שר החוץ: "ישראל מזדהה עם ההתקוממות האזרחית בעיראק"

התבטאות ישראלית ראשונה למחאה האזרחית בעיראק נגד ההשפעה האיראנית: "מגנים בתוקף את פעולות הדיכוי והרצח נגד המפגינים, שמובילים קאסם סולימני ומשמרות המהפכה האיראנים". השר כץ: "עזה הופכת גם היא, להיות מיליציה איראנית"

שר החוץ ישראל כץ התייחס היום בציוץ בטוויטר להפגנות האלימות בעיראק נגד המשטר והביע הזדהות ישראלית עם המפגינים. "אנחנו מזדהים עם מאבקו של העם העיראקי לחופש וחיים טובים ומגנים בתוקף את פעולות הדיכוי והרצח נגד המפגינים, שמובילים קאסם סולימני ומשמרות המהפכה האיראנים".

בדברים שכתב בטוויטר, ומהווים התבטאות ישראלית ראשונה על התפרצות המחאה העממית בעיראק נגד השחיתות השלטונית בממסד וההשפעה האיראנית על המתיחות באזור, הוסיף כץ כי "העם העיראקי הוא בעל מסורת והיסטוריה עתיקה ומפוארת, ויוצאי עיראק רבים בישראל זוכרים לטובה שנים רבות של חיים משותפים".

בימים האחרונים נרשמה הסלמה משמעותית מצד מארגני המחאה האזרחית שפרצה בעיראק, כאשר אלפי מפגינים התגודדו מסביב לקונסוליה האיראנית בעיר השיעית כרבלא כשהם קוראים קריאות לסילוק הדיפלומטים האיראנים מהמדינה ומביעים התנגדות לבחישה האיראנית בממשל העיראקי.

בעולם הערבי יש הסבורים כי ישראל היא שעומדת מאחוריה ודואגת להסלים את המצב. זו הסיבה שהובילה להערכה כי לישראל אינטרס לשמור על עמימות סביב הנושא.

בראיון שהעניק הבוקר ל'רשת ב", התייחס השר כץ למתיחות בדרום כשהוא רומז על כך שההנחיה להובילה לסבב ההסלמה האחרון מקורו באיראן. "המדיניות היא ברורה – לא נאפשר אי שקט בדרום. מתי ואיך לפעול זה שיקול דעת. לדבריו, עזה הופכת להיות מיליציה איראנית וכי הדבר מקרב את ההכרעה על עזה".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו