צילום: Tomer Neuberg/Flash90

בעקבות חקירת חפץ: סער הגיש חוק לפסילת עדויות שהושגו באופן פסול

ח"כ גדעון סער הגיש הבוקר הצעת חוק המסמיכה את בתי המשפט לפסול ראיה שהושגה באמצעים פסולים שננקטו כלפי הנאשם או כל אדם אחר: "כלל זה יחול בכל מצב בו ננקטו אמצעים פסולה כנגד נחקרים, חשודים, נאשמים, עדים או כל אדם אחר"
 • מהילדות המאושרת ועד הרגע הנורא מכל

  תוכן מקודם

 • מזעזע: התאלמן מאשתו ואיבד את מאור עיניו

  תוכן מקודם

 • היתומים זועקים אמא נפטרה מחיידק אלים ואין מי שיעזור לנו

  תוכן מקודם

 • "סבל יומיומי שלא ניתן להעלות על הדעת" גיטי כהן שוברת שתיקה

  תוכן מקודם

בעקבות חשיפת חלקים ממסכת הלחצים והאיומים שהפעילו חוקרי המשטרה על ניר חפץ, בכדי להפך אותו לעד מדינה, הגיש היום ח"כ גדעון סער הצעת חוק המסמיכה את בתי המשפט לפסול ראיה שהושגה באמצעים פסולים שננקטו כלפי הנאשם או כל אדם אחר.

"הצעת החוק הזו באה להרחיב את כלל הפסילה שנקבע בעבר", הדגיש סער, "ולאמץ תחתיה כלל פסילה חקיקתי רחב יותר המעניק משקל משמעותי יותר לזכותו של הנאשם להליך הוגן". על פי הצעת החוק "כלל זה יחול בכל מצב בו ננקטו אמצעים פסולים כנגד נחקרים, חשודים, נאשמים, עדים או כל אדם אחר".

בהצעת החוק מצוין כי "המחוקק הישראלי לא העניק לבתי המשפט סמכות כללית לפסול ראיות שהושגו שלא כדין והסתפק בקביעת שלוש הוראות חוק ספציפיות הפוסלות ראיות שהושגו בניגוד לאמור". בין שלושת ההוראות מפרט חבר הכנסת מהליכוד את החוק להאזנת סתר והחוק להגנת הפרטיות".

סער מדגיש בהצעה שהגיש כי החוק אינו קובע חובת פסילה אלא מעניק לבתי המשפט והשופטים סמכות נרחבת יותר בשיקול הדעת לפסול ראיות: "גם לפי העבירה שבה מואשם הנאשם ועוצמת הפגיעה בזכויותיו על ידי רשויות החקיקה". יצוין שחבר הכנסת סער הגיש כבר בכנסות ה-16 וה-17 הצעות חוק דומות. הצעת החוק הנוכחית לוקחת בחשבון בין היתר גם את ההתפתחויות שחלו בפסיקה בשנים האחרונות.

אמש חשף הפרשן הפוליטי של 'חדשות 12', עמית סגל, פרטים נוספים ממסכת הלחצים והאיומים שהפעילו חוקרי המשטרה על ניר חפץ, בכדי להפך אותו לעד מדינה בתיק 4000 ויפליל את ראש הממשלה בנימין נתניהו: "זה כסף. אנחנו יודעים להתעסק בכסף. אנחנו יודעים לקחת אותך ולרוקן אותך מנכסיך", איים החוקר בפגיעה במצבו הכלכלי של חפץ, למרות שלא נחשד בקבלת שוחד או טובות הנאה.

עוד הוא מאיים על הנחקר, "אני יכול להגיד לך שכל פינה שניסית להסתיר ולהחביא במהלך חייך אנחנו הפכנו את הפינה הזאת וגילינו את מה אתה החבאת. ולכל אותם מסתורים ודברים חבויים, אנחנו נגיש לך אותם. וכל סרט או דבר אפשרי שאתה מריץ לך בראש יהיה פה בחדר הזה". עוד הוסיף החוקר ואמר לחפץ, "אני לא צוחק איתך ניר, ואני לא מרמה אותך. תזכור מה שאמרתי לך בשיחה שלנו. אלה דברים שעלולים להשפיע לא רק עליך".

לצד זאת, נחשף אתמול כי חפץ סיפק במהלך חקירותיו גרסאות שונות, וטען כי אינו זוכר פרטים, אך לאחר מכן נזכר בהם במפתיע: "זיכרון זה לא הצד החזק שלי. אני חלש בטווח ארוך, אני אזכור עכשיו הרבה אבל עוד חצי שנה אשכח", הוא אומר בחקירה. לדבריו, "אני כבר מתבלבל לי מה אני זוכר מהחקירה ומה אני באמת זוכר, זה מתערבב".

במשטרה הגיבו לדיווחים ומסרו כי, "משטרת ישראל מנהלת חקירות באופן מקצועי, יסודי ובהתאם לחוק, לא כל שכן כשמדובר בחקירות רגישות הקשורות באישי ציבור. כפי שאמרנו פעמים רבות בעבר, אנו שבים ומדגישים, תיק החקירה המדובר נוהל על ידי צוות חוקרים בכיר, בפיקוח מלא של ר' להב 433 ור' אח"מ".

בהודעת המשטרה דוחים את הטענות: "אין בכוונתנו להתייחס לחלקי המידע המפורסמים בתקשורת באופן היוצר עיוות מוחלט של המציאות, אולם נציין כי כלל פעולות החקירה נבחנות מראש לאור תבחינים משפטיים מחמירים של גורמי המקצוע במשטרה. למעלה מן הצורך נציין כי זימון עדים ונחקרים מבוצע רק לצורכי חקירה, והכל בהתאם לחוק ולהנחיות המשפטיות. כל טענה אחרת בהקשר זה הרי שהיא שגויה מיסודה".

כתבות קשורות

תגובה אחת

סגור לתגובות.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן