היועמ"ש על הפעלת הלחץ: "מה שבוצע שלא כשורה – ייבדק"

מנדלבליט הגיב לטענות על הפעלת לחצים כבדים וחסרי תקדים על עד המדינה ניר חפץ במהלך חקירתו ואמר כי אם יימצא שבוצעה פעולה שלא כשורה, הדבר יטופל כנדרש. הבוקר דווח כי חלקי חומרים בלבד מתוך סך העדות של חפץ נמסרו ליועמ"ש

 • 'דקות לפני השקיעה' כך נודע לליבי (25) שבעלה נהרג במירון

  תוכן מקודם

 • "הוא היה אבא אוהב וחם" היתומים ממאנים להנחם

  תוכן מקודם

 • כופר נפש לכפר על נפשותינו לפני ד'

  תוכן מקודם

 • "אני הייתי שם" העולם יתחלק ל-2 אלו שהיו איתי יחד בזוועה ואלה שלא

  תוכן מקודם

היועמ"ש אביחי מנדלבליט הגיב היום (שלישי) לטענות על הפעלת לחצים כבדים וחסרי תקדים על עד המדינה ניר חפץ במהלך חקירתו ועל סתירות בעדויות שנתן, ואמר כי אם יימצא שבוצעה פעולה שלא כשורה, הדבר יטופל כנדרש. מנדלבליט הגיב לסערה שנוצרה בעקבות פרסום תמלילי החקירה מהם עולה כי הופעל לחץ לא שיגרתי על מנת שחפץ ירצה את חוקריו, היועמ"ש הגיב לטענות העיקריות שעלו מהתמלילים ואמר: "נחה דעתי שחוקרי המשטרה הבהירו לעדי המדינה כי הם נדרשים לומר אך ורק את האמת, וכי הדברים שמסרו עדי המדינה נמסרו באופן חופשי ומרצון. כן צוין, כי תנאי לעריכת הסכם עד מדינה הוא אמירת אמת בלבד".

מנדלבליט הבטיח: "יש להבחין בין בחינת הטענות הקשורות לעדי מדינה, בכל הנוגע לאמירת אמת על ידם, לבין הטענות לפעולות לא תקינות במהלך החקירה. לכן, לצד הדברים האמורים, הובהר כי ככל שיימצא במסגרת הטיפול בתיקים כי בוצעה פעולה שלא כשורה, הדבר ייבחן ויטופל כנדרש".

דבריו של מנדלבליט מגיעים לאחר הפרסום אמש של הפרשן הפוליטי ב'חדשות 12', עמית סגל, כי ניר חפץ אמר את הדברים הבאים לפני ואחרי החתימה על הסכם עד המדינה: "אני כבר מתבלבל לי מה אני זוכר מהחקירה ומה אני באמת זוכר, זה מתערבב", אמר בחקירתו יום אחרי שחתם. ובהזדמנות אחרת: "זיכרון זה לא הצד החזק שלי. אני חלש בטווח ארוך, אני אזכור עכשיו הרבה אבל עוד חצי שנה אשכח".

העדויות הסותרות של ניר חפץ ובעיות הזיכרון: האם ניסה לרצות את החוקרים?

הבוקר בראיון ל'גלי ישראל' חושף סגל, כי בפרקליטות מסרו לעיון היועץ המשפטי לממשלה, חלקי חומרים בלבד מתוך סך העדות של חפץ. "אתה יודע שאני לא מהקונספרטיבים, אבל היו כאן דברים שלא התרחשו עד היום. הביאו ליועמ"ש תקציר חומרים, אבל כאלה שלא כוללים את הכל". סגל מוסיף ומדווח, כי מתברר שמאוד ייתכן והעדות שבמוקד הסערה הוסתרה מהסנגורים. לדבריו, "העדות הדרמטית, איננה מופיעה בתוכן העניינים שנמסר לפרקליטי החשודים. היא הוחבאה בחומר שכולל אלפי עמודים והקלטות.

בנוסף, סגל הוסיף והתייחס במרומז למידע שנמנע ממנו אתמול לפרסם, בעקבות צעד של משרד המשפטים שגם אותו לא ניתן לפרט, שמעיד עד כמה רחוק הייתה המשטרה מוכנה ללכת כדי להפוך את חפץ לעד מדינה. "מדובר בעדות שנגבתה מאדם שאיננו קשור לתיק", כך סגל. עוד אמר סגל, כי "הוצאת צו האיסור פרסום הנו מוזר הרי החומר אצל הסנגורים".

בעקבות הפרסום קרא היום ראש לשכת עורכי הדין אבי חימי לחקור את הפרשה לאלתר ולחשוף את ממצאיה בציבור. "לא ייתכן שרשות אכיפה תטיל צו איסור פרסום על חשדות מבלי שתיתן הסבר לציבור במה מדובר ומדוע זה מוסתר", אמר. "התנהלות זו עלולה לפגוע אנושות באמון הציבור במערכת הצדק. אני קורא לגורמים האמונים מכוח החוק על ביקורת הפרקליטות והמשטרה – נציב תלונות הציבור על הפרקליטות וראשת מח"ש – להיכנס לעובי הקורה ולחקור התנהלות זו לאלתר".

"מערכות אכיפת החוק והמשפט יקרות מאוד לליבי וחשוב שיבצעו את עבודתן במקצועיות וללא מורא, אך אם נפלו ליקויים בפעילותן או התגלו חשדות המבססים פגיעה בלתי הפיכה בזכויות אדם בכלל ובזכות היסוד להליך הוגן בפרט, מחובתנו לדרוש בדיקה מקיפה, יסודית ורצינית על מנת שזכויות אלו יישמרו מכל משמר", סיכם חימי.

2 תגובות

לא מאמין לך

למה לבדוק?
התוצאות חדועות מראש !
בסדר, לחצתם, נבדוק ונטפל…
איך אמר בזמנו ראובן ריבלין כשהיה עצמאי ומשוחרר:
…דמוfכארטה…
Democarta

Comments are closed.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן