צילום: פלאש 90

הרמטכ"ל מזהיר: "אנחנו עלולים להיגרר לעימות בגזרה הצפונית והדרומית"

הרמטכ"ל ציין כי צה"ל מקיים בחודשים האחרונים תהליך התכוננות מואץ והעריך כי האתגר האסטרטגי המרכזי של ישראל טמון בגזרה הצפונית: "המעורבות של איראן בסוריה ושליטת חיזבאללה בלבנון הן האתגר האסטרטגי המרכזי של ישראל"

הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי הזהיר היום (חמישי) מפני הידרדרות למלחמה בתקופה הקרובה. זאת, בשל השינויים במזרח התיכון. "ישראל מתמודדת כיום עם מספר רב של זירות ואויבים בו-זמנית. בגזרה הצפונית והדרומית המצב מתוח ושברירי ועלול להידרדר לעימות – חרף העובדה שאויבינו אינם מעוניינים במלחמה. בשל כך, מקיים צה"ל בחודשים האחרונים תהליך התכוננות מואץ".

לדברי הרמטכ"ל, "האתגר האסטרטגי המרכזי טמון בזירה הצפונית, במוקד התבססות כוחות איראניים ואחרים בסוריה ופרויקט הטילים המדויקים. בשני המקרים מדובר במאמץ בהובלה איראנית, תוך שימוש בשטחן של מדינות בעלות משילות מוגבלת ביותר". על חיזבאללה אמר כוכבי כי "מזה שנים רבות 'לקח בשבי' את לבנון – הקים בה צבא משלו, והוא זה שקובע הלכה למעשה את מדיניות הביטחון שלה".

את הדברים אמר כוכבי לאחר פרסום התוכנית הרב שנתית החדשה של צה"ל, תר"ש תנופה, במרכזה יעמדו שיפור כושר ההתקפה ויכולת ההגנה של הצבא. הרמטכ"ל מעוניין שהמלחמה הבאה תהיה קצרה יותר מ-51 הימים של צוק איתן או מ-34 הימים של מלחמת לבנון השנייה, ולכן הורה לצה"ל להציג יכולת שתגדיל את היקף וקצב שלילת היכולות מהאויב עם שלושה מאמצים עיקריים.

הראשון הוא תמרון רב-מימדי, הכולל יכולות מודיעיניות, אוויריות, תת-קרקעיות, סייבר ולוחמה אלקטרונית. זאת בניגוד לתמרון היבשתי המוכר כיום. החלק השני כולל הנחתת רצף מהלומות מדויקות ונרחבות על האויב, לעומת מהלומת פתיחה בלבד. הסעיף השלישי עוסק בהגנה, גם היא רב-מימדית, שמכיל מכשולים מחוזקים, הגנה אווירית, אמצעי סייבר וארגון המרחב כך תתאפשר לחימה אפקטיבית בשטח.

יו״ר הימין החדש וחבר הקבינט לשעבר, ח״כ נפתלי בנט הגיב ואמר כי, "אני מברך את הרמטכ״ל אביב כוכבי על גיבוש תכנית ״תנופה״ שנועדה לייצר צה״ל גמיש יותר, חכם יותר וקטלני יותר. ביסוד התכנית – הכרעת האויב בצורה מהירה הרבה יותר, אל מול אויב בזירות מרובות".

"חיוני שהממשלה תדון ותאשר בהקדם את ההיערכות הרב-שנתית של ישראל אל מול האיומים המתפתחים. התכנית מנצלת את היתרונות היחסיים של מדינת ישראל ואת עוצמותיה, תוך הסתכלות מפוכחת אל מול המציאות. איראן מכוונת לעטוף את ישראל ברצועת רקטות מדויקות מכל עבריה, ועלינו לתת לכך מענה", כך בנט.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן