לאחר שמשפחתה של נעמה יששכר הכלואה ברוסיה וכן עורכי הדין של אלכסיי בורוקוב עתרו לבג"ץ בניסיון למנוע את הסגרתו לארצות הברית, בג"ץ הוציא צו מניעה להסגרתו עד להחלטתו. עורכי הדין הציעו: שארה"ב תתחייב שירצה את עונשו ברוסיה

אלכסיי בורקוב, ההאקר הרוסי שעצור בישראל, הגיש היום (ראשון) עתירה לבג"ץ נגד החלטת שר המשפטים אמיר אוחנה להסגירו לארצות הברית. את העתירה הגישו עורכי הדין ודים שוב ומיכאל עירוני מטעם הסנגוריה הציבורית. זאת, בנוסף לעתירה שהגישה נגד ההחלטה משפחתה של נעמה יששכר. בג"ץ הורה על עיכוב הסגרתו של ההאקר עד לדיון בשתי העתירות ביום חמישי הקרוב, וקבע כי בורקוב לא יוסגר עד להחלטה בעתירה.

עוה"ד מיכאל עירוני וואדים שוב, שמייצגים את בורקוב מטעם הסניגוריה הציבורית, אמרו: "מדובר במקרה הראשון שבו מדינת ישראל צריכה להכריע בין שתי בקשות הסגרה סותרות. שתי ערכאות לא קבע לאיזה מדינה יש להסגיר את בורקוב וכי השיקול מצוי לפתחו של שר המשפטים. בורקוב, הינו אזרח רוסי ללא עבר פלילי, שמעולם לא ביקר בארה"ב ואין לו זיקה למדינה זו. לפיכך, אנו סבורים שיש להסגירו לרוסיה. יחד עם זאת, במידה ויוחלט להסגירו לארה"ב אנו מבקשים שכתנאי להסגרתו ארה"ב תתחייב, שבמידה ויורשע, ירצה את העונש ברוסיה, זאת כפי שישראל מבקשת עבור אזרחיה".

בעקבות העתירה שהגישה משפחת יששכר בשבוע שעבר הוציא בג"ץ צו ביניים שאסר את ההסגרה, ותוקפו פג היום בשעה 12:00. "חתימת השר על צו ההסגרה משמעותה חריצת גורלה של העותרת", נכתב בעתירה שהוגשה מטעם המשפחה לבג"ץ. עוד צוין כי יששכר "מוחזקת כבת ערובה על ידי השלטון הרוסי המבקש למנוע את הליך ההסגרה של אותו אזרח רוסי לארצות הברית".

כזכור, שר המשפטים אמיר אוחנה חתם על צו ההסגרה של ההאקר הרוסי אלכסיי בורקוב לארצות הברית. זאת לאור תמיכת הפרקליטות במהלך. "ההחלטה התקבלה לאחר דיוני עומק רבים שנערכו בשבועות האחרונים עם גורמים שונים, ובהם גורמים מדיניים ומשפטיים", נמסר בהודעה מטעמו. במשרד המשפטים אומרים כי המהלך יצא אל הפועל לאחר שבית המשפט המחוזי ובית המשפט העליון אישרו את הסגרתו לארה"ב, שם הוא מבוקש על-ידי רשויות אכיפת החוק בחשד לעבירות סייבר.

בכך, דחתה ישראל את בקשת רוסיה לשחרר את בורקוב החשוד בעבירות סייבר בתמורה לשחרורה של הצעירה נעמה יששכר השוהה בכלא הרוסי. המחלקה הבין-לאומית בפרקליטות הציגה בשבוע שעבר את עמדתה בדיונים סגורים בפני שר המשפטים אמיר אוחנה, לפיה יש להסגיר את ההאקר הרוסי לאמריקנים, ולא לרוסים.