דיווחים: בליכוד הציעו לגנץ רוטציה על ראשות הממשלה, גם אם יבוא רק עם חלק מהמפלגה שלו ולא עם כולה. נתניהו הציע היום לגנץ בארבע עניים אך הוא דחה את ההצעה באופן מיידי. גנץ נערך לקבלת המנדט, יזמן את ישראל ביתנו והליכוד לפגישה

בליכוד הבהירו ליו"ר כחול לבן בני גנץ, כי הצעת הרוטציה במקרה ויסכים לממשלת אחדות עם בלוק הימין, תעמוד בעינה גם אם לא יצליח להביא את כל הסיעה – כך דווח הערב ב'חדשות 12'. עוד דווח כי, בשיחה הטלפונית שניהל היום עם ראש הממשלה נתניהו סירב גנץ מיידית להצעה לפגישה בארבע עיניים, וטען כי אין כרגע על מה לדבר.

על פי הפרשנות של דפנה ליאל, בליכוד רואים בבני גנץ כיחיד שיכול להיות שותף פוטנציאלי לממשלת אחדות, ומאמינים כי הוא אכן מעוניין בכך – אך "שבוי" בידיהם של לפיד וליברמן. בשלב זה, נראה שגנץ עדיין דבק באחדות מפלגתו ומסרב למהלך. עם זאת, ניכר שהוא מדבר בטון אחר משאר שותפיו להובלת המפלגה.

בתוך כך, ב'חדשות 13' דווח כי יו"ר כחול לבן, בני גנץ, נערך לקראת היום שבו יקבל את המנדט להרכבת הממשלה – ומתכנן את מהלכיו לרגע שבו תוטל עליו המשימה. גנץ ינסה לכונן ישיבה בהשתתפות נציגי ישראל ביתנו, כחול לבן והליכוד על קווי היסוד. מדובר במהלך שבעיקרו מהווה יחסי ציבור – כי ככל הנראה נציגי הליכוד לא יגיעו.

 

גורמים ביהדו"ת: "אין הסכמה במפלגה לישיבה עם לפיד, זו הסכמה טקטית"

כזכור, ראש הממשלה בנימין נתניהו היום פרסם מתווה חדש להקמת ממשלת אחדות לאומית רחבה על בסיס מתווה הנשיא, שיעוגן בשינויי החקיקה שיידרשו. נתניהו העביר ליו"ר כחול-לבן ח"כ בני גנץ את המתווה שגובש בעבודת מטה שנעשתה בימים האחרונים. מוקדם יותר עדכן ראש הממשלה את ראשי המפלגות החרדיות בפרטי המתווה הכוללים התפשרות בנושאי דת ומדינה וחוק הגיוס.

על פי המתווה, ההצעה כוללת את חוק הגיוס בהסדר המכונה "מתווה אטיאס" ותאפשר חופש הצבעה סיעתי בנושא. בנוסף, הקפאה של חקיקה בנושא דת ומדינה למשך שנה. ההצעה כוללת גם הקמת וועדה בין מפלגתית בנושאי דת ומדינה, שתכלול נציגים של חברי הקואליציה העתידית ולכל מפלגה תהיה זכות ווטו. ל'חדשות JDN' נודע כי, ההצעה של "מתווה אטיאס" באה גם על דעתו של ליצמן. בנוסף, ההצעה היא בשם כל גוש ה-55, לכל כחול לבן, כולל מליצמן ללפיד.

ב'כחול לבן' דחו את ההצעה ומסרו כי, "לצערנו, התנהלותו של ראש הממשלה היוצא בפועל גם במהלך התקופה האחרונה מצביעה שדרכו אינה לאחדות אלא לחסינות. גם היום הוא לא מוכן לבוא למשא ומתן ישיר, וגם היום הוא אינו מוכן להכיר בכך שרוב אזרחי ישראל בחרו בממשלת אחדות ליברלית, ללא הקיצוניים. זו הסיבה שכחול לבן היא הסיעה הגדולה בכנסת".

בסיום הודעתם אמרו כי, "אנו קוראים לנתניהו להחזיר את המנדט לנשיא המדינה ולאפשר ליו"ר כחול לבן להוביל הקמת ממשלה שתתקן את הבעיות הביטחוניות והכלכליות שיצרה הממשלה הנוכחית, ולבוא למשא ומתן ישיר בלב פתוח ובנפש חפצה במקום למשוך זמן", לשון הודעת כחול לבן".

אמש דווח ב'חדשות 12' כי יו"ר כחול לבן עדיין משאיר פתח אפשרי לקבלת המתווה שהציע הנשיא ריבלין. לפי מקורביו של גנץ, יו"ר כחול לבן אמר בהתייחסו לאפשרות של רוטציה עם נבצרות: "נשב כמה חודשים תחת נתניהו, נאטום את האף עם אטב לכמה חודשים, אבל בסוף יש לנתניהו תאריך תפוגה".

גנץ מקבל מהמתווה שהציע נשיא המדינה ראובן ריבלין את עיקרון הנבצרות, ובלבד שהמהות ברורה – אין שני ראשי ממשלה מקבילים, אלא יש ראש ממשלה אחד בפועל, ורה"מ נוסף תחת התואר "נבצר". נקודת הזמן של היציאה לנבצרות לא ברורה ויכולה להיות במועד הודעת היועמ"ש על כתב אישום, במהלך הליך החסינות או ביום תחילת המשפט של נתניהו.

 

נשיא המועצת ללפיד וליברמן: "תצטרפו לממשלה עם החרדים ותזכו עולם הבא"