Yonatan Sindel/Flash90

סמוטריץ' לאוחנה: מנה וועדת בדיקה להתנהלות הפרקליטות והמשטרה

בעקבות אירועי הימים האחרונים פנה אמש שר התחבורה לשר המשפטים בבקשה שימנה וועדת בדיקה חוקרת בראשות שופט בדימוס שתבדוק את התנהלות מערכות התביעה והייעוץ המשפטי לממשלה: "נראה כי אין הם בוחלים בשום אמצעי להשגת המטרות שסימנו לעצמם"

 • האלמנה לקוית שמיעה ו4 הילדים נותרו ללא משען ומשענה

  תוכן מקודם

 • הגאון ר' אלימלך בידרמן בבקשה מפתיעה

  תוכן מקודם

 • הרשמו חינם לכנס שיעשה לכפ סדר בעולם ההשקעות

  תוכן מקודם

 • סוף טראגי ל-13 שנים של תרדמת

  תוכן מקודם

בעקבות חשיפת חלקים ממסכת הלחצים והאיומים שהפעילו חוקרי המשטרה על ניר חפץ, בכדי להפך אותו לעד מדינה, פנה שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' לשר המשפטים אמיר אוחנה בבקשה שימנה וועדת בדיקה חוקרת בראשות שופט בדימוס. "כאזרח מן המניין אני חייב לומר כי אני מודאג".

השר סמוטריץ' כותב לעמיתו כי, "אני מודאג ממציאות בה נראה כי גורמי אכיפת החוק, אלו שבידם הפקידו אזרחי ישראל את הכוח לחקור ולהעמיד לדין, משתמשים בו לרעה. נראה כי אין הם בוחלים בשום אמצעי להשגת המטרות שסימנו לעצמם, תוך פגיעה בזכויות אזרח ונחקר מינימליות ובטוהר ההליך המשפטי".

עוד הוסיף כי ככל הנראה, "'אין אסור מתיר את עצמו מבית האסורים' והמערכת וראשיה אינם מסוגלים לבצע את הבקרות הפנימיות הנדרשות ולתקן את הטעון תיקון. ייתכן כי הדבר נובע מכך שהם חשים מותקפים, ועל כן הם מתקפדים יותר ויותר בתחושת מגננה, שאינה מתאימה למערכת המחויבת בשקיפות ובמתן דין וחשבון לציבור ולנבחריו".

"כשר המשפטים, הנושא באחריות המיניסטריאלית לתפקודה ולהתנהלותה של התביעה הפלילית בישראל, העניין מצוי בסמכותך, ולפיכך, אני מבקש מכבודו לפעול בהתאם לסמכותו ולמנות וועדת בדיקה, בראשות שופט בדימוס, שתבדוק את תפקודה של מערכות התביעה והיעוץ המשפטי לממשלה בטיפול בהדלפות מחקירות, ותגיש המלצותיה לשינוי מדיני ות או חקיקה ככל שתידרש. כמו כן, מן הראוי שאותה וועדה או וועדה מקבילה, תבדוק את יכולותיהן של רשויות האכיפה להעמיד לדין פלילי או משמעתי את אנשיהן, מהמשטרה ומהפרקליטות".

"בהתאם להוראות סעיף 8א לחוק הממשלה, לאחר מינוי הוועדה, תוכל להביא לאישור הממשלה בקשה כי יינתנו לוועדת הבדיקה סמכויות של וועדת חקירה, על מנת שהוועדה תפעל באופן יעיל ומיטבי לבירור האמת ולהצגת תמונה ברורה ואובייקטיבית אל מול הציבור ואל מול נבחריו. בסמכותה של וועדה שכזו יהיה לזמן עדים, לחייבם להעיד, לכפות התייצבותם ולהטיל עיצומים על המסרבים להעיד, כפי שמפורט בחוק ועדות חקירה", כך השר.

אמש חשף הפרשן הפוליטי של 'חדשות 12', עמית סגל, פרטים נוספים ממסכת הלחצים והאיומים שהפעילו חוקרי המשטרה על ניר חפץ, בכדי להפך אותו לעד מדינה בתיק 4000 ויפליל את ראש הממשלה בנימין נתניהו: "זה כסף. אנחנו יודעים להתעסק בכסף. אנחנו יודעים לקחת אותך ולרוקן אותך מנכסיך", איים החוקר בפגיעה במצבו הכלכלי של חפץ, למרות שלא נחשד בקבלת שוחד או טובות הנאה.

עוד הוא מאיים על הנחקר, "אני יכול להגיד לך שכל פינה שניסית להסתיר ולהחביא במהלך חייך אנחנו הפכנו את הפינה הזאת וגילינו את מה אתה החבאת. ולכל אותם מסתורים ודברים חבויים, אנחנו נגיש לך אותם. וכל סרט או דבר אפשרי שאתה מריץ לך בראש יהיה פה בחדר הזה". עוד הוסיף החוקר ואמר לחפץ, "אני לא צוחק איתך ניר, ואני לא מרמה אותך. תזכור מה שאמרתי לך בשיחה שלנו. אלה דברים שעלולים להשפיע לא רק עליך".

לצד זאת, נחשף אתמול כי חפץ סיפק במהלך חקירותיו גרסאות שונות, וטען כי אינו זוכר פרטים, אך לאחר מכן נזכר בהם במפתיע: "זיכרון זה לא הצד החזק שלי. אני חלש בטווח ארוך, אני אזכור עכשיו הרבה אבל עוד חצי שנה אשכח", הוא אומר בחקירה. לדבריו, "אני כבר מתבלבל לי מה אני זוכר מהחקירה ומה אני באמת זוכר, זה מתערבב".

במשטרה הגיבו לדיווחים ומסרו כי, "משטרת ישראל מנהלת חקירות באופן מקצועי, יסודי ובהתאם לחוק, לא כל שכן כשמדובר בחקירות רגישות הקשורות באישי ציבור. כפי שאמרנו פעמים רבות בעבר, אנו שבים ומדגישים, תיק החקירה המדובר נוהל על ידי צוות חוקרים בכיר, בפיקוח מלא של ר' להב 433 ור' אח"מ".

בהודעת המשטרה דוחים את הטענות: "אין בכוונתנו להתייחס לחלקי המידע המפורסמים בתקשורת באופן היוצר עיוות מוחלט של המציאות, אולם נציין כי כלל פעולות החקירה נבחנות מראש לאור תבחינים משפטיים מחמירים של גורמי המקצוע במשטרה. למעלה מן הצורך נציין כי זימון עדים ונחקרים מבוצע רק לצורכי חקירה, והכל בהתאם לחוק ולהנחיות המשפטיות. כל טענה אחרת בהקשר זה הרי שהיא שגויה מיסודה".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן