יונתן זינדל, פלאש 90

בג"צ דחה את עתירת ההאקר הרוסי נגד הסגרתו לארה"ב

בית המשפט העליון דחה את עתירתו של ההאקר הרוסי אלכסיי בורקוב, נגד החלטת שר המשפטים להורות על הסגרתו לארצות הברית. כמו כן השופטים דחו את ההצעה להתנות את הסגרתו של בורקוב לארצות הברית בכך שירצה את העונש ברוסיה

בג"ץ דחה היום (ראשון) את עתירתו של ההאקר הרוסי אלכסיי בורקוב, נגד החלטת שר המשפטים להורות על הסגרתו לארצות הברית.

בפסק הדין, אשר ניתן על ידי הנשיאה אסתר חיות והשופטים יצחק עמית ועופר גרוסקופף, נקבע כי בניגוד לטענתו של בורקוב, החלטת שר המשפטים להורות על הסגרתו לארצות הברית נתקבלה לאחר שנבחנו באופן ממצה ומעמיק מכלול השיקולים הצריכים לעניין, ולא נמצא כי מתקיימות במקרה נסיבות יוצאות דופן המקימות עילה להתערבותו של בית המשפט העליון בהחלטה.

כמו כן, התייחסו השופטים לבקשה להתנות את הסגרתו של בורקוב לארצות הברית בכך שירצה את העונש ברוסיה, וקבעו כי דינה להידחות, הן משום שאינו אזרח ישראל והן בשל ההשפעה על יחסי החוץ של המדינה. "לא עלה בידי באי כוחו לבסס עילה כלשהי בדין, שמכוחה יש לחייב את מדינת ישראל כמדינה המתבקשת להתנות את ההסגרה לארצות הברית בתנאי זה", כתבו השופטים.

כזכור, שר המשפטים אמיר אוחנה חתם על צו ההסגרה של ההאקר הרוסי אלכסיי בורקוב לארצות הברית. זאת לאור תמיכת הפרקליטות במהלך. "ההחלטה התקבלה לאחר דיוני עומק רבים שנערכו בשבועות האחרונים עם גורמים שונים, ובהם גורמים מדיניים ומשפטיים", נמסר בהודעה מטעמו. במשרד המשפטים אומרים כי המהלך יצא אל הפועל לאחר שבית המשפט המחוזי ובית המשפט העליון אישרו את הסגרתו לארה"ב, שם הוא מבוקש על-ידי רשויות אכיפת החוק בחשד לעבירות סייבר.

בכך, דחתה ישראל את בקשת רוסיה לשחרר את בורקוב החשוד בעבירות סייבר בתמורה לשחרורה של הצעירה נעמה יששכר השוהה בכלא הרוסי. המחלקה הבין-לאומית בפרקליטות הציגה בשבוע שעבר את עמדתה בדיונים סגורים בפני שר המשפטים אמיר אוחנה, לפיה יש להסגיר את ההאקר הרוסי לאמריקנים, ולא לרוסים.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו