"נערער על ההחלטה": ביהמ"ש אישר לערוך חיפוש בניידים של יועצי נתניהו

בית המשפט קיבל את בקשת המשטרה לבצע חיפוש במכשיריהם של ארבעה ממקורבי רה"מ בפיקוח: "חיפוש כירורגי תחת פיקוח שיפוטי צמוד". השופט גם מתח ביקורת על התנהלות החקירה. פרקליטי יועצי רה"מ: "נערער על ההחלטה לאלתר"

בית משפט השלום בתל אביב קיבל הערב (רביעי) את מתווה המשטרה והפרקליטות וקבע כי החוקרים יורשו לערוך חיפוש בניידים של החשודים בהטרדת עד המדינה מומו פילבר. השופט אומנם קבע כי נפלו פגמים בחקירת המשטרה בעניין הניידים, אולם לאור האיזונים שיש לעשות יש לאפשר את החיפוש בטלפונים הניידים של החשודים – יונתן אוריך, עופר גולן, ישראל איינהורן ויוסי שלום. השופט מסתמך על כך שבמקרה ויוגשו כתבי אישום, יתקיים אז דיון לגבי חוקיות השגת הראיות.

"לנוכח השלב הדיוני הנוכחי, וגם לאחר התחשבות בפגיעה בזכויות החשודים ובפגמים שנפלו בחקירה, מצאתי, לאחר התלבטות, לקבל את בקשת המבקשת לצווי החיפוש המדודים ואשר מציעים חיפוש "כירורגי" ומוגדר, תחת פיקוח שיפוטי צמוד", כותב השפוט בהחלטתו. "צווי החיפוש יבוצעו על ידי חוקר שאיננו שייך ליחידה החוקרת הרלוונטית, ויובא לעיון בית המשפט בלבד, שיעיין בו שייתן הוראות בהמשך".

החלטת השופט והפרוטוקול המלא by מערכת Jdn on Scribd

השופט מתח בביקורת חריפה על הפרקליטות והמשטרה ואמר: "לאחר דיון ארוך במהלכו נחקרו נציגי המבקשת בחקירה נגדית על ידי באי כוח החשודים, הגעתי למסקנות הבאות: אכן נפלו מספר פגמים בהתנהלות היחידה החוקרת אל מול החשודים בתיק זה", קובע השופט.

"ראשית, חיפוש ותפיסה של מכשירי הטלפון מבלי שקדמה לכך בקשה לבית המשפט להוצאת צו שיפוטי הוא פגם משמעותי. הדברים נכונים ביתר שאת כאשר מדובר בעבירה מיום 29.8.19 שלגביה הוגשה תלונה ביום 4.9.19, שעה שהחשודים נחקרו בסוף אוקטובר 2019, וחלף זמן בין המועד בו עלה שמם של החשודים כמעורבים לבין מועד חקירתם. בזמן זה, ניתן היה לפנות לבית המשפט בבקשה להוצאת צו שיפוטי".

"הדרישה מאחד החשודים שהתייצב לחקירתו מבלי מכשיר הטלפון הנייד לחזור על עקבותיו ועוד בליווי שוטר, רק כדי לחזור לחקירה עם המכשיר, מעצימה את הפגם בהימנעות המשטרה מבקשת להוצאת צו שיפוטי. עובדה זו מלמדת על תכנית חקירה שכוונה מראש לחדירה למכשיר הטלפון (מבלי צו שיפוטי)".

עוד מוסיף השופט, "שנית, אני מסכים עם טענת הסנגורים כי הסכמת החשודים, מבלי שהוסבר להם בדבר זכותם להתנגד לחיפוש וכי התנגדות לחיפוש לא תשמש כראיה לחובתם, לאו הסכמה היא. בפרט הדברים נכונים, עת מדובר בחיפוש בחומר מחשב שהוא מכשיר הטלפון הנייד האישי.

"בהעדר צו שיפוטי, ולמצער, היה על היחידה החוקרת לקבל מהחשודים הסכמה מדעת, במובנה לפי הלכת בן חיים. אופן החיפוש הלא מאורגן במהלך החקירה, תוך עיון במכשיר הטלפון בנוכחות החשוד, מעצים את הפגם בו. הדרישה מאחד החשודים לגשת חזרה לרכבו כדי להצטייד במכשיר הטלפון מוסיפה נדבך נוסף של פגיעה בחשודים. יש להניח כי טענות החשודים יידונו בעתיד, אם יוגש כלל כתב אישום בתיק זה".

מיד לאחר הפסיקה הודיעו עורכי הדין עמית חדד ונועה מילשטיין המייצגים את דוברי ראש הממשלה עופר גולן ויונתן אוריך, כי יערערו על ההחלטה לאלתר: "הביקורת החריפה של בית המשפט נגד המשטרה והפרקליטות מחייבים את סגירת התיק והחזרת הטלפונים הניידים ליועצי ראש הממשלה. אנחנו נבחן את ההחלטה ונערער לאלתר".

מקורבי יועצי רה"מ אמרו הערב: "אלמלא היה מדובר בחקירה פוליטית, די היה במחדלים הבלתי חוקיים אותם פירט בית המשפט בכדי לסגור את התיק המופרך הזה עוד הערב".

3 תגובות

איך שזה נראה החבל מתהדק סביב נתניהו וכל המערכת הפוליטית מימין ומשמאל מכינה עצמה לכך מספיק לראות את הקרבות בצמרת הליכוד ולהסיק שנרצה או לא זה ענין של זמן ורק הפוליטיקאים החרדים לא הכינו תוכנית ליום שאחרי.

בגץ והפרקליטות בחסות היועץ השמאלן והמשטרה השבויה בידיים של שונאי ישראל מנסים בכל דרך לדכא את הימין אוהבי ה' תורתו וחכמיו . והם הטפשים ההזויים עדיין לא מבינים ש 80% ימניים . בחירות הבאות זה ינקום בהם ואז השמאל יילך לצמיתות .. לא די לרדיפה של היהודים מיחוץ . רודפים אותם מבפנים בחסות בג"ץ והיושבת בראשם . בושה וחרפה השמאלנים נהיו רודפי בצע ושלמונים . מלך משיח בדרך ולא תקום ממשלה של שונאי ה' .. והם שונאי ה' ובכללם בגץ והפרקליטות יהיר וגנץ ולברמן ורשימת השונאים היישר לשאול .

בס"ד אם אכן נפלו פגמית בהתנהלות המשטרה [היחידה החוקרת], א"כ צפוי משר המשטרה ארדן לעשות סדר , ושאותם חוקרים יוזמנו לשימוע ויתנו את הדין, אם זה לא יעשה, אז נפל הבסיס של טענת אכיפה בררנית , כי לא מטפלים בזה.
וגם דברי שר המשפטים שהעלה ביקורות קשה, בבקשה שיטפל בכל הטענות במקום רק לדבר.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *