Yonayan Sindel/Flash90

בכיר בפרלמנט הירדני: "הישראלי עצור כקלף מיקוח לשחרור האסירים"

יו"ר ועדת החוץ בפרלמנט בעמאן אמר על מעצר האזרח הישראלי שרחץ אמש בנהר הירדן וחצה את הגבול לירדן כי ניתן באמצעותו ללחוץ על ישראל לשחרר את האסירים הירדנים. אמש החליטה ירדן להחזיר את השגריר מתל אביב להתייעצויות

 • יתמות עגולה: "בגיל 16 מצאתי את עצמי יתומה מאב ואם"

  תוכן מקודם

 • שלא תדעו, אבל אם חלילה כן, אז כדאי שתדעו!

  תוכן מקודם

 • "איבדתי את הכל, תעזרו לי לבנות מחדש" נערה צעירה מבקשת עזרה.

  תוכן מקודם

 • שטר הפרנסה יחתם עבורכם מחר ע"י גדולי הדור!

  תוכן מקודם

יו"ר הוועדה לענייני חוץ בפרלמנט הירדני, נדאל א-טעאני, אמר הלילה (רביעי) כי ניתן להשתמש בישראלי שנעצר אמש בירדן לאחר שהסתנן אליה באופן לא חוקי, כקלף מיקוח בהחזרת שני האזרחים הירדניים העצורים בישראל. "מבחינה פוליטית לא ניתן להעלות על הדעת רעיון של חילופי שבויים עם הכיבוש (ישראל), אבל אפשר לשמור על הישראלי בירדן כקלף להפעלת לחץ על הכיבוש לשחרור האסירים א-לבדי ומרעי".

בעיתון "אל-קודס אל-ערבי" דווח הבוקר כי חבר הפרלמנט הירדני חליל עטיה פנה לממשלת ירדן וביקש שלא לשחרר את העצור הישראלי אלא בחילופי אסירים שיכללו את כל האסירים הירדנים בישראל. לדבריו, "שחרור כל הירדנים על הפרק עכשיו. יש בבתי הכלא בישראל לפחות 22 אזרחים ירדנים".

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, התייחס הבוקר להחלטתה של ממשלת ירדן להחזיר את השגריר בתל אביב להתייעצויות בממלכה. בראיון בכאן ב' אמר ארדן כי החזרת השגריר הייתה "צעד מוכר". בתוך כך, הוא הסביר כי מצבה הבריאותי של האסירה הירדנית שפתחה בשביתת רעב, היבה אל-לבדי, "תקין", והוסיף: "אני מציע לא להספיד את יחסינו עם ירדן".

כזכור, הרשויות בירדן עצרו אמש אזרח ישראלי שחצה את הגבול לאחר שרחץ בנהר הירדן וככל הנראה הגיע יותר מידי מזרחה עד שנתפס. הוא תוחקר על ידי כוחות הביטחון הירדנים. דובר צה"ל מסר כי "אזרח ישראלי חצה את הגבול מישראל לירדן. האזרח נעצר ומתוחקר בידי כוחות הביטחון הירדנים", בצה"ל מדגישים כי מדובר בחציה מרצון. משרד החוץ הודיע כי "הוא בודק מול הרשויות בירדן את הדיווח על מעצר אזרח ישראלי שהסתנן למדינה".

בתוך כך, בעקבות מעצרם של שני אזרחים ירדנים בישראל הודיע שר החוץ של ירדן, איימן ספדי, על החזרת השגריר בישראל להתייעצות. לדברי שר החוץ הירדני: "לאור חוסר ההיענות מצד ישראל לבקשותינו מזה מספר חודשים לשחרר את היבה אל-לבדי ועבד א-רחמן, והמשך כליאתם הלא-חוקית והלא-מוסרית, קראנו לשגריר ירדן בתל אביב חזרה לירדן להתייעצויות כצעד ראשון". במשרד החוץ הישראלי עדיין לא התייחסו להודעה הירדנית.

האזרחים הירדנים – היבה אל-לבדי (32) ועבד א-רחמן מרעי (29), העצורים בישראל מאז חודש אוגוסט. השניים נעצרו כשניסו להיכנס לישראל דרך מעבר אלנבי על-מנת לבקר את קרובי משפחתם בגדה המערבית. עורכת דין מטעם "ארגון האסירים והמשוחררים הפלסטינים", ספרה לאחר שביקרה אותה כי "היבה שוהה בזינזאנה קטנה עם ארבע מצלמות, רטיבות וחרקים, ללא אוורור או אור שמש, לא נותנים לה מענה לדרישות בסיסות". בשב"כ אומרים שהיא נעצרה "בחשד למעורבות בהפרות חמורות הקשורות בביטחון".

בישראל חושדים כי היבא אל לבדי הופעלה על ידי חיזבאללה בגיוס סוכנים. פרקליטה של היבא אל-לבדי, שנמצאת כבר יותר מחודשיים במעצר מנהלי בשל חשד לעבירות ביטחוניות, ביקש אתמול מבית המשפט הצבאי לשחרר אותה בחזרה לירדן. מעצרה של אל-לבדי, ששובתת רעב כבר 35 ימים, עורר סערה בירדן ואף קריאות לחטוף ישראלים למען שחרורה – ופרקליטה הציע מתווה שיאפשר את שחרורה ואת יציאתה מישראל.

2 תגובות

הירדנים הנועזים .. תשארו במקום שלכם כי אתם פלשתם לישראל בעבר הלא רחוק . והשארתם כאן חלק גדול מהעם שלכם . אנו לא צריכים או רוצים אותם קחו אותם חינם ללא משא ומתן .. פחות מחבלים יותר טוב לכולם

הסכם שלום חחחחחח חזק

Comments are closed.