Aharon Krohn/Flash90

דרעי: "הפלונטר מחייב להיות יצירתיים, הבחירות יכולות להיערך בתוך חודש"

יו"ר שס הסביר את הצעתו לבחירות ישירות לראשות הממשלה: "בחירה ישירה לראשות ממשלה עדיפה על בחירות כלליות עשרות מונים". גורמים בכחול לבן: "מדובר בספין עלוב, ביבי בלחץ". היועץ המשפטי של הכנסת: דורש רוב של 61 חברי כנסת

יו"ר שס השר אריה דרעי התייחס הבוקר להצעתו לקדם בחירות ישירות לראשות הממשלה, במקרה והמגעים להרכבת הממשלה ייכשלו: "הפלונטר הפוליטי שנוצר מחייב אותנו להיות יצירתיים. בחירה ישירה לראשות ממשלה עדיפה על בחירות כלליות עשרות מונים מכמה סיבות – בחירות כלליות נוספות יגרמו לזה שעד מאי-יולי לא תהיה ממשלה מכיוון שהבחירות ייערכו במארס; בחירות בהוראת שעה יכולות להיערך בתוך חודש". דרעי טען כי, "ש"ס היא האחרונה לחשוש מבחירות נוספות אבל זה רע למדינה".

בראיון ל'ישראל היום' הוסיף כי, "במסגרת בחירה ישירה כולם במערכת הפוליטית יבינו ויקבלו את זה שמי שייבחר הוא ראש הממשלה וצריך להתייצב לצידו ולעזור לו להקים ממשלה. הנזקים שייגרמו לכנסת מבחירות נוספות גדולים. אני אומר את זה מתוך דאגה גדולה. אנחנו חודשים ארוכים בלי ממשלה קבועה אלא ממשלת מעבר. בחירות נוספות הן עוד חודשים ארוכים כאלה וההשלכות על המשק, הכלכלה והיכולת של משרדי הממשלה לפעול – קשות במיוחד".

ב'ידיעות אחרונות' דווח כי גורמים בכירים בכחול לבן טענו אתמול שהיוזמה לקיים בחירות ישירות לראשות הממשלה היא בלוף שהגיע מסביבתו של נתניהו. "מדובר בספין עלוב, ביבי בלחץ", אמר גורם במפלגה. "הליכוד בלחץ כי הם יודעים שהם ייפלו ל־23־24 מנדטים בבחירות הבאות. כל הרעיון של בחירה ישירה זה כדי לאפשר להם לבטל את הבחירות לכנסת".

ב'מעריב' הסבירו הבוקר כי הרעיון הוא לחסוך מהמדינה מיליארדי שקלים ולקיים בחירות ישירות לראשות הממשלה, במקום סבב שלישי של בחירות לכנסת. על פי ההצעה, יתקיימו בחירות ישירות לראשות הממשלה כהוראת השעה של ממשלת מעבר: ללא פיזור הכנסת ה-22 ועל סמך פנקס הבוחרים הקיים. הבחירות יערכו תוך 30 ימים ומי שמנצח – הוא שיקים את הממשלה. עוד דווח כי היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, אומר כי "הוראת השעה דורשת הליך חקיקה מלא, שדורש רוב של 61 חברי כנסת".

בתוך כך, מסקר שפורסם אמש ב'חדשות 12' עולה כי לו יתקיימו בחירות ישירות לראשות הממשלה, בנימין נתניהו יזכה ב-40 אחוז מהקולות, לעומת 36% אחוז בלבד לבני גנץ. על פי הסקר, 24% מהנשאלים השיבו כי לא יבואו להצביע או שאינם יודעים עבור מי יצביעו.

עוד עולה מהסקר שבוצע על ידי מכון 'מדגם', כי בקרב מצביעים המגדירים את עצמם כימין יקבל ראש הממשלה נתניהו 66 אחוז מהקולות, יו"ר כחול לבן גנץ יקבל 15%. בקרב מצביעים המגדירים את עצמם כמרכז-שמאל, גנץ מקבל 67% ונתניהו 7% בלבד. עוד עולה מהסקר, כי 19% ממצביעי ימין ו-26% ממצביעי מרכז-שמאל לא יבואו להצביע או השיבו כי אינם יודעים עבור מי יצביעו.

גורם בסביבתו של נתניהו צוטט אמש ב'כאן חדשות' תוקף את ההצעה ואומר: "הצעת הבחירות בין נתניהו וגנץ מטופשת כי אף נבחר לא יוכל להנהיג ללא קואליציה כאשר לדוגמה עמיר פרץ כבר הודיע שלא יצטרף לממשלה בראשות נתניהו אם ינצח. זו שיטה של כאלו שלא רוצים או פוחדים מבחירות. לכן האופציות להגיע לממשלת אחדות או חלילה לבחירות".

בכיר בכחול לבן צוטט ב'חדשות 13' אומר כי המפלגה לא מעוניינת בבחירות ישירות בין בנימין נתניהו לבני גנץ, אך העלה רעיון לפיו ייחקק חוק "המפלגה הגדולה", לפי המפלגה הגדולה ביותר היא זאת שמרכיבה את הממשלה. "מדובר בשינוי קיצוני של שיטת הממשל תוך כדי תנועה", אמר הבכיר. "אם כבר, הכנסת תצטרך לשקול את 'חוק המפלגה הגדולה' שתקבל בלעדית את הזכות להרכיב ממשלה. אם נתניהו יצליח לדרדר את ישראל לבחירות מיותרות ויקרות – יש לקיים אותן בתוך 21 יום ולבטל את יום השבתון".

3 תגובות

לדעתי ביבי מאוד רוצה זאת אבל בחכמתו מתנגד לזה ומשדר שהוא חושש מדבר כזה כדי שלפיד וחבריו יקדמו את הצעת החוק הזו. כך לפי מה שאני מכיר את האיש.
בכל אופן דרעי הוא בודאי אדם חכם מאוד ונראה שיודע מה שהוא מדבר.

אף פעם הרב כדורי לא דיבר כשדיבר.כל מילה בול אים מלך בישראל.עד ביאת גואל וביבי ימסור.את המפתחות למשיח.כך אמר בפרוש הרב כדורי

באמת זה ההצעה היחידה שיוכלה להוציא את המדינה מהפלונטר שנכנסנו אליו.
ברגע שיבחר ראש ממשלה על ידי הציבור .
לא רק שתקום ממשלה אלה ירוצו כולם אחרי הנבחר להקים ממשלה זה יהיה בדיוק ההפך מהמצב של עכשיו.
אבל למה לתת שכל ויכולת לחברה כזאת להצליח דרעי.
למה .
החברה הזאת נלחמת ביהודים ובדת.
אנחנו רוצים משיח עכשיו.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *