מתברר: הישראלי שחצה את הגבול לירדן הוא עולה מחבר העמים שדרוש לחקירה בישראל וברח. לאחר שאתמול שוחררה מבית החולים, האזרחית הירדנית שעצורה בישראל אושפזה שוב. בכירים ישראלים: "לא צפוי להיות מקרה נעמה יששכר"

במשרד החוץ הישראלי אומרים היום (רביעי) כי לא התקבל שום מסר מהממלכה הירדנית על כך שבירדן מקשרים בין המעצר המנהלי של שני האזרחים הירדניים, לבין מעצרו של האזרח הישראלי שחצה אתמול את הגבול באזור הבקעה ונעצר בצד הירדני על ידי הרשויות. גורמים במשרד החוץ טוענים כי "יחסי ישראל – ירדן הם נכס בעל חשיבות אסטרטגית לשתי המדינות והאירועים האחרונים לא דרדרו את היחסים".

"אנחנו בקשר עם הירדנים והם מבינים שזה משהו פלילי ישראלי. לא צפוי להיות כאן מקרה נעמה יששכר. יכול להיות שיש מי שעושה בירדן את הקישור אבל אנחנו לא קיבלנו משהו רשמי בנושא מממשלת ירדן", אמרו פקידים בכירים ישראלים. עוד אמרו הפקידים כי בשבועות האחרונים היו מגעים ביו ירדן לישראל בנוגע לאזרחים הירדנים שנעצרו וכי המגעים הללו התנהלו בצורה שקטה וטובה.

בתוך כך נודע שהישראלי שחצה את הגבול לירדן אמש ונעצר על ידי השלטונות המקומיים הוא עולה מחבר העמים שדרוש לחקירה בישראל בעקבות עברות מס וברח למדינה השכנה. במשרד החוץ אומרים כי האירוע של חציית הגבול על ידי האזרח הישראלי הוא אירוע פלילי בעיקרו, ולא חריג, שנפתר בדרך כלל תוך כמה ימים באמצעות הצינורות הדיפלומטיים והביטחוניים.

 

בכיר בפרלמנט הירדני: "הישראלי עצור כקלף מיקוח לשחרור האסירים"

 

הבוקר פונתה העצורה הירדנית בישראל, היבא אל-לבדי, לבית החולים, לאחר שחשה ברע. זאת בהמשך לכך שהועברה במהלך סוף השבוע לבית החולים לאחר שמצבה הבריאותי הידרדר בעקבות שביתת רעב, בתום הטיפול היא הושבה לבית המעצר קישון. אל-לבדי חשודה בפעילות פח"עית ומגע עם סוכן זר.

בירדן מתנהל קמפיין נרחב לשחרורם של אל-לבדי ועבד א-רחמן מרעי העצור גם הוא בישראל. הקמפיין כולל בין היתר מחאה ברשתות החברתיות והפגנות מול השגרירות הישראלית, תוך הפעלת לחץ על המשטר לדרוש את הדבר מישראל. זמן קצר לאחר המעצר הזהירו במשרד החוץ כי המהלך עשוי להסלים לכדי משבר בין ירושלים לעמאן.

אמש הודיע שר החוץ של ירדן, איימן א-ספדי, כי שגריר ירדן בתל אביב, רסאן אל-מג'אלי, יוחזר להתייעצויות במדינתו עקב סירובה של ישראל לשחרר את שני האזרחים הירדניים שנמצאים במעצר בישראל. החשד הישראלי הוא שהעצורה הירדנית, השובתת רעב כבר 38 ימים, הופעלה על ידי חיזבאללה בגיוס סוכנים.