המהומות בלבנון: ישראל העבירה מסר למדינות שמתכוונות להעניק סיוע ללבנון, שיש להתנות סיוע בטיפול בטילים המדויקים שבשטחה וגם בהחלשת חיזבאללה. פקידים בכירים: אמירות פומביות ישראליות בנוגע למחאה בלבנון יהיו בלתי מועילות

ישראל העבירה בימים האחרונים מסר למעצמות העולם, לפיו יש להתנות כל טיפול במשבר הפוליטי הפנימי בלבנון בפעילות הממשל המקומי נגד פרויקט דיוק הטילים של חיזבאללה ובהרחקת הארגון ממוקדי הכוח בממשלה. על פי דיווח ב'ישראל היום', המסר הועבר על ידי נציגי משרד החוץ למעצמות המעורבות במצב בלבנון, ובראשן ארה"ב וצרפת. המסר הועבר במספר מקרים שונים, ובכלל זה בפגישות שערכו בארץ בכירי ממשל טראמפ בביקורם אשר נערך בתחילת השבוע.

פקידים ישראלים בכירים צוטטו ב'חדשות 13' אומרים כי בשבועות האחרונים הנחה משרד החוץ את שגרירי ישראל בכמה בירות מרכזיות בעולם להעביר את המסרים הללו למקבלי ההחלטות. העברת המסרים החלה עוד לפני תחילת ההפגנות בלבנון. עוד צוין כי התערבות או אמירות פומביות ישראליות בנוגע למחאה בלבנון יהיו בלתי מועילות, אולם אין ספק שאם השפעת חזבאללה על הממשלה בביירות תפחת, הדבר יקל מאוד על מדינות לסייע ללבנון.

עוד הוספו הפקידים, על פי הדיווח של ברק רביד, כי ישראל פועלת בין השאר בשיתוף פעולה עם ארה"ב כדי לחסום את ערוצי העברות הכסף לארגון השיעי ולגורמים שקשורים אליו. לדבריהם, כתוצאה משיתוף הפעולה הזה הכניסו האמריקנים בתקופה האחרונה אישים וחברות רבות שקשורות לחזבאללה לרשימת הסנקציות של משרד האוצר האמריקני.

לבנון הפכה בשבועיים האחרונים לזירת הפגנות לאחר שאלפים החלו למחות נגד הצעת חוק חדשה שתטיל מס על שיחות באפליקציות מסרים דוגמת ווטסאפ ופייסבוק. ההפגנות התפתחו בהמשך למחאה על יוקר המחיה במדינה. בעקבות כך, ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי הודיע אתמול על התפטרותו.

כזכור, צה"ל חשף לאחרונה חלק ממיזם ייצור הטילים המדויקים. לפי הפרסום, חיזבאללה הקים אתר המיועד לייצור והסבת טילים מדויקים בבקאע הלבנוני, בסמוך לעיירה נבי-שית. המתקן הוקם בשנים האחרונות כאתר לייצור אמצעי לחימה בהובלת איראן וחיזבאללה. לאחרונה מזוהה במתקן פעילות נוספת שנועדה להשמישו כאתר ייצור והסבה של טילים מדויקים. במסגרת פעילות זו מוקם פס ייצור לאמל״ח מדויק ומועבר ציוד ייעודי רגיש למתחם.

באתר מספר מתחמים המיועדים לייצור מנועים וראשי קרב של טילים בעלי יכולת פגיעה בדיוק של כעשרה מטרים. לצורך ייצור הטילים, איראן מספקת מכונות ייחודיות, הדרכות לפעילי הייצור ומלווה באופן שוטף את העבודה באתר. לאתר חשיבות עליונה למיזם הדיוק בראיית חיזבאללה, ובשל כך בימים האחרונים עוסקים פעילי הארגון בפינוי ציוד ייחודי ויקר מהמתחם, מתוך חשש מתקיפה במקום והעבירו אותם לנכסים אזרחיים בלבנון בהם גם נכסים בביירות.

לאחרונה הזהירה ישראל את האו"ם שהגיבוי שממשלת לבנון מעניקה לחיזבאללה – ימיט אסון על לבנון. "צמרת ההנהגה הלבנונית מודעת לפרויקט הדיוק, לא נקטה בצעדים להביא לסיומו ובמובנים מסויימים אף סייעה להסוואתו. לצד אלו מצטרפות ההתבטאויות האחרונות של מנהיגי המדינה המשקפות את עומק הבעיה. אנו מצפים שהמועצה תבהיר למדינת לבנון כי עליה לממש את ריבונותה, למנוע התקפות ואיומים משטחה כלפי ישראל ולרסן את חיזבאללה", כתב שגריר ישראל באו"ם דני דנון למועצת הביטחון.

 

דיווח: היעד שהותקף בלבנון יעכב את פרויקט הדיוק של חזבאללה בשנה

פומפאו הזהיר את הלבנונים: חיזבאללה מקים מפעל טילים חדש