Yonatan Sindel/Flash90

ההצעה של 'כחול לבן': בש"ס הביעו אופטימיות, ביהדות התורה מתנגדים

גורמים בש"ס על המתווה להקמת ממשלת אחדות ללא המפלגות החרדיות שיצטרפו מאוחר יותר: חוק הגיוס לא יהווה בעיה אך חוק המרכולים יהיה יותר קשה לעיכול. ביהדות התורה היו פחות חיוביים. גורמים בגוש הימין מביעים תמיכה ביוזמה

גורמים בש"ס הביעו אופטימיות ביחס למתווה שהציעו אתמול בכירים ב'כחול לבן' לפיו תוקם תחילה ממשלת אחדות ללא המפלגות החרדיות שיצטרפו מאוחר יותר, כך דווח ב'כאן חדשות'. לדברי גורמים בש"ס, חוק הגיוס לא יהווה בעיה אך חוק המרכולים יהיה יותר קשה לעיכול. מנגד, ביהדות התורה היו פחות חיוביים לגבי המתווה ולא הבינו למה הם צריכים להישאר בחוץ, גם כשמדובר על כמה חודשים בלבד.

עוד דיווח זאב קם, כי גורמים בבלוק ה-55 של הימין והחרדים מגיבים בתמיכה להצעת הפשרה שיזמו בכירים בכחול לבן. לדברי גורם ימני יותר בגוש, מדובר בהתקדמות גדולה מכיוונה של כחול לבן. אך ראש צוות המשא ומתן מטעם הליכוד ובלוק הימין, יריב לוין, אמר הבוקר בראיון לרשת ב' כי הנושא לא עלה בפגישת המשא ומתן שנערכה אתמול עם כחול לבן והוא מתנגד להצעה.

כזכור, אתמול דווח ב'כאן חדשות' כי גורמים בכירים ב'כחול לבן' יוזמים הצעת פשרה חדשה, לפיה בשלב הראשון תוקם קואליציה ללא המפלגות החרדיות שיצורפו אליה מאוחר יותר. מטרת ההצעה היא שבחודשים הראשונים שלאחר הקמת הקואליציה יאושרו בכנסת חוקים הנחשבים ככאלה היכולים לעבור בהסכמה שבשתיקה של המפלגות החרדיות.

על פי הדיווח של זאב קם, אחד מהחוקים שיועלו להצבעה יהיה חוק הגיוס. ביטול חוק המרכולים הוא נושא נוסף שצפוי לעלות להצבעה ואולי חוק נוסף שנוגע גם הוא לענייני דת ומדינה. במצב כזה, יוכלו בכחול לבן להציג כמה הישגים משמעותיים בנושאי דת ומדינה, מה שיאפשר להם לוותר לנתניהו בשאלה מי ראשון ברוטציה בתפקיד ראש הממשלה.

לאחר כמה חודשים, על פי ההצעה המתגבשת, כשאותם נושאים שקשורים לדת ומדינה יאושרו בכנסת, אפשר יהיה לצרף לקואליציה גם את המפלגות החרדיות (כשהדבר אף יתואם מראש איתן) ומאותו שלב להסכים שלא מקדמים נושאי דת ומדינה נוספים והסטטוס קוו יישמר במלואו.

בתוך כך, גורמים המעורים בפרטי הפגישה אמש בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ליו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ אומרים כי, "הייתה שיחה טובה וברוח חיובית. כל אחד מהם הסביר איך הוא רואה את הדברים וכי יש רצון להקים ממשלת אחדות לאומית", כך צוטטו ב'ידיעות אחרונות'. "ההתקדמות היא בעצם זה שהם החליטו להמשיך לדבר ולהיפגש", הדגיש גורם בכחול לבן.

במהלך הפגישה אמר גנץ כי "אסור ללכת לבחירות בפעם השלישית", וקיבל תגובה חיובית מצד נתניהו על הדברים. עוד הוסיף גנץ בתום הפגישה כי "סיימתי פגישה עניינית עם ראש הממשלה, ואני יכול להודיע לכם שנמשיך בכל המאמצים להקמת ממשלת אחדות ולמנוע ממדינת ישראל בחירות נוספות". לדבריו, "היה לנו כבר שתיים, זה בהחלט מספיק. נעשה כל מאמץ כדי להימנע מבחירות שלישיות".

גורם המעורה בפרטים של ישיבת המשא ומתן שהתקיימה אמש בכפר המכבייה בין הליכוד לכחול לבן צוטט ב'ישראל היום' אומר כי "זו היתה פגישת נימוסין. לא יותר מזה. אפס התקדמות. למעשה זה לא ממש תלוי בצוותים. הרבה יותר תלוי בדברים שיסגרו ביניהם נתניהו וגנץ. אם תהיה התקדמות זה יהיה שם". גורם בכיר בכחול לבן אמר כי "פגישת נתניהו-גנץ היא פגישת סרק. הכל הרי ייסגר ב-21 הימים האחרונים לאחר החזרת המנדט".

6 תגובות

דרעי וליצמן ישבו הפעם באופוזיציה, זאת דמוקרטיה אמיתית.

הליכוד תמיד מקפל זנב בין הרגלים.

אם נתניהו יסכים אז אני מאמין שהוא באמת מוכן לכל דבר העיקר להיות ראש ממשלה.

זה רעיון נוראי שרקח ביבי עם גנץ כדי להוריד אותם מהגב המשוקץ שלו וללכת לממשלת אחדות ולשכוח אותם לנצח.

אם זה כך ביבי ישכח מי זה החרדים הם יעשו עליו סיבוב וילכו לו

אשרי הזוכה להיות עמלו בתורה, הן בנגלה, הן בנסתר בספר זוהר הקדוש והתיקונים, וכדאי הוא רשב"י התנא האלקי זיע"א לפטור את כל העולם כולו מן הדין ולקרב את הגאולה.
מה שגורמים אלו שלא רוצים לעסוק בחכמת הקבלה
קול אומר קרא, "מה אקרא כל הבשר חציר", הכל הם כבהמות שאוכלות חציר.
"וכל חסדו כציץ השדה", כל חסד שעושים לעצמם עושים.
ואפילו כל אלו שעוסקים בתורה, כל חסד שעושים לעצמם עושים.

באותו זמן ויזכור כי בשר המה רוח הולך ולא ישוב לעולם, וזה הוא רוח המשיח.

אוי להם מי שגורמים שילך לו מן העולם ולא ישוב לעולם, שאלו הם שעושים את התורה יבשה, ולא רוצים לעסוק בחכמת הקבלה, שגורמים שמסתלקת נביעת החכמה שהיא י' ממנה, ונשארת ב' יבישה.

אוי להם שגורמים עניות וחרב וביזה והרג ואבדן בעולם.

וזה הרוח שמסתלק, הוא רוח המשיח, כמו שנאמר. והוא רוח הקודש. והוא רוח חכמה ובינה רוח עצה וגבורה רוח דעת ויראת ה'.

(תיקוני הזוהר, תיקון ל')

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *