הפלונטר הפוליטי: על פי גורמים בליכוד, הסיבה בגללה מתעכב רה"מ בהחזרת המנדט לנשיא - הימנעותו של יו"ר ישראל ביתנו מהצהרה שיתנגד לממשלת שמאל צרה. נתניהו צפוי לצאת להשתתף בטקס הכתרת קיסר יפן, יום לפני תום המנדט

ראש הממשלה בנימין נתניהו עשוי לשהות בחג שמחת תורה בטוקיו שביפן על מנת להשתתף בטקס ההכתרה של קיסר יפן החדש, נארוהיטו. טקס ההכתרה שנקבע ליום שלישי הקרוב, למחרת החג החל ביום שני. על מנת שלא לחלל את החג, הוא צפוי להמריא מישראל במוצאי שבת ולטוס ליפן במשך 11 שעות במהלך יום ראשון.

הביקור של נתניהו מתקיים בעיתוי פוליטי רגיש מאוד, כאשר המנדט של נתניהו להרכבת הממשלה מסתיים למחרת, ביום רביעי. נתניהו אמנם יכול לבקש ארכה של 14 ימים להרכבת הממשלה, אך מסתמן שריבלין לא יעניק לו ארכה כזאת, ולכן לנתניהו לא יהיה מנוס אלא להחזיר את המנדט במועד הקבוע. לא ברור האם נתניהו ישתתף באירוע ההכתרה וימהר לשוב לארץ כדי להשיב את המנדט, או שיודיע לנשיא בטלפון שלא עלה בידו להרכיב ממשלה.

בינתיים, גורמים בליכוד מסבירים את העיכוב בהחזרת המנדט בכך שראש הממשלה בנימין נתניהו מחכה להצהרה פומבית של אביגדור ליברמן שיתנגד להקמת ממשלת מרכז-שמאל, שתישען על קולות הרשימה המשותפת מבחוץ, לפני שיחזיר את המנדט לנשיא. כך דווח ב'כאן חדשות'.

על פי הדיווח של זאב קם, בדפי המסרים שהועברו לשרי הליכוד ולחברי הכנסת של המפלגה הם התבקשו לקרוא לליברמן להשמיע את ההתחייבות הזאת. לטענת הגורמים במפלגה, ברגע שליברמן יצהיר את ההצהרה נתניהו יחזיר את המנדט לנשיא. נכון לעכשיו, אמנם ליברמן לא אמר זאת בקולו, אך חברי כנסת מישראל ביתנו כן אמרו פומבית שיתנגדו למהלך כזה. אך בליכוד טוענים שהם מחכים להצהרה של יושב ראש ישראל ביתנו בעצמו.

ב'מעריב' דווחו דברים דומים מפי גורמים ב'בלוק ה-55' של מפלגות הימין והחרדים שאמרו כי הסיבה בגללה לא החזיר עדיין ראש הממשלה נתניהו את המנדט להרכבת הממשלה לנשיא היא החשש שלו מאביגדור ליברמן. לדבריהם, יו"ר ישראל ביתנו עדיין לא אמר בפומבי ובאופן ברור כי מפלגתו תצביע נגד הקמת ממשלת מיעוט בראשותו של בני גנץ ובתמיכת הרשימה המשותפת. עוד אמרו הגורמים כי ראש הממשלה ינסה להפעיל לחצים ולגרום לליברמן להביע עמדה ברורה בנושא.

גורמים בישראל ביתנו מסרו בתגובה: "אנחנו לא חייבים שום דבר לנתניהו. שהוא תחילה יכריז על ההיפרדות מהגוש של 55 ואז יגיע תורנו לצאת עם הכרזות". חברת הכנסת יוליה מלינובסקי ואמרה בריאיון לרשת ב' כי זה, "זה ספין אחד גדול. בליכוד לא יודעים מה עוד להמציא. הסיבה שנתניהו לא מחזיר את המנדט היא לא בגלל ליברמן, אלא בגלל פריימריז בתוך הליכוד. יש שם בלאגן לא נורמלי".

יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמו אמר היו כי, "היחידי ששיתף לאורך שנים מאז ימי ערפאת והמפגשים בוואי פלנטיישן‏ עם הח״כים הערבים והרשימה הערבית זה נתניהו. שמענו את חאג׳ יחיא מספר איך הוא נהנה לשתף פעולה עם מיקי זוהר ונתן אשל וראינו וקראנו מאמרים של נתן אשל, ‏אז כרגע היחידי שמשתף פעולה גם בבחירת המבקר וגם בהקדמת חוק פיזור הכנסת זה היה הליכוד ונתניהו".

"אנחנו בכל אופן, נוסיף ליברמן, "מחכים עדיין לתשובה מצוות המו״מ של הליכוד על הבקשה שלנו להתחיל במפגשים ולגבש קווי יסוד המקובלים על רוב עם ישראל. ‏לצערי התשובה עדיין לא הגיעה אז יש לנו זמן ויש לנו סבלנות נחכה". לדבריו, "המסקנה היחידה היא שעל כולנו להתכנס ‏סביב ממשלת אחדות לאומית ליברלית רחבה. יש מקום לכולם כפי שפירטתי במתווה".