גורם המעורב במגעים הקואליציוניים אומר כי חלה התקדמות משמעותית במגעים בין הליכוד לכחול לבן • בכחול לבן מוכנים לקבל את מתווה הנשיא בתנאי שנתניהו יצא לנבצרות אם יוגש נגדו כתב אישום • דיווח: יו"ר ש"ס דרעי מעורב במגעים בין הצדדים

לפי דיווח ב'גלובס' מפי גורם בכיר במגעים הקואליציוניים חלה התקדמות משמעותית במגעים בין הליכוד לכחול לבן, לדברי אותו גורם: "לא יהיו בחירות שלישיות, והממשלה שתקום תהיה ממשלת אחדות". הוא הוסיף כי ייתכן שבכל זאת יצליחו המתנגדים לטרפד את מההלך אך "זה הכיוון הכי סביר והגיוני, הרבה יותר מהבחירות".השיחות מתקיימות הרחק מחדרי המו"מ הרשמיים – בדיונים חשאיים בין יו"ר כחול לבן בני גנץ ואנשיו, מול ראש הממשלה בנימין נתניהו ויועציו הקרובים.

בדיווח של דני זקן נכתב כי המגעים בין הצדדים מתקיימים במשך תקופה ארוכה. המגעים החלו באופן פומבי בבית הנשיא ראובן ריבלין. והנשיא מודע ופעיל בהם גם כעת, כשדוחק בצדדים להתקדם. המגעים אינם רציפים ומלווים בעליות מורדות ואף ניתוקים, ואת עקבותיהם אפשר לראות בנאומי הפוליטיקאים, אך הם הביאו למספר הסכמות עקרוניות, אולם עדיין יש כמה סוגיות שלא נפתרו.

בין ההסכמות – גנץ ורוב חבריו מוכנים לקבל את עיקרון מתווה הנשיא ולפיו ראש הממשלה נתניהו יכהן ראשון כראש ממשלה אך יצא לנבצרות אם תתקבל ההחלטה להגיש נגדו כתב אישום, כאשר ההכרעה בתיקי נתניהו עשויה להתקבל כבר החודש. מדובר במתווה שמתאים להצהרות כחול לבן כי לא יהיו בממשלה עם נתניהו תחת כתב אישום. גנץ לפי המתווה יקבל את ראשות הממשלה כממלא מקום לזמן שנותר עד מחצית הקדנציה, ואחר כך יעבור לכהונה עם התואר הרשמי המלא – 'ראש ממשלת ישראל'. בכך יהיה בפועל ראש הממשלה לאורך כמעט כל כהונת ממשלת האחדות.

בכחול לבן אומרו לעיתון כי "זו הרי המטרה שלשמה נבחרנו, לשלוט, להיות בראש הקואליציה והממשלה". בליכוד ציינו כי החשש מנפילה במערכת בחירות שלישיות הוא אמיתי כפי שאמר אתמול נפתלי בנט – "מערכת בחירות שלישת תביא להתרסקות הימין במימדים היסטוריים".

גורמים פוליטיים מספרים על מעורבות עמוקה של יו"ר ש"ס אריה דרעי במגעים בין הצדדים, אך הוא מכחיש. דרעי שאתמול כינס את גנץ ואת נתניהו יחדיו בטקס בכנסת לזכרו של מרן הגר"ע יוסף זצ"ל, נחשב לאישיות מפתח בשל מעמדו הניטרלי. בשלב הזה הוא מקדם יוזמה לבחירות ישירות, רק לראשות הממשלה, בלי פיזור הכנסת. אבל זה נראה הרבה יותר כמו מסך עשן מאשר אפשרות בת מימוש.

בשני הצדדים לא הכחישו את הדברים המובאים בכתבה. מכחול לבן נמסר: "מן הסתם לא נגיב למגעים לא רשמיים". מהליכוד לא נמסרה תגובה זולת ההודעה על כך שנתניהו פועל בכל כוחו לקדם ממשלת אחדות לאומית רחבה. "הממשלה היחידה שאפשר להקים ושמדינת ישראל זקוקה לה בעת הזו".