Hadas Parush/Flash90

סקר: אם יתקיימו בחירות ישירות לראשות הממשלה – מי ינצח?

סקר שמתפרסם הערב מנסה לחזות מה תהיה התוצאה אם אכן יתקיימו בחירות ישירות לתפקיד ראש הממשלה והכנסת ה-22 לא תתפזר • גורם בסביבת רה"מ: בחירות ישירות – הצעה מטופשת • בכיר בכחול לבן: חוק המפלגה הגדולה עדיף על בחירות ישירות

לו יתקיימו בחירות ישירות לראשות הממשלה, בנימין נתניהו יזכה ב-40 אחוז מהקולות, לעומת 36% אחוז בלבד לבני גנץ – כך עולה מסקר שפורסם הערב ב'חדשות 12'. על פי הסקר, 24% מהנשאלים השיבו כי לא יבואו להצביע או שאינם יודעים עבור מי יצביעו.

עוד עולה מהסקר שבוצע על ידי מכון 'מדגם', כי בקרב מצביעים המגדירים את עצמם כימין יקבל ראש הממשלה נתניהו 66 אחוז מהקולות, יו"ר כחול לבן גנץ יקבל 15%. בקרב מצביעים המגדירים את עצמם כמרכז-שמאל, גנץ מקבל 67% ונתניהו 7% בלבד. עוד עולה מהסקר, כי 19% ממצביעי ימין ו-26% ממצביעי מרכז-שמאל לא יבואו להצביע או השיבו כי אינם יודעים עבור מי יצביעו.

גורם בסביבתו של נתניהו צוטט הערב ב'כאן חדשות' תקף את ההצעה ואומר: "הצעת הבחירות בין נתניהו וגנץ מטופשת כי אף נבחר לא יוכל להנהיג ללא קואליציה כאשר לדוגמה עמיר פרץ כבר הודיע שלא יצטרף לממשלה בראשות נתניהו אם ינצח. זו שיטה של כאלו שלא רוצים או פוחדים מבחירות. לכן האופציות להגיע לממשלת אחדות או חלילה לבחירות".

בכיר בכחול לבן צוטט ב'חדשות 13' אומר כי המפלגה לא מעוניינת בבחירות ישירות בין בנימין נתניהו לבני גנץ, אך העלה רעיון לפיו ייחקק חוק "המפלגה הגדולה", לפי המפלגה הגדולה ביותר היא זאת שמרכיבה את הממשלה. "מדובר בשינוי קיצוני של שיטת הממשל תוך כדי תנועה", אמר הבכיר. "אם כבר, הכנסת תצטרך לשקול את 'חוק המפלגה הגדולה' שתקבל בלעדית את הזכות להרכיב ממשלה. אם נתניהו יצליח לדרדר את ישראל לבחירות מיותרות ויקרות – יש לקיים אותן בתוך 21 יום ולבטל את יום השבתון".

 

הצעת דרעי לבחירות ישירות לרה"מ: שקד וזוהר בעד; נתניהו: "לא מקדם"

 

כזכור, אמש הציע יו"ר שס השר אריה דרעי בישיבת ראשי בלוק הימין-חרדים כי במקרה ולא יעלה בידו של גנץ לממש את המנדט ולהקים ממשלה, יוכרזו בחירות ישירות לראשות הממשלה בלבד בין נתניהו לגנץ. על פי הדיווח ראש הממשלה לא השיב אמש בחיוב להצעה. על פי ההערכות, בכדי לחוקק חוק בזק שכזה נדרשים 61 תומכים כאשר ההערכה היא שיושג רוב להצבעה בתמיכת 'ישראל בתינו'.

מנגד, גם יו"ר סיעת הליכוד הטרי ח"כ מיקי זוהר תומך במתווה ואמר הבוקר בראיון ל'ויינט' כי להערכתו ראש הממשלה צפוי לקדם את החוק וזאת בכפוף לביטול יום השבתון הקבוע בחוק ביום הבחירות, "כדי למנוע מהמשק הישראלי לחטוף מכה". בליכוד הכחישו ומסרו כי, "ראש הממשלה נתניהו לא מקדם את חוק הבחירה הישירה אלא את הקמת ממשלת אחדות לאומית רחבה – הממשלה היחידה שאפשר להקים ושמדינת ישראל זקוקה לה בעת הזאת".

גם יו"ר הימין החדש איילת שקד הביעה תמיכה בהצעת דרעי ואמרה הבוקר, "שיוזמת דרעי לבחירה ישירה במצב הנוכחי נכונה. נתמוך בה, החלו בכנסת לעבוד על החוק. ניתן לקיים בחירות עם אותו ספר בוחרים שקיים, בין שני המועמדים במפלגות הגדולות ביותר. ניתן לעשות זאת בחודש ובלי יום חופש כדי לחסוך עלויות. אז יצטרכו לשבת יחד כי העם בחר באופן ישיר את המועמד לראשות הממשלה. הדברים הם על דעת הימין החדש ועל דעת אריה דרעי. סה"כ הייתה סוג של הסכמה, חברי כנסת רבים אמרו שצריכים לחשוב על זה וגם כמה ח"כים מהליכוד אמרו שזה רעיון לא רע".

במפלגת 'כחול לבן' אמרו, כי הם אינם מכירים את ההצעה וכי ידונו בה לכשתתקבל. "לא הגיעה אלינו הצעה כזו ולא ברור מה היא אומרת. לכן גם לא נגיב", לשון גורמים במפלגה.

3 תגובות

וואי איזה יופי מעניין.
אולי תעשו עוד סקר אם לסבתא היו גלגלים.

מספיק כבר שיגעתם אותנו עם הבחירות . עכשיו אני מבין את האדמו"ר מסאטמר זצ"ל ודעמיה שהורו לא להצביע.

סקר מאוד מוזר , הרי לגוש אוהדי ביבי יש רק 55 מנדטים ולגוש אנטי ביבי יש 65 אז איך כאן המגמה מתהפכת?

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *