ברקע דבריו של רה"מ על האיום האיראני - בצה"ל הוחלט על ביצוע שורה של התאמות במערך ההגנה האווירית בעקבות האפשרות שינסו לירות טילי שיוט על ישראל מאזורים שטרם ניסו לירות מהם. כמו כן, במספר נציגויות של ישראל בעולם העלו את הכוננות


דברי ראש הממשלה היום

ברקע דבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו על האיום האיראני בפגישתו מוקדם יותר היום (שני) עם מזכיר האוצר של ארה"ב סטיבן מנוצ'ין, הערב מדווחים ב'כאן חדשות' כי במספר נציגויות של ישראל בעולם העלו את הכוננות והדריכות, זאת בעקבות כך שבתקופה האחרונה חלה החמרה באיומים על הנציגויות. במערכת הביטחון חוששים מפעולה איראנית. כמו כן, גורמים ביטחוניים מעריכים שאיראן משנה את מדיניותה ומפגינה אומץ רב יותר ומוכנה להגיב על הפעולות שהיא מייחסת לישראל.

יודגש כי רמת הכוננות עלתה רק בחלק מנציגויות ישראל בעולם אך לא בכולם. לפי הדיווח, סוגיה זאת עלתה בדיוני הקבינט שהחליט לשמור על כוננות גבוהה במקומות אלו.

האזהרות על פעולה איראנית בתקופה הקרובה אינם באות רק מהצד הפוליטי בישראל – הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי הזהיר מפני עימות עם איראן הן בחזית הצפונית והן בחזית הדרומית. ב'חדשות 12' דווח הערב כי בצה"ל הוחלט על ביצוע שורה של התאמות במערך ההגנה האווירית של חיל האוויר, ההתאמות בוצעו נוכח האפשרות שמישהו ינסה לירות טילי שיוט או מל"טים מתאבדים גם מאזורים שמהם טרם ניסו לירות לכיוונה של ישראל, ראש הממשלה אמר היום כי האיראנים "התחילו להכניס טילי שיוט לתימן במטרה לפגוע בישראל גם משם".

ראש הממשלה נתניהו אמר היום בפתח פגישתו עם מזכיר האוצר של ארה"ב מנוצ'ין כי "איראן שואפת כעת להשיג נשק מדויק שיוכל לפגוע בכל מטרה במזרח התיכון בדיוק של 5-10 מטרים. הם מפתחים אותם באיראן ורוצים להציב אותם בעיראק ובסוריה, ולהפוך גם את הארסנל בלבנון, של 130,000 רקטות סטטיסטיות לחימוש מונחה מדוייק. הם שואפים לפתח את זה וכבר התחילו להכניס אותם לתימן במטרה לפגוע בישראל גם משם".

"אנו רואים את איראן כאיום הגדול ביותר לשלום, ליציבות, ולביטחון שלנו ושל רבים אחרים. הם ירו לתוך ערב הסעודית, הם הפריעו לנתיבים ימיים בין-לאומיים, הם תקפו והרגו אמריקנים ב-10 השנים האחרונות באפגניסטן ובמקומות אחרים. איראן היא האיום הגדול ביותר ליציבות ולשלום במזרח התיכון. אין זה אומר שאין איומים אחרים. גם הם קיימים. המזרח התיכון שופע בכל מיני דברים ביניהם מדינות וקבוצות שמייצאות טרוריסטים. למרות ההצלחה האדירה אתמול והפעולה נגד מנהיג דאעש, עדיין מוטל עלינו מאמץ כביר במאבק נגד כוחות טרור אחרים ונגד מדינת הטרור – איראן", דברי ראש הממשלה.

"אני קורא לכם להטיל סנקציות נוספות", קרא נתניהו לבכיר האמריקני. "אנו רואים בבירור שיכולותיה של איראן להשתמש בתוקפנותה, לפתח את כלי המוות שלה, להפיץ את התנהגותה הזדונית – יכולות אלו מצטמצמות ככל שתחזקו את הסנקציות ותקשו עליהם נגישות למזומנים. אנו רואים את זה בכל רחבי המזרח התיכון".

בפגישה השתתפו גם ראש המל"ל מאיר בן שבת, שגריר ישראל בארה"ב רון דרמר, נגיד בנק ישראל אמיר ירון, מ"מ מנכ"ל משרד רה"מ רונן פרץ, יועצו הכלכלי של רה"מ אבי שמחון ובכירים נוספים.