פלאש 90/יונתן סינדל

השופט רוזן: "ההדלפות מחדרי החקירות מכת מדינה – על היועמ"ש לחקור"

נציב תלונות הציבור על הפרקליטות השופט בדימוס דוד רוזן מותח ביקורת חריפה על ההדלפות מחדרי החקירות וקורא ליועץ המשפטי לממשלה "לפתוח בחקירה פלילית לצורך הצבת גדרות חדים וברורים ולו למען יראת הדין לעתיד"

 • האסון השני בשרשרת האסונות של משפחת הערליך

  תוכן מקודם

 • "הוא לא ישרוד" צוותי רפואה אוקראינים בהתנהגות מחפירה

  תוכן מקודם

 • לחצו כאן וקבלו מנוי חינם לעיתון שחרית

  תוכן מקודם

 • "בשעה שמתו מוטל לפניו" נותנים צדקה בעת ההלוויות

  תוכן מקודם

בעין הסערה בה נמצאת הפרקליטות בימים אלה על רקע הביקורת הציבורית והאשמות המופנות לעברה עם ההדלפות והפרסומים על התנהלות בניגוד לחוק בתיקי ראש הממשלה, קורא נציב תלונות הציבור השופט (בדימוס) דוד רוזן ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, לפתוח בחקירה פלילית כנגד שוטרים שהדליפו חומרים לתקשורת בטרם הועברו חומרי הראיות להגנה.

מדובר בתלונה שהוגשה לנציב התלונות על ידי סנגורית ציבורית אשר הלינה על מקרים חוזרים ונשנים של הדלפת פרטים וחומרי חקירה על ידי המשטרה עוד בטרם הגשת כתב אישום וטרם העברת חומרי הראיות לעיון עורכי הדין המייצגים באותם תיקים.

בתלונה פירטה הפרקליטה לגבי מקרה בו נחשף באחד מאתרי האינטרנט מידע אודות כתב אישום, טרם הגשתו לבית המשפט, וגם מידע מתוך החקירה בתיק.

התביעה המשטרתית שנדרשה למקרה שהוצג מיהרה לטעון, כי בנסיבות המקרה הספציפי נפלה טעות אשר אפשרה את העברת טיוטת האישום ליחידה החוקרת והיא זו, שככל הנראה, העבירה את החומר לתקשורת.

בהחלטתו כתב השופט רוזן המכהן כ"נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות", כי ״נהיר וברור לכל שפרסום טיוטת כתב אישום, לפני הגשתו או פרסום מידע מחומרי חקירה הינם דברים שהדעת אינה סובלת״. באשר למסכת ההדלפות מתוך חדרי החקירות הלין השופט, כי ״הדלפות מחדרי חקירות וממשרדי רשויות המדינה הפכו לתופעה רחבת היקף ונראה שאף לא יהיה מופרך לטעון כי מדובר במכת מדינה״.

מבירור התלונה הספציפית שהוגשה לפניו עלה, כי מקור ההדלפה מקורה באנשי משטרה מוגדרים וידועים, ועל כן המליץ הנציב ליועמ״ש לפתוח בחקירה פלילית ״לצורך הצבת גדרות חדים וברורים ולו למען יראת הדין לעתיד״.

יצוין כי השופט רוזן מתח בעבר לא אחת ביקורת על התנהלות הפרקליטות כאשר במסגרת הדו"ח השנתי לשנת 2018 של נציבות תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות (נת"ם), מתח רוזן ביקורת נוקבת וחסרת תקדים נגד התנהלותה אל מול נאשמים. בין היתר הלין השופט על כך שמספר הפניות לנציבות ב 2018 עלה וגם מספר התלונות שנמצאו מוצדקות.

כזכור, רק אתמול השיב היועמ"ש בשלילה ודחה על הסף פנייתם של פרקליטי ראש הממשלה שדרשו לפתוח בחקירה פלילית בניסיון להתחקות ולאתר את מקור ההדלפות החוזרות ונשנות לאורך הדרך בכל הקשור לחקירות ראש הממשלה.

מנדלבליט טען כי "אין מקום לפתוח בבדיקה או בחקירה של המקרים. מובן כי אין בדבר כדי להפחית מהחומרה שהיועץ המשפטי לממשלה רואה בהדלפת חומרי חקירה".

עוד הוסיף, כי "אין בהחלטה זו כדי לשלול בכל מקרה פתיחה בחקירה בגין הדלפת חומרים, לרבות חומרי חקירה, בהתקיים הנסיבות המצדיקות זאת מהבחינה המשפטית. יש לבחון כל מקרה ומקרה על פי כלל האינטרסים הרלוונטיים ועל פי תוחלת החקירה, ובהתאם לכך לקבל החלטה לגביו".

4 תגובות

ההדלפות מגיעות מבלפור.
חורף בריא. היגיון בריא.

יש הדלפות מכל הצדדים
מעורב כאן משהוא עמוק יותר מפרשיית שחיתות

הוא לא חידש לי כלום כי הוא צודק לחלוטין

הוא לא חידש לי כלום כי הוא מביא ידיעה שידוע לי והוא צודק לחלוטין

Comments are closed.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן