ממתק לשבת חול המועד • צפו

ממתק לשבת עם הרב נחמיה וילהלם שליט"א שליח חב"ד בנגקוק - תאילנד

חג סוכות תשנ"ו 1995, בדיוק חודש אחרי שהגענו לשליחות בבנגקוק. בניתי סוכה קטנה ליד בית חב"ד, חתכתי כמה ענפים שיסתירו מעל הסוכה, והכל כבר מוכן לחג. הגיעו כמה עשרות אנשים לתפילה, ופתאום מודיעים לי שיש ניידת משטרה מחכה למטה ומחפשת את הבחור עם הזקן. מה לעשות שהייתי היחיד שם שנראה כך…

ירדתי למטה, הם מוציאים אזיקים ואומרים "אתה צריך לבוא איתנו, בנית פה מתקן לא חוקי, חתכת פה עצים – זה לא חוקי, תבוא איתנו". ניסיתי להסביר להם שיש לנו חג, הם לא הבינו עברית וגם לא אנגלית, אני לא הבנתי תאילנדית לא הצלחנו לתקשר.

וכך תוך כדי המילים השבורות שלי ושלהם, עובר שם בחור ישראלי שגר כאן כמה שנים ומדבר את השפה. הוא דיבר איתם כמה דקות, אני לא יודע איך הוא שכנע אותם לקחת את אחת העובדות. בינתיים אני התחלתי את התפילה ואחרי איזה שעתיים העובדת חזרה ואמרה שהם רוצים קנס כספי. אמרתי לה שאין לי בעיה לשלם את הקנס הכספי אבל שיבינו שייקח לי שבוע להוריד את המתקן החדש הזה… והם אכן הסכימו.

ברוך השם בשנה שאחרי קיבלנו כבר רישיון לבנות סוכה ומאז הסוכה שלנו כל שנה הולכת וגדלה.

את חג הסוכות אנחנו חוגגים "כי בסוכות הושבתי את עם ישראל בהוציאי אותם מארץ מצרים". כשעם ישראל יצאו מצרים הם ישבו בסוכות, אבל לכאורה אם כך היינו צריכים לשבת בסוכה בחג הפסח, זה החג שיצאנו בו ממצרים? כתוב שהסיבה שאנחנו לא יושבים בסוכה בחג הפסח זה כי חג הפסח הוא בחודש האביב, זה הזמן שבו כולם יוצאים החוצה, מתחילים לשבת בסוכות ובאוהלים מחוץ לבית, ואם אנחנו נשב בסוכה בזמן הזה, כולם יגידו הם יוצאים כי נחמד להם, אף אחד לא יראה שזו מצווה. דווקא בחודש תשרי שזה הזמן שמתחילים בו הגשמים כולם נכנסים הביתה ואנחנו יוצאים, ואז רואים שאנחנו עושים את זה בגלל הציווי האלוקי.

מסביר הרבי מלובביץ' שגם מבחינה רוחנית, היציאה בחודש תשרי לסוכה היא בדיוק בזמן, חודש תשרי זה הזמן שמתחיל החורף, מתחיל החושך, מתחיל הקור ורוצים ללמד יהודי כבזמן כזה מחובתנו לצאת החוצה ולהאיר את החושך, לחמם את המקום הקר, לעזור לעוד יהודי ולחמם ולהאיר את העולם כולו.

וזה מלמד את כל אחד מאיתנו בחיים, שאנחנו צריכים דווקא לראות את המקום שבו יש את האתגר, דווקא את המקום שבו קשה יותר, חשוך יותר וקר יותר שם ללכת ולהאיר לא להסתפק בזה שאצלנו בבית חם ומואר, אלא ללכת ולראות את הבית של הזולת את המקום של הזולת שצריך שנאיר אותו ונחמם אותו.

בזכות העזרה ההדדית של כולנו נזכה לשבת בסוכתו של המשיח בירושלים עיר הקודש בקרוב ממש.

שבת שלום וחג שמח
הרב נחמיה וילהלם
בית חב"ד בנגקוק תאילנד

2 תגובות

חזק ביותר

יפה מאוד

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *