לשכת ראש הממשלה: ירדן תחזיר בימים הקרובים את שגרירה לישראל, לאחר הסכמה שהושגה בין המדינות על העברתם לאחריות שלטונות הביטחון בירדן של שני הירדנים העצורים בישראל. שר החוץ הירדני: "האזרחים ישוחררו עד סוף השבוע"

לשכת ראש הממשלה הודיעה היום כי "ירדן תחזיר בימים הקרובים את שגרירה לישראל, לאחר הסכמה שהושגה בין המדינות על העברתם לאחריות שלטונות הביטחון בירדן של שני הירדנים העצורים בישראל". עוד אומרים בלשכת נתניהו כי ראש השב"כ סיכם עם מקבילו הירדני על סידורי הביטחון סביב שחרורם.

"מדינת ישראל רואה ביחסים עם ירדן אבן יסוד ביציבות במזרח התיכון ותמשיך לפעול לשימור ביטחון האזור", נכתב בהודעה. שני בכירים ישראלים אמרו היום שללא 'אור ירוק' מהשב"כ השניים לא היו משתחררים. לפי ההערכות, החשדות נגדם אפשרו פשרה, ולכן ישתחררו כמחווה של רצון טוב.

מוקדם יותר אמר שר החוץ של ירדן, איימן א-ספדי, כי היבה א-לבדי ועבד א-רחמן מרעי המוחזקים במעצר מנהלי בישראל ישוחררו לאחר מאמציה של ירדן בנושא. "ממשלת ירדן פעלה מהיום הראשון לשחרורם של השניים, בהתאם להנחיותיו של המלך עבדאללה השני", אמר א-ספדי והוסיף: "שני האזרחים הירדנים העצורים בישראל ישוחררו עד סוף השבוע". במקביל ביקש סגן שגריר ירדן בישראל, מוחמד חמיד, מא-לבדי להפסיק את שביתת הערב בה היא נוקטת המסכנת את חייה.

בשבוע שעבר הודיע שר החוץ של ירדן על החזרת השגריר בישראל להתייעצות, זאת בעקבות מעצרם של שני אזרחים ירדנים בישראל. לדברי שר החוץ הירדני: "לאור חוסר ההיענות מצד ישראל לבקשותינו מזה מספר חודשים לשחרר את היבה אל-לבדי ועבד א-רחמן, והמשך כליאתם הלא-חוקית והלא-מוסרית, קראנו לשגריר ירדן בתל אביב חזרה לירדן להתייעצויות כצעד ראשון". במשרד החוץ הישראלי עדיין לא התייחסו להודעה הירדנית.

האזרחים הירדנים – היבה אל-לבדי (32) ועבד א-רחמן מרעי (29), העצורים בישראל מאז חודש אוגוסט. השניים נעצרו כשניסו להיכנס לישראל דרך מעבר אלנבי על-מנת לבקר את קרובי משפחתם בגדה המערבית. עורכת דין מטעם "ארגון האסירים והמשוחררים הפלסטינים", ספרה לאחר שביקרה אותה כי "היבה שוהה בזינזאנה קטנה עם ארבע מצלמות, רטיבות וחרקים, ללא אוורור או אור שמש, לא נותנים לה מענה לדרישות בסיסות". בשב"כ אומרים שהיא נעצרה "בחשד למעורבות בהפרות חמורות הקשורות בביטחון".

בישראל חושדים כי היבא אל לבדי הופעלה על ידי חיזבאללה בגיוס סוכנים. פרקליטה של היבא אל-לבדי, שנמצאת כבר יותר מחודשיים במעצר מנהלי בשל חשד לעבירות ביטחוניות, ביקש אתמול מבית המשפט הצבאי לשחרר אותה בחזרה לירדן. מעצרה של אל-לבדי, ששובתת רעב כבר 35 ימים, עורר סערה בירדן ואף קריאות לחטוף ישראלים למען שחרורה – ופרקליטה הציע מתווה שיאפשר את שחרורה ואת יציאתה מישראל.

בסוף השבוע האחרון עצרו הרשויות בירדן אזרח ישראלי שחצה את הגבול לאחר שרחץ בנהר הירדן וככל הנראה הגיע יותר מידי מזרחה עד שנתפס. הוא תוחקר על ידי כוחות הביטחון הירדנים. דובר צה"ל מסר כי "אזרח ישראלי חצה את הגבול מישראל לירדן. האזרח נעצר ומתוחקר בידי כוחות הביטחון הירדנים", בצה"ל מדגישים כי מדובר בחציה מרצון. משרד החוץ הודיע כי "הוא בודק מול הרשויות בירדן את הדיווח על מעצר אזרח ישראלי שהסתנן למדינה".

יו"ר הוועדה לענייני חוץ בפרלמנט הירדני, נדאל א-טעאני, אמר הלילה (רביעי) כי ניתן להשתמש בישראלי שנעצר אמש בירדן לאחר שהסתנן אליה באופן לא חוקי, כקלף מיקוח בהחזרת שני האזרחים הירדניים העצורים בישראל. "מבחינה פוליטית לא ניתן להעלות על הדעת רעיון של חילופי שבויים עם הכיבוש (ישראל), אבל אפשר לשמור על הישראלי בירדן כקלף להפעלת לחץ על הכיבוש לשחרור האסירים א-לבדי ומרעי".