחיתות שעוברות בגישה ל 21, חלק מהחיים תתמודדו.

נ. ב
במדינות אחרות לא היו עונים לכם על זה בכלל!

הדר החרטטן והמרחן. סמוטריץ השתמט משירות צבאי בטענה שתורתו אמונתו, והפך את התורה לקרדום לחפור בו

הסבר יפה. סיפור עוד יותר יפה. מריחת התושבים בתירוצים כל מיני עוד יותר יפה. כבוד השר רק התבלבל נראה לי….הטיסות שעוברות מעל ראש העין לנחיתה ב-נ.ת.ב.ג….מגיעות…..מצפון ולא מדרום……כך שלא ברור מה מתכוונים לעשות. בנוסף…כמו במקומות אחרים בעולם עם נתיבי טיסה ונחיתה צפופים הרבה יותר אפשר לשנות את כמות ההמראות/נחיתות בשעות המהוות מטרד…שעות בוקר מוקדמות או שעות לילה מאוחרות…..אם רוצים ואם אכפת למישהו…ניתן לעשות הכל.

כל הכבוד לשר
שבכלל מתיחס לתושבים שקנו את דירותם ידעו היטב שדירתם נמצאת בקירבת שדה תעופה
וחלקם גם ידעו שיש נתיב טיסה פעיל מעל

חג שמח

בצלאל היסודי! אשרינו שזכינו לכזה שר, ירבו כמותו בישראל

ברור
לנשוף את הרוח לכיוון אחר

שיתבעו את המדינה לשים מנטרי רעש.כמו שעיריית מודיעין תבעה.בצלאל ענק .אבל שיתן גם פיתרון אמיתי.

הגיע הזמן לשדה התעופה בים התיכון!! (ולהפוך את נתבג לקנין מקום קניות גדול וכדומה)

שדה תעופה בים התיכון

הגיע הזמן שלא כל בן אדם שיש לו אי נוחות קלה יחשוב שהמדינה שיכת לו

כאילו יש ענין לסמוטריץ ענין להציק למישהו?

אין על סמוטריץ

הבנאדם מסביר לכם שזה לא צחוק לשנות נתיבי טיסה , זה עניין בטחוני מדרגה ראשונה ! מדינה קטנטנה שכל שינוי קטן והסטה של הנתיב עלול לעלות בחיי אדם , ואם כן אני מבקש מכל המתלוננים למיניהם לנסות קצת להבין ולקבל את דברי השר ההגיוניים (וכן גם אני סובל טיסות מעל הבית)
בכל מקרה יש פתרונות לזה כגון 'נויזמייקר' ודומיו למי שמכיר שיוצר רעש לפי בחירה (מפל, ציוצי ציפורים, וכו') … בהצלחה לכולם

תעשו טובה תבררו
מה קרה בבני ברק?
מסוכות כל הזמן רעש מטוסים מעל העיר אחר הצהריים ובלילה.
שיגעו אותנו בסוכה

רמי
אתה לא קולט הם קנו את הבית כדי לראות את המטוסים והם פשוט נורא סתומים (אני מצטערת שככה אני קוראת לכם פשוט זה מה שאתם! )
ולא חשבו על הצד השלילי של הסיםור אני במקומכם הייתי קונה דירה במקום יותר נורמלי ונוסעת מדי פעם "לבקר"
זהו ובסך הכל התשובה ממש מפורטת ויפה!!!!!
כל הכבוד

מה אתם רוצים סמוטריץ הטוב ביותר

Comments are closed.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן

logsuz shell indir instagram takipçi satın al ucuz gündem haber Pubg mobile cephaneleri takipçi satın al leke kremi aktif takipçi php shell